Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

To NEJ z Tchaj-wanu za pár dní: zlato, div Asie i dračí tlama

aktualizováno 
Od portugalských námořníků dostal jméno Formosa, tedy nádherný, a turisté s tím většinou souhlasí na každém kroku. Kromě jedné z nejvyšších budov světa je ohromuje lesk zlatého pokladu nebo park patřící mezi jeden ze sedmi divů Asie.

Tchaj-wan zaujímá oproti České republice asi poloviční plochu, ovšem počet obyvatel je tu více než dvojnásobný (23,3 milionů). Protože je střed ostrova hornatý a řídce obydlený, většina obyvatel žije ve městech v pobřežních oblastech.

Přesunutý klenot čínské historie

Politickým, universitním a turisticky velice atraktivním centrem je Tchaj-pej, severně situovaná metropole s téměř třemi miliony obyvatel.

Fotogalerie

Naším prvním turistickým cílem je rozsáhlé Národní palácové muzeum, ve kterém najdeme největší sbírku čínského umění.

Muzeum bylo založeno v roce 1925 v palácích Zakázaného města v Pekingu. Aby se sbírky uchránily plenění v době japonské invaze, byly v roce 1931 převezeny do odlehlých oblastí jihozápadní Číny a v roce 1949, během občanské války, se rozhodlo o jejich přesunutí na již bezpečný Tchaj-wan. Současné uspořádání se datuje do roku 1965.

V muzeu jsou vystavené artefakty z porcelánu i bronzu, nádherné obrazy a sochy a je zde i krásná expozice o moři a objevných platbách. Nabízejí se také četná fakta z čínské historie, a k dispozici je i chronologický přehled o vládnutí čínských dynastií.

Sbírka v Národním palácovém muzeu čítá dohromady téměř 690 tisíc položek.

Dohromady čítá sbírka téměř 690 tisíc položek. Mnohé zlaté exponáty, kultovní a náboženské předměty a sochy Buddhů pocházejí ze soukromých císařských sbírek.

Samostatnou kapitolou je vlastní zázemí muzea. Návštěvníci mohou využít obchod s dárky, poštu, restauraci, knihovnu nebo dětský koutek. Obvyklé spojení je od metrostanice Shilin busem číslo 255 nebo 304.

Parádní výhled

Moderní dominantou města je věž Taipei 101, která patří mezi nejvyšší světové stavby. Mrakodrap byl dokončen v roce 2004, má 101 pater (odtud i jeho název) a je vysoký 508 metrů.

Taipei 101 se svými 508 metry patří mezi nejvyšší stavby na světě.

Z technického zázemí je třeba jmenovat mohutný stabilizátor proti zemětřesení a výkyvům počasí. Veškeré plochy, zasklené dvojitým sklem, by vydaly na 116 tisíc metrů čtverečních. Svezete se tu i mimořádně rychlým výtahem. V 89. patře se nachází hlavní, zasklený, vyhlídkový areál, v 91. patře je otevřený prostor, poslední, 101. podlaží je veřejnosti nepřístupné. V celém objektu lze navštívit řadu obchodů s luxusním zbožím. Za příznivého počasí nabízí věž fantastické výhledy na město a jeho okolí.

Z chrámu rovnou na trh

Dalším naším cílem je chrám Lungshan, který je situován poblíž stejnojmenné stanice metra ve čtvrti Manka. Založen byl v roce 1738 a jméno dostal po obdobné starobylé stavbě, nacházející se v jihovýchodní Číně v provincii Fujian. Mnozí tamější obyvatelé se přestěhovali počátkem 18. století právě do dnešního okrsku Manka a nový chrám postavili v podobném stavebním stylu. Rozsáhlé opravy proběhly v letech 1919 a 1924.

Návštěvníky láká kvůli své určité zvláštnosti. Jde totiž o buddhistický chrám, ale výzdoba připomíná i taoistické prvky. Chrám tvoří tři haly - vstupní je shromaždištěm věřících, v hlavní je umístěna socha nejvýznamnějšího boha chrámu Kuan-in a dalších božstev a zadní je věnována všelijakým patronům.

Dalším naším cílem je chrám Lungshan, který je situován poblíž stejnojmenné...

Dalším naším cílem je chrám Lungshan, který je situován poblíž stejnojmenné metrostanice ve čtvrti Manka.

V noci míříme za další zajímavou kuriozitou, na noční trhy v Tchaj-peji. Jeden z nejznámějších se nachází právě v blízkosti Lungshanu, v ulici Hua. Je otevřen do 22. hodiny a nakoupit tu můžete cokoliv. Ať už jde o gurmánské či lokální lahůdky až po čistě průmyslové zboží. Právě noční provoz a značný zájem místních obyvatel i turistů propůjčují tomuto místu neopakovatelnou atmosféru.

Výlet za prezidenty

Další den míříme do areálu s Čankajškovou pamětní síní. Monument je postaven ve stylu nebeského chrámu v Pekingu a jeho vnitřní prostor působí velice decentně. Při prohlídce rozsáhlého komplexu projdeme nejdříve mohutnou vstupní branou - vlevo je v samostatné budově koncertní sál, vpravo pak palác Národního divadla. Na samém konci je pak samotný objekt postavený k poctě bývalého tchajwanského prezidenta. Za připomínku stojí ještě skutečnost, že zde státník není pochován. Vstup je volný.

Čankajškova pamětní síň je postavena ve stylu nebeského chrámu v Pekingu.

Čankajškova pamětní síň je postaven ve stylu nebeského chrámu v Pekingu.

Nedaleko památníku je situován i prezidentský palác, postavený ve stylu renesance v období japonské kolonizace (1895 – 1945). Stavba byla dokončena v roce 1919. Po bombardování za druhé světové války byl palác poničen, k jeho obnově došlo rok po konci války. Je však třeba se spokojit s pouze vnější prohlídkou.

Asijský zázrak

Z města Hualien, které má přes sto tisíc obyvatel, ležícího v severní části východního pobřeží, vyrážíme do asi 30 kilometrů vzdáleného Národního parku Taroko. Ten je považován za jeden ze sedmi zázraků Asie, a za klenot mezi národními parky Tchaj-wanu. Charakterizují ho četné kaňony a jeskyně, vyhloubené v mramoru, ale i horské toky, například romantická řeka Liwu, nad níž se odvážně klene Most sta lvů. Atmosféru parku krásně dokreslují četné vodopády a deštný prales se subtropickými rostlinami.

Národní park Taroko je považován za jeden ze sedmi zázraků Asie.

Nesmírně těžké, ale pro rozvoj parku velice důležité, bylo vybudování hlavní magistrály, což si vyžádalo četné zásahy do zdejších skal. Práce na projektu začaly v roce 1956, a po čtyřech letech byla silnice otevřena. Kuriozitou je tu třeba chrám, vybudovaný přímo nad vodopádem. Horské štíty dosahují výše kolem jednoho tisíce metrů. Park je ideálním místem na treking.

Drakem tam, tygrem zpátky

Druhým největším městem ostrova a nejrozsáhlejším přístavem je Kao-siung, který se nachází v jižní části západního pobřeží. Aglomerace má průmyslový charakter, ale současně nabízí četné turistické atraktivity.

Za návštěvu rozhodně stojí nedaleké Lotosové jezero, u kterého je rozeseto na dvacet hinduistických a taoistických chrámů. Zdobné prvky těchto staveb a romantické okolí činí celou oblast nanejvýš přitažlivou.

Velmi známý je chrám Dračí a tygří věž. Podle pověsti přináší štěstí, pokud se do svatyně vejde vchodem představujícím dračí tlamu a po prohlídce obou věží se vyjde tlamou tygří. Jarní a podzimní pagoda byly konstruovány v čínském palácovém stylu v roce 1953. Část distriktu Cuo-jing je opevněna historickými hradbami z konce 19. století.

Chrám Dračí a tygří věž. Podle pověsti přináší štěstí, pokud se do svatyně...
Velice atraktivní národní park Alishan v nadmořské výšce 2 200 metrů zabírá...

Chrám Dračí a tygří věž a národní park Alishan

Poněkud severněji od tohoto areálu nelze přehlédnout nejrozsáhlejší komplex buddhistických staveb v zemi, klášter Guang-shan. Zdejší gigantická, zlatem zdobená socha Buddhy je obklopena dalšími zhruba metrovými sochami světce, kterých je tu přesně 480 kusů. Při příležitosti Čínského nového roku je areál dekorován tisíci lucernami.

Treky v přírodě

Po více než dvou hodinách jízdy autem po silnici z města Chiayi, které se nachází na jihozápadě země, přijíždíme do Národního parku Alishan v nadmořské výšce 2 200 metrů. Velice atraktivní park zabírá plochu 1 400 hektarů. Zdejší podnebí je sice chladnější, avšak téměř po celý rok velmi příznivé. Areál skýtá široké možnosti trekkingu. Četné turistické cesty jsou označeny informačními tabulemi, popisujícími zdejší zajímavosti, a to i v angličtině.

Několika cílů lze dosáhnout úzkokolejkou, jezdící od roku 1895, přičemž osobní doprava byla zavedena o sedmnáct let později. Rostou tu cedry, pinie, cypřiše, některé jsou starší i tisíc let. Také tento park je na Tchaj-wanu velice známý a mine ho jen málokterý turista.

Může se hodit

Časový posun: +7 hodin
Měna: tchajwanský dolar (TWD) - 1 dolar - 0,73, Kč
Víza: bezvízový styk do 90 dnů pobytu
Úřední jazyk: mandarínská čínština
Počasí: subtropický charakter
Bezpečnost: v principu bezpečné území, zdejší obyvatelé jsou vůči cizincům mimořádně vstřícní

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Pevnost Madeira. Nejbezpečnější kout planety, kde covid jen tak nechytíte

Premium Portugalský ostrov v Atlantiku teď patří mezi nejbezpečnější kouty planety. Zatímco svět láme koronavirové rekordy,...

Cesta za divokým pískem. Pohostinnost v Íránu zažila i tatrovácká expedice

Dostat se do Íránu nebylo snadné, ale když už tam tým Tatry Kolem Světa 2 je, projíždí zemi křížem krážem. V uplynulých...

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání...

Zlatá vlaková horečka. Být strojvedoucím v Kanadě je spíše za odměnu

Premium Rekordně dlouhé vlaky, nejžádanější světová projížďka panenskou přírodou i památník zlaté horečky. V Kanadě má...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...