Otavalo - nezajímavě zajímavý kout jižní Ameriky

  14:53
Snad každý poutník mířící do Ekvádoru navštíví malé město Otavalo položené na úpatí vulkánu Imbabura nějakých 100 kilometrů od hlavního města Quita po panamerické silnici směrem ke kolumbijské hranici. Otavalo bylo koncem šedesátých let 19. století zničeno při zemětřesení a nemá moc architektonických památek. Čím jsou tedy všichni ti cestovatelé tak přitahováni? Jsou to sobotní trhy, největší v Jižní Americe. Když se řekne trh, představí si průměrný Čech onen vietnamský bazar se zbožím nevalné jakosti. Otavalské trhy jsou ale o něčem úplně jiném.

Středobodem celého hypermarketu je Plaza de Ponchos, jedno z otavalských náměstí, odkud se sobotu co sobotu rozlévají stánky s pestrobarevným zbožím do okolních ulic. Dramaticky se sníží propustnost vozovek a zvýší hustota lidských těl. A co všechno se nabízí? Španělština má pro to výstižné jednoslovné pojmenování „artesanías“, což lze přeložit poněkud kostrbatě jako řemeslnické výrobky nebo jednoslovně, ale nepřesně jako suvenýry. Raději se pokusím alespoň nastínit, o co se jedná, protože vzpomenout si na všechno je nad síly jednoho mozku.

Všude visí pestrobarevné hamaky jako dávno mrtví odsouzenci. Ani pro hamaku nemá čeština správné pojmenování. U nás se běžně říká houpací síť, ale v Otavalu se každý může přesvědčit, že se nemusí jednat jen o síť, protože tamní hamaky jsou látkové. Ani to houpací není moc přesné, protože spíše než k houpání slouží hamaka k odpolednímu odpočinku nebo přímo ke spánku v teplých oblastech. Dostatečně velká a správně zavěšená hamaka je mnohem pohodlnější než postel s proleželým starým slamníkem a při několikadenních cestách na nákladních člunech v Amazonii přijde vhod. Hamaky hýřící pestrými barvami jsou potěšením pro oko cestovatele uvyklého na středoevropskou šeď, ale obyčejné bílé jsou lepší, protože k jejich zhotovení byla použita jen a jen bavlna bez přídavku umělých vláken a víc vydrží.

Do Otavala můžete přijet nazí, na trhu se obléknete od ponožek až po kulicha. Ponožky se pletou z ovčí vlny, stejně jako svetry, rukavice, šály a kulichy kloboukovitého tvaru. Na barvách pletaři opět nešetří. Populárním zbožím jsou kalhoty a košile ušité z lehké vzdušné látky, které se perfektně hodí do klimatu města položeného asi 2600 metrů nad mořem. Není v nich horko, ale dovedou ochránit před ranním a večerním chladem. Jejich další předností je nízká cena, takže případná skoba na nohavici tolik nemrzí. Při nákupu právě takovéto košile jsem se seznámil s dívkou, která se o dva měsíce později stala mou chotí.

Poněkud exoticky působí svetry z alpakové vlny. Alpaka je zvíře podobné u nás mnohem známější llamě, ale s jemnější srstí. Svetry jsou hebké na omak, tenké, ale velmi teplé, protože alpaková vlna je několikanásobně výhřevnější než vlna ovčí nebo bavlna. Ze stejného materiálu se pletou také známé jihoamerické kulichy s klapkami přes uši a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že hlava ani za lednového středoevropského mrazu nezebe. Alpakové zboží se však nevyrábí v  Ekvádoru, nýbrž se dováží z Peru, protože v Ekvádoru se alpaky nechovají.

Otavalské klima na kulicha přece jen není a tak si návštěvník raději na lebku posadí slušivý plstěný klobouk nebo zakoupí slavný ekvádorský pamanák, v originále jipijapa (vyslov chipichapa), což je lehký slamáček upletený z jemných palmových listů prodávaný v balsové krabici. Kvalita je přímo úměrná ceně a ty nejlepší panamáky se dají srolovat a protáhnout prstenem. Panamáky se pletou na pobřeží v provincii Manabí.

Zdá se vám, že už vaše nákupy ani nepoberete? Nevadí, protože trh nabízí široký výběr pestrobarevných pletených tašek různých velikostí. Kupte si raději větší, protože určitě neodoláte balsovým papouškům divokých barev. Komu se nelíbí papoušci, může si vybrat tukana, krokodýla, želvu nebo jiného mazlíčka ve velikostech od kapesních talismanů až po třímetrový kmen se třemi papouchy s rozpětím kondora.

Kdo by občas nezatoužil mít doma něco velmi vzácného, třeba slonovinu. V Ekvádoru je méně slonů než v Čechách, ale suvenýrů ze slonoviny je tam přehršel. Už vidím, jak se ochráncům zvířat kalí zrak. Nuže klid, nejedná se o pravou slonovinu, nýbrž o výrobky z ořechu palmy tagua, které laik ani nerozezná od chobotnatcových klů. Na rozdíl od nich mají ořechy tagua mírně žlutější barvu, jsou o něco měkčí a uvnitř obsahují malou vzduchovou bublinku. S tím ale řemeslníci při obrábění počítají a tak bublina zůstane zákazníkovu všetečnému zraku ukryta. Chcete-li tedy vlastnit slonovinový prstýnek, knoflíky na košili, malého kondora, tučňáka, velrybu nebo tři čuníky, nemusíte kvůli tomu nebohé tlustokožce zabíjet. Ořechy tagua patří mezi ekologické a obnovitelné přírodní zdroje.

Na výrobě oděvů pracují celé indiánské rodiny, jedna barví nitě, druhá utká látku a další šije. Indiánů je vůbec mezi trhovci většina. Jsou velmi podnikaví a mnozí se domohli celkem slušného majetku. V Otavalu je spousta zasilatelských firem, odkud svetry, košile, kalhoty, šály, kulichy atd. putují ve velkých balících k necestujícím zákazníkům do Severní Ameriky a Evropy. Před každou takovou firmou stojí zástup Indiánů vyřizujících obchody.

A když už se ve městě nudíte, můžete se podívat do okolí bohatého na jezera. Za kopcem Lechero (Mlékař) leží jezero svatého Pavla, na druhou stranu vesnice Cotacachi, kde si garderobu doplníte pěknou na míru šitou koženou bundou. S ní pak vystoupejte ke kráterovému jezeru Cuicocha do výše kolem 3400 metrů nad mořem a zkuste jej obejít. Budete si tak moci vychutnat nejrůznější výhledy na dva malé ostrůvky uprostřed stříbrných vod. Na koupání zapomeňte, protože voda je ledová jako v tatranských plesech.

Otavalo je kolem dokola obklopeno malými indiánskými vesnicemi, v nichž se ozývá hrčení tkalcovských stavů a našinec si tam připadá jako v Krkonoších před sto padesáti lety. Indiáni hovořící domorodým jazykem quichua původně žili jen ve vesnicích, v Otavalu převládali míšenci nebo bílí Ekvádorci. To se pomalu začalo měnit před třiceti lety tím, jak trhy nabývaly na významu a rostl turistický ruch. Některé indiánské rodiny se vzmohly a koupily si domy ve městě, aby byly blíže k odbytišti.

Otavalo svými trhy a turistickým ruchem doslova žije. V městečku je spousta hotýlků, penzionů, restaurací, hospod se živou andskou hudbou a internetových kaváren. Přes to všechno si uchovalo kouzlo exotiky a velmi přijatelné ceny. V Otavalu není draho ani pro Čechy, slušný hotelový pokoj se dá pořídit již od tří dolarů a v levných restauracích se dobře najíte za necelý dolar. Ovoce a zeleniny je všude spousta a za směšné ceny. Kilo banánů vyjde levněji než jeden nanuk. Navíc devadesátidenní bezvízový pobyt lze v Ekvádoru za mírný poplatek prodloužit až na 180 dní, takže proč tam nezajet?

 

 

Stánky v Kolumbusově ulici.

Kráterové jezero Cuicocha ve výšce kolem 3400 metrů.

Kráterové jezero Cuicocha ve výšce kolem 3400 metrů.

K vodopádu Peguche je to z Otavala příjemná procházka.

Středobodem celého trhu je Plaza de Ponchos.

Středobodem celého trhu je Plaza de Ponchos.

San Pablo ležící za kopcem Lechero je jedno z jezer nacházejících se v okolí Otavala.

Na břehu jezera San Pablo leží vesnice stejného jména.

Ukázka tradičního tkaní látek.

Každou sobotu ráno se na louce za měste odehrává trh s domácími zvířaty. V pozadí zasněžená hora Cotacachi.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Unikátní pohled na Vltavu. Oprava menšího Lipna odhalila původní koryto

Elektrárnu na vodní nádrží Lipno II nad Vyšším Brodem na Českokrumlovsku čeká velká modernizace. Vodohospodáři měnili česle, a tak snížili hladinu vody o pět metrů. Pozorovatelům se tak naskytl...

Servis kola nepodceňujte. A naučte se šlapat, abyste si neničili řetěz

Nejvyšší čas vyrazit na kolo. Předtím ovšem přibrzděte v servisu. Něco zvládnete i sami, servis brzd a řazení ale nechte na odbornících. U moderních kol se přehazovačka dokonce seřizuje mobilem....

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Mění se pravidla cesty do Thajska. Nově zemi navštívíte jen s digitálním vízem

Pokud se chystáte do Thajska na dovolenou nebo na delší čas, nově se neobejdete bez digitální příjezdové karty. Jak ji sehnat a platí i pro klienty cestovních kanceláří?

23. dubna 2025

Na toto si dejte pozor. Španělsko zavádí pokuty pro neukázněné turisty

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

23. dubna 2025

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025

Národní parky Nizozemska chrání unikátní přírodu, kterou jen tak neuvidíte

Duny, přesypy, pláně plné písku. Nebýt toho, že je tu a tam zpestří nějaké vřesoviště, vypadalo by to jako na poušti. Národní parky Nizozemska jsou svou krajinnou skladbou poněkud monotematické. To...

21. dubna 2025

Za pět hodin na surfu. Fuerteventura zabaví turistu i milovníka pustiny

Premium

Pobřeží omývané vlnami Atlantiku a po většinu roku vyhřívané slunečními paprsky, ale také nekonečné plochy magické měsíční krajiny ve vnitrozemí – Fuerteventura umí nastavit hned několik tváří.

20. dubna 2025

KVÍZ: Kandahár, Taškent i Praha. Jaký je původ názvů měst?

Soutěž

Jak vznikaly názvy měst? Někdy se svým označením snažila vlichotit panovníkům tím, že jejich jména přijala za vlastní. Další po sobě neskromně pojmenovali zakladatelé, jiné upozorňují na zajímavé...

vydáno 20. dubna 2025

Kolébka mořeplavců a sídlo slávy s duší renesance. V Janově se zabaví hlavně děti

Premium

Od naší spolupracovnice Je sedm hodin večer, jsme v Itálii na dálnici A7 a zbývá nám osmdesát kilometrů do Janova. Ano, do TOHO Janova, při jehož vyslovení člověku hned naskakují velkolepé renesanční (a filmové) myšlenky...

19. dubna 2025

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

19. dubna 2025

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

18. dubna 2025

Kam vyrazit s dětmi na Velikonoce 2025. Tipy na akce po celé republice

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi přichází volné dny, vůně perníčků a spousta příležitostí k výletům. Přinášíme přehled nejzajímavějších velikonočních akcí po celé republice – od tradičních trhů a...

18. dubna 2025

Největší sbírka historických zbraní v Evropě má statisíce exponátů

Co je to Landeszeughaus? Zbrojnice. Pokud to vysvětlení pojmeme obšírněji, je to přibližně 190 000 dobrých důvodů, proč si zajet do Štýrského Hradce. Tolik historických zbraní tamní arzenál chová ve...

18. dubna 2025