Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně také spoléhalo, když se zde budovala pevnost a posléze vězení. Od 16. století zde v celách trpěly tisíce lidí, milovníky dobrodružných románů však bude hlavně zajímat hrabě Monte Cristo.

Román Hrabě Monte Cristo vydal slavný spisovatel Alexandre Dumas v roce 1844. Hlavním hrdinou je v něm námořník Edmond Dantés, který byl po řadě intrik křivě obviněn a uvězněn právě v pevnosti If.

Strávit zde měl dlouhých čtrnáct let, než jej strážní vhodili do moře mylně se domnívajíc, že jde o zemřelého spoluvězně. Na svobodě se pak vydával za hraběte Monte Crista a pomstil se těm, kdo jej dostali do vězení a připravili o snoubenku.  

Příběh se stal jedním z nejslavnějších románů historie a dočkal se nesčetných  divadelních, muzikálových i filmových adaptací. A francouzský turismus z jeho popularity na ostrově If těží dodnes.

V pevnosti narazíte nejen na výstavu o historii románu, ale můžete také nahlédnout do cel Edmonda Dantése i jeho románového učitele Abbé Farii. A v dobře vybaveném obchůdku můžete nakoupit hromady rozličných suvenýrů s motivem Monte Cristo. 

Realitou je, že v pevnosti If se během téměř tří století vystřídaly tisícovky vězňů a bylo mezi nimi i několik prominentních osobností. Jedním z prvních byl jakýsi rytíř Anselm obviněný ze spiknutí proti monarchii.

Pevnost If

Filip, rytíř de Lorraine se zase provinil tím, že byl milencem bratra francouzského krále Ludvíka XIV. A několik měsíců si zde v roce 1774 kvůli své násilné povaze odseděl i jeden z pozdějších vůdců Velké francouzské revoluce, hrabě de Mirabeau. 

A vězněn zde měl být na konci 18. století i opravdový Abbé Faria, ve skutečnosti portugalský mnich a jeden z průkopníků vědecké hypnózy, kterého chytře využil Dumas ve své knize. Ten pravý však ve vězení nezemřel. Byl po několika letech z pevnosti If propuštěn, stal se profesorem na univerzitě v Nimes a v roce 1819 podlehl v Paříži infarktu.   

Pevnost If nechal na malém ostrůvku o velikosti pouhých tří hektarů vybudovat král František I.  v roce 1529 a chtěl, aby plnila dvě hlavní funkce: dohlížela na Marseille, která byla k Francii připojena až v roce 1480 a pořád zde existovala možnost vzpoury, a zároveň měla také jeden z nejvýznamnějších obchodních přístavů, kde kotvila i flotila královských galér, chránit.

Jedna z cel v pevnosti If

Jedna z cel v pevnosti If

Nádvoří pevnosti If

Nádvoří pevnosti If

Přestupní zastávka na galeje

Jako vězení začala pevnost sloužit v roce 1580 a stala se jakýmsi vzdáleným (a samozřejmě menším) předchůdcem slavné americké věznice Alcatraz. Jakýkoliv únik v podstatě znemožňovala ostrovní poloha a neklidné vody u pobřeží, stejně jako silné opevnění. Ostatně malou šanci na přežití vězňům dávaly i stísněné prostory a žalostné hygienické podmínky. 

A štěstí často neměli ani ti, kdo pobyt zde přežili. If totiž svého času sloužila pro stovky odsouzenců i jako přestupní stanice, než skončili v řetězech na marseillských galejích, ať už v lomu nebo na lodích. Tak jako 304 odpůrců prvního francouzského prezidenta Napoleona III. v roce 1852. Posledními vězni pevnosti byli němečtí váleční zajatci během první světové války. 

Pevnost If z pohledu od kotviště výletních lodí

Pevnost If z pohledu od kotviště výletních lodí

Veřejnosti byla pevnost zpřístupněna v roce 1880 a v současnosti patří jako památka pod francouzské ministerstvo kultury. A pokud stále bádáte nad tím, co se skrývá za kraťounkým názvem ostrova, vězte, že If znamená ve francouzštině tis. Zřejmě se zde tato dřevina v minulosti vyskytovala. 

Chateau d´ If

Otevřeno je celý rok kromě 1. ledna a 25. prosince.

Z Marseille vás doveze přívoz (11 eur), který jezdí téměř každou hodinu. Cesta trvá kolem dvaceti minut a po vystoupení si připravte dalších 6 eur za vstup do pevnosti. 

Na samotnou prohlídku vám vystačí půlhodinka. 

Plánek pevnosti If

Plánek pevnosti If.

Do pevnosti existuje jediný vstup přes padací most, po jejímž přechodu se ocitnete na nádvoří, kde můžete obdivovat studnu nebo několik desítek nápisů, které vytesali vzbouřenci v letech 1848-1849. Poté můžete nahlédnout do řady cel umístěných ve dvou poschodích. 

V přízemní cele Edmonda Dantése si všimněte otvoru prokopaného v klenbě, který ji spojuje se sousední kobkou, inspirace Monte Cristem se nezapře. Ostatně právě nad touto vedlejší kobkou se skví deska s jménem Abbé Faria. 

V prvním patře je cela věnována Napoleonovu generálovi Kléberovi, kterého v roce 1800 zavraždil atentátník v Egyptě a Napoleon nechal jeho ostatky umístit právě na If, kde ležely až do roku 1818, než je nechal král Ludvík XVIII. převézt do Štrasburku.

Existuje i cela „Muže se železnou maskou“, kde jsou zbytky dřevěného rumpálu, kterým se ovládala padací mříž v bráně pevnosti. Nicméně příběh o tajemném vězni s maskou je známou francouzskou legendou a o jeho spojení s pevností If neexistují žádné důkazy.

Terasa pevnosti If

Terasa pevnosti If

Na ostrově přistálo tajemné zvíře

Věrohodně zmapován je naproti tomu příběh o tajemném zvířeti, které na If přicestovalo v lednu 1516 a v Evropě bylo do té doby zcela neznámé. Šlo o nosorožce, kterého dostal darem od indického maharádži portugalský král Manuel I. a rozhodl se ho věnovat papeži Lvu X. a vypravil jej z Lisabonu do Říma. Když se blížili k zastávce v Marseille, dozvěděl se o tom francouzský král František I. a zatoužil podivné zvíře spatřit. Stalo se tak na tehdy ještě opuštěném ostrově If.  

Zpodobnění nosorožce od Albrechta Dürera.

Podobizna nosorožce od Albrechta Dürera.

Nebohý nosorožec sice o pár dní později zahynul při ztroskotání lodě u pobřeží Neapole, nicméně nesmrtelným jej učinil dřevořez slavného malíře a grafika Albrechta Dürera.

Ten „nosorohé stvoření“ zpodobnil na dálku na základě dvou popisných zpráv. I proto nebylo zobrazení zvířete biologicky zcela přesné, nicméně jako jedno z mála existujících bylo reprodukováno v odborných knihách ještě dalších 250 let. 

Autor:
  • Nejčtenější

Obří soukolí, které drtilo desetitisíce. Zlatý důl pojídal své kopáče zaživa

Premium Bylo to obří soukolí, které drtilo desetitisíce svých dělníků. Jenže kromě otřesných pracovních podmínek zlatého dolu...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

KVÍZ: Rozhledny, lázně i jeskyně. Znáte zeměpisné rekordy v Česku?

Na rozmanité území, na kterém se nachází Česká republika, můžeme být právem hrdí. Ostatně, naši přírodu srdečně...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nejlepší z hor Česka. Nejkrásnější místa, kde vás pohltí Český les

Opuštěný, zapomenutý, prázdný. Takové přívlastky se vám možná vybaví, když přijde řeč na Český les, nízké pohoří...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Výhledy na arabské emiráty, které obyčejný turista nikdy neuvidí

Oceňovaný fotograf Zohaib Anjum se zamlženým vyhlídkám na Spojené arabské emiráty věnuje už několik let. Díky svému...

Po kolejích prudce do kopce. Svezte se nejstarší horskou železnicí Evropy

Premium Na švýcarskou horu Rigi nad Luzernským jezerem vede od jara 1871 první horská železnice Evropy. Systém použité ozubnice...

OBRAZEM: Brutální i poetické. Podívejte se na úchvatné fotky o lidech a jídle

Jedním z oblíbených způsobů poznávání cizích kultur při cestování je také místní jídlo. Právě chuť a vůně nejrůznějších...

Čtenáři cestují: Čilí důchodci vyrážejí do Hochschwabských Alp za květinami

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...