

Přemýšlíte nad tím, kam se vypravíte do dovolenou? Možná vám s výběrem pomůže tento přehled mimořádných ostrovů Evropy. Každý z nich nabízí jedinečnou kombinaci odpočinku, zábavy a požitků, které se nutně netýkají jen prohřáté vody na písečných plážích. Výčet to není úplný, všechny se sem nevejdou.
Autor: Getty Images
Leží v Dalmatském moři, je šestým největším ostrovem Chorvatska. A rozhodně má co nabídnout. Staré termální lázně, letité hradby pevnosti, starověké kostely, muzea a kaple. A samozřejmě taky skvělé pláže. Pro Čechy jistě Vis tajemstvím není.
Autor: Falk2, Creative Commons
Hrnčířské dílny, rybářský přístav Kamares, bílý klášter Chrysopigi, před vlnobitím chráněná zátoka s pláží Vathi. Jen tato letmá ochutnávka dává tušit, že řecký ostrov Sifnos bude něco extra. Čas se tu možná zastavil, ale rozhodně ve správnou dobu.
Autor: Takeaway , Creative Commons
Písečné pláže jsou jen prvním z mnoha lákadel, jimiž Kós oplývá. Podobně jako všechny Dodekánské ostrovy se může pochlubit bohatstvím starých římských a řeckých památek, a do Turecka je to rovněž jen kousek. Byl a je strategickou základnou, nyní tedy základnou turistů.
Autor: Profimedia.cz
Architektura jako z 19. století, lesy jako z pohádek, křídově bílé útesy připomínající Velkou Británii. Jen voda je tu chladnější. Rujána (tedy Rügen) totiž leží v Baltském moři. Ovšem pro dovolenou, která není jen o koupání v moři, je ideální.
Autor: Moahim, Creative Commons
Ostrov, jež je historickým centrem sídla, které samo leží na ostrově? Tuto geografickou hádanku můžete začít rozmotávat během výpravy do Syrakus. Ostrov Ortygia, zvaný též Città Vecchia, je skutečným srdcem města. A podle mnohých je tím nejhezčím městem celé Sicílie.
Autor: fonte, Creative Commons
Se čtyřmi kilometry čtverečními je nejmenší z trojice ostrovů v Neapolském zálivu (po Capo Miseno a proslavené Ischii). Žije na něm asi osm tisíc obyvatel, v klidu a harmonii, narušované jen štáby filmařů, točících zde romantické filmy. A jak že se to tu jmenuje? Procida.
Autor: Profimedia.cz
Červenohnědé pouště, lávové vyvřeliny. Nezní to sice moc lákavě, ale španělské Lanzarote k tomu přidává krásy a vůně nevšední krajiny. A též výtečné víno. Nejsevernější z Kanárských ostrovů je hitem rodinných a cyklistických dovolených.
Autor: Lviatour, Creative Commons
Nejlepší červené víno a vybraná kuchyně celé Dalmácie. Kromě toho se tu servíruje historie, architektura a zážitky z přírody. A samozřejmě nechybí ani křišťálově čisté vody Jadranu. Na chorvatské Korčule nešlápnete vedle.
Autor: Falk2, Creative Commons
Pokud nejste obzvláštní otužilci, o koupání to nebude. Krajina je tu drsná, kopcovitá, posetá malebnými rybářskými vesnicemi a středověkými hrady. Až budete vyprávět o zážitcích ze zdejší dovolené, vybavte se mapou. Lidé většinou ani nevědí, kde ostrov Skye leží.
Autor: Stefan Krause, Creative Commons
Maltu záměrně vynecháváme. Místo ní vypíchneme její nenápadný přívěsek, sousední Gozo. Pokud je Malta jednou velkou přístavní metropolí, Gozo je jednou velkou vesnicí. A právě ta venkovská neuspěchanost je po nádherných útesech tím největším lákadlem tohoto kapesního ostrova.
Autor: Syced, Creative Commons
Ibizu zná každý. Což je asi ten hlavní důvod, proč se jí obloukem vyhnout, a na dovolenou zakotvit těsně vedle, na ostrově Formentera. I on je součástí Baleárského souostroví. Ovšem bez té extrémní turistické zátěže, zato pořád s krásnými plážemi.
Autor: Profimedia.cz
Chtěli byste letos místo vedra a přeplněných pláží zažít něco odlišného? Pak by vás střelka kompasu mohla nasměrovat k severu. Švédský Gotland v Baltském moři slibuje velkolepé zážitky, přírodní i kulturní historii. Jen tedy, nebude to o opalování.
Autor: Schorle, Creative Commons
Prosluněné pláže, čistou vodu ke koupání a vynikající kuchyni, o ty snadno zavadíte na všech Kykladských ostrovech. Ale Paros vyniká v tom, že to prostě umí prodat. I když je hlavním transportním uzlem souostroví, bývá tu docela klidně.
Autor: Profimedia.cz
Bez horolezecké výbavy nestanete přímo na nich, ale můžete kolem nich plout a kochat se výhledy na ně. Faraglioni u pobřeží Capri a Apulie běžně dostupné nejsou. Jsou to příkrá skaliska čnící z vody, ohlodaná vlnobitím. Nicméně jsou nádherná.
Autor: sneakerdog, Creative Commons
Na Capri jezdili na dovolenou už staří Římané. A dobře věděli proč. Středomořský ostrov vápencového původu má velmi příjemné klima, které je kontrastní vůči na pohled „drsnému“ pobřeží. Nechybí tu prostor k romantickým procházkám, pláže, jachty a samozřejmě ani skvělý likér limoncello.
Autor: Paolo Costa Baldi, Creative Commons
Slovinský Bled tu prostě nemůže chybět. I když spíš než o ostrůvek uprostřed průzračného jezera jde hlavně o působivé historické město a turistické resorty na jeho břehu, Bled je opakovaně uváděn jako jeden z nejhezčích ostrovů Evropy.
Autor: Jakub Hałun, Creative Commons
Skalnaté Berlengas u portugalského pobřeží vás určitě osloví, pokud hledáte mimoměstský ostrovní klid, stopy historie, siluety starých majáků, přírodní rezervace mořského ptactva a také jedno z nejodlehlejších (bývalých) vězení.
Autor: Vitor Oliveira, Creative Commons
Voutumi a Vrika jsou jména dvou pláží, které se počítají k nejvýraznějším důvodům, proč zavítat na Antipaxos. Nepatrný ostrůvek s rozlohou pěti kilometrů čtverečních a dvacítkou stálých obyvatel je v Jónském moři mile přehlížený a může být „jen váš“.
Autor: Vojtasekd, Creative Commons
Říká se mu ostrov Achil, ačkoliv Irové preferují pojmenování Oileán Acla či Acaill. To mnohočetné matení názvů pak kompenzuje průzračnými vodami a plážemi stvořenými pro vodní sporty. Je skvělý pro milovníky moře a turistiky mezi skalnatými kopci se stády ovcí.
Autor: MickReynolds, Creative Commons
Není to žádný fór, že se do této soupisky mimořádných evropských ostrovů dostal i Föhr. Z Hamburku se na něj dostanete za tři hodiny. Loďmo, pochopitelně. A zjistíte tu, že i na Severofríských ostrovech, na pobřeží Severního moře, můžete zažít plážovou dovolenou.
Autor: Profimedia.cz
Nemůžeme říct, že leží tak daleko v Atlantiku, že už to vlastně Evropa není. To by se portugalským obyvatelům São Miguel moc nelíbilo. Ostrov mimo jiné nabízí nepřeberné odstíny zeleně, vodopády, čajové plantáže a fantastické koupání ve vřídlech.
Autor: Profimedia.cz
Gran Canaria je přesně ten druh exotiky, která vám na evropský (španělský) způsob servíruje africké kontrasty. Hlavní město Las Palmas je velmi živé, hornatý venkov tiše poklidný. Pobřežní černá lávová pole tu lemují bílé písečné pláže. Jsou tu zahrady i pouště. A je tu krásně.
Autor: Profimedia.cz
O Folegandros se někdy hovoří jako o místě, které vypadá jako Santorini těsně před tím, než ho objevil Instagram. Bílá vesnice na příkrém skalisku, sluncem prohřáté moře a hlavně neporovnatelně méně turistů. To si říká o prozkoumání. Navíc sem z přeplněného Santorini není daleko.
Autor: Profimedia.cz
Jméno Zakynthos v Jónském moři prakticky splývá s názvy těch nejvyhlášenějších pláží, jako jsou Agios Nikolaos, Alykanas a Tsilivi. K tomu výčtu patří též ikonická Navagio, na níž nechybí vrak ztroskotané lodi. Pokud hledáte jen prostou pohodu u moře, jste tu dobře.
Autor: Profimedia.cz
Ty nejlepší ostrovy Evropy opravdu nemusí být jen o plážích. Konkrétně na Inishmore, jednom z Aranských ostrovů, vám koupání doporučit nemůžeme. Zato je posetý prehistorickými a starověkými památkami, ruinami kostelů a může se pochlubit také kolonií tuleňů.
Autor: JoachimKohler-HB, Creative Commons
Počítejte s tím, že na ostrově Saaremaa se pořádně zapotíte. Estonský ostrov je totiž domovem vyhlášených lázní se saunami. Patří k tomu i pláže, nádherná „severská“ příroda, rázovité vesničky a jedna až dvě špetky historie. Zkrátka velmi příjemný ostrov, který byste minout neměli.
Autor: Profimedia.cz
Na sicilské Vurcanu se sice jezdí kvůli opalování a plážovým radovánkám, ale láká i dobrodruhy. Ostrůvek v Tyrhénském moři je totiž plný sopečných kalder, bublavých fumarol a vařících pramenů. Považován je za domov boha Vulkána, a též za nejpohostinnější z Liparských ostrovů.
Autor: ČTK
Při pohledu na písčité pláže, které jsou omývány vodami Tyrhénského moře, si brzy začnete klást otázku, co v tomto exilu vlastně Napoleonovi scházelo. Elba vás o své vlídné pohostinnosti bude přesvědčovat od prvního momentu, kdy se na ní vydáte.
Autor: Profimedia.cz
Až synonymem pro chorvatský Brač se stala Zlatni rat, vyhledávaná oblázková pláž. Kromě ní však ostrov napojený trajektem na Split nabízí i krásy Pučišća, architekturu historie, ruch městečka Supetar a přenádhernou přírodu.
Autor: Profimedia.cz
Přiznaným neduhem řeckých ostrovů je, že jsou přece jen trochu vyprahlé, suché. Právě tento nedostatek kompenzuje Korfu, které naopak zelení v hojnosti oplývá. Mísí se tu benátská a francouzská architektura, předlouhá historie, famózní kuchyně a zážitky doplňují skvělé pláže.
Autor: Profimedia.cz