"Jede-li český turista na Slovensko, podmínky jsou obdobné jako v Česku. Ale přece jen je v zahraničí a řada věcí je jinak než doma," říká vedoucí konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Bratislavě Jan Kaše.
Za rychlou jízdu 7 tisíc korun
Při cestě autem je dobré pamatovat kromě jiných dokladů také na "zelenou kartu", která potvrzuje připojištění do zahraničí.
"Dopravních nehod českých občanů na Slovensku je bohužel dost, letos tu už máme i několik úmrtí při haváriích, které ve většině případů zavinili čeští řidiči, když nezvládli vůz v nepřiměřené rychlosti," varuje Kaše a upozorňuje na nový sazebník pokut.
Za překročení rychlosti hrozí pokuta až 7 tisíc slovenských korun. Podobně vysoké částky se platí i za jiné dopravní prohřešky.
Dopravní předpisy jsou prakticky shodné s českými. Rychlost je v obcích omezena na 60 kilometrů za hodinu, mimo obce můžete jet devadesátkou a na dálnici stotřicítkou. I na Slovensku je zakázáno používání mobilních telefonů za jízdy, pokud řidič nepoužije "hands-free" sadu.
Dálniční síť na Slovensku se rozšiřuje a nejatraktivnější oblast slovenských velehor je ještě dosažitelnější než dříve.
Avšak kdo chce na dálnice, musí koupit dálniční známku, ať už patnáctidenní či roční. Cena u osobních aut sahá od 100 do 600 korun. Ve slušném stavu jsou i silnice první třídy.
Trojí ceny
Ceny jsou pohyblivé, větší města jsou jako všude dražší než menší. V ubytovacích zařízeních lze narazit dokonce i na "trojí ceny" - Češi mohou platit stejně jako Slováci, "jako Češi" anebo jako cizinci. Lepší je zeptat se raději předem.
V případě, že se na Slovensku dostanete do nouzové situace, pak se vám bude hodit kontakt na české velvyslanectví v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí 8 (tel. 02/ 59 20 33 01-06) či na generální konzulát v Košicích na Rázusově ul. 13 (tel:055/ 623 18 00).