Recyklace nestačí, říká autorka průlomového dokumentu o plastech v oceánu

Ostrovy utopené ve vlastním odpadu, ptáci s žaludky plnými plastů, velryby, které spolu s planktonem požírají i tuny mikroplastů. Dokument Plastic Ocean je nejen nesmírně působivý, ale také z hlediska ekologie průlomový. Jeho autorka Jo Ruxtonová definitivně změnila naše vnímání doby plastové.

Když před lety produkovala pro BBC legendární dokumentární seriál Modrá planeta a chtěla, aby se v něm objevilo téma znečišťování oceánů plasty, dozvěděla se, že lidé nechtějí slyšet špatné zprávy a má dělat jen to, na co byla najatá. Na cokoli jiného je prý příliš stará.

To byl také impuls, proč se nyní dvaašedesátiletá Jo Ruxtonová rozhodla vydat se svou vlastní a úplně jinou cestou. „Natáčeli jsme tenkrát u jižního pobřeží Španělska a všude kolem byly průmyslové fóliovníky, v nichž se po celý rok pěstuje zelenina,“ uvedla Jo Ruxtonová pro deník The Telegraph.

„Při potápění se nám pak kolem nohou omotávaly obrovské kusy plastových folií, které plavaly ve vodě,“ popsala okamžik, kdy se rozhodla natočit o tomto tématu dokument.

Plastový oceán

Jo Ruxtonová tedy opustila stálé zaměstnání a bez jakékoli finanční podpory se pustila do produkování vlastního dokumentárního filmu. „Nejtěžší na produkování našeho dokumentu bylo shánění financí, aby film vůbec mohl vzniknout,“ uvedla Jo Ruxtonová pro iDNES.cz.

„Jakékoli natáčení pod vodou stojí dvakrát více peněz, protože klade mnohem větší nároky na bezpečnost, vybavení a samozřejmě si musíte najmout dostatečně velké lodě, na které se vejde celý filmový štáb,“ tvrdí Jo.

„Trvalo mi dva roky, než jsem shromáždila dostatek prostředků na to, abych mohla natočit alespoň úvodní záběry plejtváků v Indickém oceánu. Ještě těžší fáze však přišla poté, co jsme dokončili natáčení a potřebovali jsme další peníze na postprodukci. Protože shánění prostředků na projekt, který se teprve rozbíhá, je mnohem jednodušší, než shánění peněz na dokončení něčeho, co je napůl hotové.“

Po šesti letech práce vznikl film Plastic Ocean, který získal čtrnáct prestižních cen a legendární přírodovědec David Attenborough o něm mluví jako o jednom z nejdůležitějších snímků naší doby.

Sama Jo Rustonová, která je zároveň spoluzakladatelkou neziskové organizace Plastic Oceans UK, získala před pár dny cenu Pioneer of the Year, o které rozhodují čtenáři listu The Telegraph.

Režisérka Jo Ruxtonová získala za svůj dokument s názvem Plastic Ocean ocenění...

Nebezpečné mikroplasty

Dokument Plastic Ocean je neuvěřitelně působivý a mimo jiné otevírá i témata, o kterých se příliš nemluví – jako jsou například mikroplasty v oceánech. „Film není jen o mikroplastech, ale o všech druzích plastického znečištění: plastech, do kterých se mořští živočichové zamotávají, velkých kusech plastu, které polykají, plastovém odpadu, který pluje v oceánu a zaplavuje pobřeží a samozřejmě také mikroplastech,“ říká Jo Ruxtonová.

„Nejprve jsem se při natáčení vydala do Severního Pacifiku a čekala jsem, že uvidím obrovský ostrov plujících odpadků, o kterém se často mluví. Ale jak můžete ve filmu vidět, není tu žádný ,ostrov´ odpadků, ale právě mikroplasty, které se tu hromadí.“

„Ocitli jsme se před problémem, jak vizuálně ztvárnit a ukázat něco, co prakticky není vidět. Přemýšlela jsem o tom a pozorovala, jak se mikroplasty míchají s planktonem. A proto jsem se rozhodla natočit zvířata, která se planktonem živí a spolu s ním konzumují i mikroplasty. Celý dokument tak otevírají záběry na plejtváky obrovské, neboli modré velryby.“ Ti spolu s planktonem zkonzumují i stovky kilogramů mikroplastů.

Odborníci uvádí, že jen po dobu čtyřiceti let vzrostla produkce plastů o 3 900...
Velké kusy plastů způsobují v přírodě nejvíce viditelné škody. Větší nebezpečí...

Za mikroplasty se označují plastové částice menší než jeden milimetr. Nejčastěji jsou součástí kosmetiky a oblečení, nebo vznikají rozpadem většího plastového odpadu, který se do oceánů dostává.

Ptáčata plná plastů

Jo Ruxtonová uvádí, že jen po dobu jejího života vzrostla produkce plastů o
3 900 procent. Za loňský rok se jich vyprodukovalo 315 milionů tun a osm milionů tun z toho skončilo v oceánech. „Při natáčení mě zasáhly zejména dva příběhy,“ říká Jo Ruxtonová. „První z nich bylo filmování kuřat buřňáků, kteří sídlí na Ostrově lorda Howa. Naši vědci tam pitvali osmdesátidenní kuřata a chtěli jsme ukázat, jak je jejich trávicí systém plný plastů. Měli jsme tam na stole deset mrtvých kuřat buřňáků a předpokládali jsme, že bude potřeba jich otevřít několik, abychom to mohli natočit. Ale hned po první pitvě bylo okamžitě jasné, jak zoufalá ta situace je. Jeho žaludek byl plný plastů. A každé další kuře na tom bylo úplně stejně. Bylo to strašně smutné i šokující.“

„A druhý mimořádně silný okamžik jsem zažila při natáčení na ostrovním státu Tuvalu, kde se lidé doslova topí ve vlastním plastovém odpadu. Neustále tam něco hoří a na ostrově je ohromné množství nemocí. Dívala jsem se na hromady plastů obklopující vesnice, cesty, pláže a říkala jsem si, že jestli nezastavíme tu naší nepochopitelnou závislost na plastech na jedno použití, celá naše planeta bude vypadat jako Tuvalu. Bylo to, jako kdybych nahlédla do možné budoucnosti nás všech,“ dodává dokumentaristka.

Slavná fotka mrtvého albatrosa, který v sobě měl desítky kusů plastového odpadu.

Naděje existuje

Když začala Jo dokument natáčet, spousta lidí ji od tohoto záměru zrazovala s tím, že se nikdo nebude chtít dívat na dokument o plastovém znečištění, maximálně tak na pětiminutové video na YouTube. Naštěstí se spletli a dokument sklízí obrovský úspěch. „Máme fantastické ohlasy. Řada lidí mi řekla, že jim náš film změnil život a i lidé, kteří si mysleli, že této problematice rozumí, mi tvrdí, že se z našeho dokumentu spoustu věcí dozvěděli. Promítal se v parlamentech na celém světě, v tisících školách a je na Netflixu v šedesáti zemích. Ještě téměř dva roky po jeho uvedení dostáváme žádosti na veřejné promítání. Jsem nadšená z toho, jaké reakce vyvolal,“ uvádí Jo Ruxtonová.

A jak vidí dokumentaristka naši budoucnost? Existuje podle ní vůbec nějaká šance na zlepšení? „Myslím, že roste povědomí o tomto problému. Veřejnost, děti ve školách, výrobci, prodejci, potravinářské společnosti a spousty dalších se začínají měnit a to mě naplňuje nadějí. Mění se legislativa, politici naslouchají a věřím, že změna přijde,“ uzavírá energická žena.

Zároveň dodává, že spoléhat na recyklaci nestačí. Je potřeba úplně zakázat nebo alespoň daňově znevýhodnit používání jednorázových obalů, které se na znečištění podílejí největší měrou.

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

V Česku lze objevit i kost dinosaura. Probádali jsme s odborníkem útes u Koněprus

Premium

Vydali jsme se do prvohor. S paleontologem Lukášem Laiblem jsme nepluli po řece času jako filmoví hrdinové, ale vyrazili jsme pěšky na korálový útes u Koněprus. „Je tam jeden z nejlépe zachovaných...

13. června 2025

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025

Bubláte jako vodní dýmka. Horolezec o projevech otoku plic i nástrahách Pamíru

Premium

Střední Asie se pro něj stala srdcovou záležitostí. Jezdí tam už dvacet let, během nichž zorganizoval desítky výprav, vysokohorských expedic a zajišťoval i horské záchranné akce. Michal Kleslo,...

12. června 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.