Konec ostrovní pohody
Baleárské ostrovy už na turisty zvědavé nejsou. Místní je viní mimo jiné z toho, že se tu za poslední desetiletí zvýšila cena nemovitostí o 250 procent, protože tu hosté skupují letní domy. A mzdy domácích přitom neustále stagnují. Vše se tu uzpůsobovalo a ohýbalo ve prospěch turismu tak dlouho, až tu pro stálé obyvatele prakticky není k žití.
Silné emoce tu poprvé probublaly během protestů, kterých se v květnu v ulicích Palma de Mallorca účastnilo na deset tisíc lidí. Protestující tehdy zablokovali dvě nejvyhlášenější místní pláže – zátoku Caló des Moro a St. Rapita. Objevovaly se i návrhy pro blokování letiště a přístavů. Protesty zdaleka neskončily, ale posílily.
V červenci se do průvodu proti turismu zařadilo padesát tisíc lidí s hesly jako: „Váš ráj je naše noční můra“, „Náš ostrov není na prodej“ a „Mallorčané na prvním místě.“
Mezitím menorské letovisko Binibeca Vell, známé jako španělský Mykonos, vyhlásilo, že nestojí o zahraniční návštěvníky před jedenáctou hodinou dopoledne a po osmé hodině večerní. Ulice tu dokonce „zamkli“ řetězy, aby rekreantům zabránili ve vstupu. Řada tradičních instagramových vyhlídek a míst k pořizování selfie byla aktivisty zakryta nebo přehrazena.
Jedním z nejčastějších nasprejovaných hesel na zdech místních domů a hotelů je teď: „Běžte domů, turisté!“. V odporu a demonstracích proti cestovnímu ruchu se tu realizuje víc než 110 skupin, sdružení a hnutí. Reálně hrozí, že by tu projevy nespokojenosti vůči zahraničním hostům mohly eskalovat v násilí. Tady skutečně vítáni nejste.