Pyramidy v Polsku jsou mnohem starší než ty egyptské. Vědci jim nerozumějí

I když zpravidla nejsou vyšší než tři metry a tvarem mají k jehlanu daleko, říká se jim pyramidy. Ty mnohem známější, v egyptské Gíze, trumfnou svým stářím. Vznikly už dvě tisíciletí před nimi. A pokud je chcete vidět na vlastní oči, nemusíte na jiný kontinent. Leží totiž u našich sousedů v Polsku.
Výškou se kujavské mohyly sice egyptským pyramidám ani zdaleka neblíží, ale...

Výškou se kujavské mohyly sice egyptským pyramidám ani zdaleka neblíží, ale svou délkou by už docela mohly. | foto: MOs810 CC-BY-SACreative Commons

Na průřezu mají pořád tvar pravidelného trojúhelníku, ale zub času už dávno zbrousil jejich ostré hrany do zarovnaných oblouků. A protože se vinou v lesích, zarostlé vegetací, připomínají spíš podlouhlé zemní valy nebo podivné hráze, vyvyšující se nad krajinou.

Ne tedy o moc, většina z nich nepřevyšuje okolní terén o více než tři metry. Nepřekvapí ani svou šířkou, pohybující se od šesti do deseti metrů, zato ale ohromují svou délkou. I ty nejmenší zaznamenané měří asi 130 metrů, zatímco ty největší to dotahují až ke dvěma stovkám.

Obdivuhodné je i složení jejich stavebního materiálu. Na jednu takovou stavbu bylo zapotřebí přibližně tisíc metrů krychlových zeminy, několik stovek dřevěných kůlů a přibližně 200 metrů krychlových kamenů. Ty byly zpevněny dřevem a jednoduchými vyzdívkami, vyspárovanými travními drny. Nejmohutnější užité balvany vážily sedm až deset tun.

Stavby dodnes prokazují vysokou úroveň architektonických znalostí svých tvůrců a jejich schopnost používat jednoduchá zařízení pákového typu.

Právě to množství a rozměrnost nahromaděného staviva, a s tím jistě spojený objem práce na dohotovení jednoho takového díla, vysloužilo těmto útvarům přízvisko pyramidy.

Tedy spíše piramidy, jak se píše polsky. Nalezneme je totiž v lesích Kujavsko-pomořského vojvodství, přibližně 430 kilometrů od našich hranic.

S jejich návštěvou se určitě pojí méně obtíží než s cestou za pyramidami do Egypta. Tou asi největší komplikací je najít v mapě vesnici Wietrzychowice. Je tak malá, že na ni navigace často zapomínají. Ale když budete úspěšní, spolu s ní naleznete i hlavní vstup do archeologické památkové rezervace. A dost možná i odpovědi na své otázky.

Těch totiž začne rychle přibývat, jakmile ony zvláštní liniové stavby uvidíte na vlastní oči. Jsou totiž opravdu masivní. A nápadné vám mohou být i tím, že ve svém průběhu zachovávají přísně východo-západní orientaci. Jejich stavitelé tedy měli alespoň základní představu o astronomii.

Kdo ale ti stavitelé vlastně byli? To už je trochu komplikovanější.

Mimořádně schopní stavitelé

Soudě podle nalezených archeologických artefaktů šlo o příslušníky tzv. kultury nálevkovitých pohárů, patřících nejspíš k říční kultuře Cisnian. Je to maličkost, která laikovi moc neřekne, ale na přelomu předminulého století to mezi odborníky způsobilo velké mrzení.

Národovecky naladění polští archeologové tu totiž chtěli hrdě zdokumentovat „pra-slovanské“ osídlení, a fakta z terénu před nimi spíš vypovídala o tom, že pradávní stavitelé měli blíž ke Germánům. Proto se lokalita „kujavských kopců“ ocitla trochu v nemilosti.

Ať už ale byli ti stavitelé odkudkoliv, obývali tyto kraje v době přibližně 5 000 let před naším letopočtem. V rozmezí přibližně pěti staletí pak zahájili budování těchto jinde nebývalých děl.

Pohřební mohyly? Některé z těchto zemních staveb tak nepochybně sloužily. Ale nejspíš ne úplně všechny. Jejich využití mohlo být rozmanité.

Postup jejich konstrukce dodnes prokazuje vysokou úroveň architektonických znalostí svých tvůrců, jejich schopnost používat jednoduchá zařízení pákového typu a též velmi dobrou organizaci práce.

S úplně přesnou datací staveb je to nelehké, ale většina piramid tu vyrostla zhruba o dvě tisíciletí dřív, než se začaly stavět pyramidy v Egyptě. Místní je nazývali żalkami nebo též grobami olbrzymów, hroby obrů. Původně jich v celé široké oblasti Pomořanska stály vyšší stovky, možná tisíce. Do současnosti jich ovšem přežilo jen pár tuctů. Většina byla rozebrána na stavební materiál, nebo poničena při rozorávání mezí. Zachovaly se jen ty, které stály hluboko v lesích. Pochlubit se jimi mohou již zmíněné Wietrzychowice, a také vesnice Gaj, Obałki, Śmieły a Osiecz Mały.

Velkou novinkou je potvrzení nálezu dalších osmnácti pyramid u vesnice Dolice. Tento čerstvý úspěch si připisují odborníci z katedry archeologie Štětínské univerzity. A hodně si od navázaného průzkumu lokalit slibují. Protože k čemu vlastně ty objemné a masivní podlouhlé piramidy sloužily, dosud úplně jisté není. Tedy – jisté to je a současně není.

Archeologické nálezy nejsou přímo v tělesech mohyl hojné. Objevené artefakty, střepy keramiky, ale naznačují přítomnost tzv. kultury nálevkovitých pohárů.

Už v 70. letech minulého století totiž profesoři Polské akademie věd v Poznani vykopávkami potvrdili, že ony valy jsou ve skutečnosti hroby. Každá předlouhá piramida, kterou zkoumali, v sobě chovala vždy po jednom jediném kostrovém hrobu. Muži, pohřbeném ve stoje.

Měli bychom o nich tedy hovořit jako o megalitických pohřebních mohylách. Jenže doktorka Agnieszka Matuszewska z katedry archeologie Štětínské univerzity – vedoucí týmu, který byl úspěšný v Dolicích – s tím úplně nesouzní. „Nemusely být nutně použity jen k pohřbívání mrtvých,“ říká. „U některých se jeví pravděpodobnější předpoklad, že šlo o místa uctívání, konání rituálů. Některé naopak naznačují, že šlo o hraniční body, vyznačující v terénu území té které komunity.“

Jen pro představu, jedna taková „komunita“ čítala přibližně deset rodin, a jejich osada měla jen asi jeden až dva hektary výměry. Lidé tedy obývali relativně malý prostor, který byl silně v nepoměru k velikosti megalitických staveb, které budovali.

Těm podlouhlým stavbám klidně můžete říkat hroby obrů, kujavské mohyly nebo „piramidy“. Ale za podívání určitě stojí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Nočními vlaky po Evropě. Nabídka se rozšiřuje, chce to ale dobře plánovat

Premium

Dálkové cestování vlakem přes noc je dnes možné ve většině evropských zemí a vzhledem k tomu, že jde o environmentálně šetrný způsob dopravy, se zřejmě bude dál rozšiřovat jako alternativa k leteckým...

Blíží se první máj. Známe nejromantičtější místa v Praze pro polibek pod třešní

Všichni na Petřín! K tomu vyzývá Lucie Bílá ve svém devadesátkovém hitu. A protože láska je láska i v roce 2025, asi si dovedete představit, jak to na Petříně 1. května vypadá. K polibkům by však...

30. dubna 2025

Praotec meteorolog. Za předpovědi počasí hysterickému muži i nadávali

Jak bude? Na plavky, nebo na deštník? Průkopník předpovědi počasí Robert FitzRoy chtěl chránit životy. Zemřel před 160 lety: 30. dubna 1865. Jeho zajímavý život vám přiblíží redaktor magazín Víkend...

30. dubna 2025

Dokonalý relax. Prozkoumejte nejlepší krytá koupaliště v Německu a Rakousku

Už to není na lyže v Alpách, ale zatím ještě ne na Jadran. Co s tím? Vydejte se do Německa. Přinášíme několik mimořádných tipů na zajímavé až unikátní koupání pod střechou v této sousední zemi. A do...

30. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  29.4 13:43

Hokej jako záminka. Stockholm cestovatele nadchne, i když zrovna nehostí hokejové mistrovství

Chystáte se na Mistrovství světa v hokeji 2025? Pak vás jistě zajímá, jak se do Stockholmu co nejlevněji dostat letadlem či autem a kolik to bude stát. Ve Švédsku je i řada dalších památek a...

29. dubna 2025

Pardubice nejsou jen o perníku a dostizích. V gastru si nezadají ani s Prahou

Pardubice nejsou jen Zelená brána, perníček a Velká pardubická. V posledních letech tu vznikla živá gastronomická scéna, která stojí za výlet. Město s přezdívkou „San Piego“ dnes potěší jak milovníky...

29. dubna 2025

Nočními vlaky po Evropě. Nabídka se rozšiřuje, chce to ale dobře plánovat

Premium

Dálkové cestování vlakem přes noc je dnes možné ve většině evropských zemí a vzhledem k tomu, že jde o environmentálně šetrný způsob dopravy, se zřejmě bude dál rozšiřovat jako alternativa k leteckým...

29. dubna 2025

Legoland, Aarhus i Severní moře. Do Dánska se vyplatí vyrazit nejen za hokejovým MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2025 přiláká řadu českých fanoušků přímo do centra dění, tedy na stadion do Herningu v Dánsku. Jakou trasou se vydat a kolik to bude stát?

28. dubna 2025

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.