Anglický plážový sen. I ve Velké Británii si můžete užít parádní léto

aktualizováno 
Pojeďte se vykoupat a zasurfovat na místa, která si s koupací dovolenou spojuje málokdo. Schválně, napadlo by vás vyrazit k letnímu moři do Velké Británie? Zajímavý nápad na dovolenou prozkoumal magazín Víkend MF DNES.

Fistral Beach, Newquay | foto: Profimedia.cz

Pláž dlouhá skoro dva kilometry. Široká desítky metrů. Jemný zlatý písek. Průhledná voda. Nezaměnitelný zvuk lehkého příboje. A vzduch, který je lepší než jakýkoli inhalátor. Větřík trochu mírní horko.

Ne, nejsme v Karibiku. I stará dobrá Anglie – navzdory své pověsti – umí být žhavě letní. Anglické pláže patří mezi největší překvapení, kterých se mi zde dostalo.

Měla jsem vágní povědomí, že Anglie má pláže, ale ohromilo mě, jak jsou překrásné (mnohé z nich bez zaváhání označíte jako luxusní), kolik jich je a jak široký rozsah aktivit poskytují. Že je tu studené moře? Ne tak docela.

Nekonečná pláž

Pro Angličany je pláž místem, kam se jede po práci na několik hodin: děti se vydovádějí, všichni si zaplavou a zasurfují, udělají si barbecue, pak se jede domů a druhý den to samé zase na jiné pláži. Ani náhodný a nepřipravený turista se nemusí vzdát potěšení z barbecue při povalování na písku, protože všude dostanete jednorázové grily s uhlím.

Fotogalerie

Takovýto způsob léta je součástí anglického životního stylu a snadno si koupíte všechno, co k tomu potřebujete. Žabkami počínaje a klobásou konče.

Když poprvé uvidíte úsek atraktivních pláží v Severním Devonu mezi Barricane Beach ve Woolacombe a Saunton Sands, nebude se vám chtít věřit, že jste opravdu v Anglii. Zrovna tady se vyplatí si těch zhruba patnáct kilometrů projít a prožít si termín „nekonečná pláž“ na vlastní nohy. Lidé se tu rozprostřou i ve vrcholném období prázdnin.

Jen při pohledu na parkoviště si uvědomíte, kolik jich tu musí být. Tady začíná surfařský ráj, který se táhne desítky kilometrů. Surfovat se chodí i ráno před prací, v šest už vidíte postavy s prkny pod paží chvátat do moře. Atlantik dodává použitelné vlnky, i když je klidný.

Snad na každé pláži, kde mořské proudy dovolují surfování, je půjčovna prken a neoprenového oblečení, stálá nebo pojízdná, a na všech větších plážích si koupíte lekci surfování. Počítejte od 30 liber (850 Kč) nahoru – podle místa, typu a délky lekcí.

Saunton Sands

Saunton Sands

Saunton Sands používá ministerstvo obrany dodnes k procvičování plážového...

Saunton Sands používá ministerstvo obrany dodnes k procvičování plážového startu a přistání nákladních letadel Hercules.

Zejména do Croyde mezi Woolacombe a Saunton Sands se stahují mladí surfaři, několik místních kempů připomíná surfařskou vesnici. Woolacombe Beach, která je pravidelně řazena k nejlepším plážím Evropy, a Saunton Sands jsou navíc pláže s ohromnou historií: za 2. světové války tady Američané a Britové nacvičovali vylodění v Normandii. Saunton Sands používá ministerstvo obrany dodnes k procvičování plážového startu a přistání nákladních letadel typu Hercules.

Cornwallská romantika

Když se budete pár dnů pohybovat podél pobřeží, rychle nabudete dojmu, že každý tady má prkno a každý je surfař. Věk nehraje roli. Když přijde řeč na surfování, je vysoce pravděpodobné, že cizinci bude řečeno, že nesmí minout pláž Fistral v Newquay, něco jako Mekku surfařů.

Ale není nutné být surfař, aby si člověk pláž užil. Stačí být povaleč či brouzdač. To je na anglických plážích skvělé: můžete ledacos a nemusíte nic, přesto zažijete skvělý den. Vyhovují rodinám s dětmi, akčním mladým i lenivějším starším, prostě všem.

Fistral Beach, Newquay

Fistral Beach, Newquay

Woolacombe Beach

Woolacombe Beach

Za Newquay dál na západ pokračuje cornwallské spektakulární pobřeží dalšími plážemi a hostina pro mě vrcholí naprosto neuvěřitelnou Perran Sands: když jsem ji viděla poprvé, nevěřila jsem, že je něco takového v Anglii vůbec možné. 

Tříkilometrová písečná pláž, jejíž šířka kolísá podle přílivu a odlivu od několika desítek metrů po snad dvě stě metrů, ne-li víc. Z jedné strany duny, uprostřed kryje pláži záda městečko Perranporth a z druhé strany dramatické útesy, bouřící příboj a zajímavá těžařská krajina. Na obou koncích můžete sedět vysoko nad pláží, shlížet dolů, pozorovat, co se děje, a kochat se malebností obrazu.

Voda je v krásný letní sluneční den blankytně modrá, vlny jsou dlouhé, s bělostnými hřebeny, které mi evokují šampaňské. Napadlo mě to hned, když jsem tu byla poprvé, a od té doby sem jezdím vybavená číší – pravda, je umělohmotná, ale je to číše – a dvoudeckovou lahvinkou bublinek. Je to jedinečný okamžik: popíjíte, povalujete se, rozhlížíte se kolem a jediné, co můžete říct, je „děkuji“.

Když se budete posouvat po cornwallském pobřeží dál na západ a pak se po jižním pobřeží stočíte na východ, můžete „skákat“ z jedné pláže na druhou. Je před vámi ještě 340 km pobřeží s plážemi, které berou dech a uspokojí nejrůznější nároky na vizuální i skutečnou hostinu s vynikajícím jídlem.

Specifická je pláž mezi subtropickým městem Penzance a vesnicí Marazion. Po hladině se skoro vždycky prohánějí kitesurfeři na pozadí impozantní hory sv. Michala s hradem. Vypadá jako dvojče slavného francouzského jmenovce. Není divu, původní klášter na obou místech postavili benediktini.

Anglická riviéra

Může za to Bonaparte: za napoleonských válek anglická smetánka nemohla na kontinent, a tak objevila město Torquay a jeho okolí, kde zima je mírná, léto teplé, pláže písčité a palmy na pobřeží připomínají nedostupné Středozemí. Riviéru. A tak viktoriánští bohatí stvořili Anglickou riviéru, 35 km dlouhý pás pobřeží v jižním Devonu, který si i dnes uchovává jistou noblesnost.

Slavné viktoriánské molo v Paigntonu

Slavné viktoriánské molo v Paigntonu

Woolacombe Beach

Woolacombe Beach

Pláž v Torquay, rodišti Agathy Christie, s níž je tu spojeno mnoho míst, vůbec není špatná, ale mnohem lepší je ve vedlejším Paigntonu, kde je navíc na viktoriánském molu vyhlášená restaurace fish & chips. Příjemnou procházkou dojdete na Goodrington Sands s vodním parkem či následující fotogenickou Broadsands Beach s barevnými plážovými chatkami a jezírkem, po němž se lze plavit v labutích.

A odtud se vydat pěšky po pobřeží do rybářského Brixhamu přes několik dalších pláží v četně té, kterou milovala Agatha Christie. Než nevyhnutelně skončíte v další chippy neboli fish & chips, prohlédněte si repliku lodi Golden Hind, na níž sir Francis Drake jako první Angličan obeplul zeměkouli.

Neopren? Nebo ne?

Anglickou riviéru si lehce protáhnete na obě strany, přičemž na východ je blízko báječné univerzitní město Exeter a kousek dál už začíná slavné Jurské pobřeží s kilometry dalších skvostných pláží – v podstatě stovky kilometrů podél Lamanšského průlivu, za nimiž následují další stovky kilometrů pobřeží Severního moře až po Skotsko. 

A všude nádherné pláže. Pravda, v severovýchodní Anglii už Severní moře moc na koupání není, ale procházky tady jsou skvělé.

Jak je to s teplotou moře v Anglii? Jistě, voda je chladnější, než jsme zvyklí ze Středomoří a chvíli může trvat, než se ponoříte. Ale pak je ve vodě navýsost příjemně a aspoň mně – a to jsem velký zmrzlík – se nechce ven ani po půlhodině. V létě má moře osmnáct devatenáct stupňů a cítíte se v něm jako v lázni. Ale vždycky si můžete půjčit neopren.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Podivná jezera, mizející ledovce. Nejvyšší hora Evropy mění tvář

Ledovec Mer de Glace ustoupí každý rok o desítky metrů (červen 2019)

Klimatická změna se dramaticky projevuje i na Mont Blanku. Ledovce mizí, přibývá skalních sesuvů a nejvyšší hora Evropy...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Rémi Decroix a jeho malé království

Na první pohled totální zapadákov, na druhý magnet pro milovníky dobrého jídla, piva i turistických kuriozit. V Horních...

OBRAZEM: Neuvěřitelné hotely, odkud se vám nebude chtít domů

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo...

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo naopak v oblacích? Podívejte se na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Neuvěřitelné hotely, odkud se vám nebude chtít domů

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo...

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo naopak v oblacích? Podívejte se na...

VIDEO: Z řeky ve švýcarských Alpách se stalo rozbouřené bahenní peklo

Prudké přívalové deště v okolí švýcarského města Chamoson přeměnily o víkendu...

Prudké přívalové deště v okolí švýcarského města Chamoson přeměnily o víkendu poklidnou horskou řeku Losentze v...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Najdete na iDNES.cz