náhledy
Zpravidla jsou trvale neobydlené lidmi a většinou k tomu existuje dobrý důvod. Buď jsou pusté a izolované, anebo jsou poseté troskami s temnou minulostí. Třeba hromadnými hroby. Na některých prý i straší. Pokud však hledáte svůj vlastní Tajuplný ostrov, možná si mezi nimi vyberete.
Autor: Posnov, Getty Images
Pokud jste super-padouch toužící ovládnout svět a hledáte extravagantní „nemovitost“, nějaký ostrov k nekalým plánům, máte vystaráno. Ball’s Pyramid, vulkanický výběžek v Tichém oceánu, se k nebesům vzpíná už 6,4 milionu let.
Autor: Profimedia.cz
Je to romantika podivného formátu. Ostrůvku Klein – Malému Curaçau – u venezuelského pobřeží sice vévodí nádherný opuštěný maják a může se chlubit překrásnými plážemi. Současně je však vrakovištěm starých lodí a posetý je i hromadnými hroby otroků, kteří nepřežili cestu z východní Afriky.
Autor: Profimedia.cz
Nádherná pláž, voda s hojností ryb, stín kokosových palem. Vypadá to tu pohostinně, přesto vystoupit na břeh ostrova Jaco u Východního Timoru nesmíte. Podle takzvaného tara-bandu, společenských norem a zákonů zdejší domorodé komunity, je to zakázáno.
Autor: Profimedia.cz
King Island u pobřeží Aljašky zcela opuštěný není. Když jeho břehy sevře zimní led, vydávají se na něj domorodí Inupiatové na lov mrožů a tuleňů. Z vesnice Ukivok, která byla jejich domovem, ale byli na počátku 20. století vystěhováni.
Autor: Budd Christman, Creative Commons
Obchod s korály, kořením, otroky, anebo bezpečná cesta do Mekky? Kdo ovládá Suakin, ten kontroluje Rudé moře. Alespoň tak to po tři tisíciletí platilo, a proto o nadvládu nad dnes k Súdánu patřícím ostrovem soupeřily všechny mocné říše v regionu.
Autor: Profimedia.cz
Antipody jsou rezervací UNESCO tak nějak z donucení. K ničemu jinému se nehodí. Nehostinné sopečné ostrovy, v chladných subantarktických vodách jižně od Nového Zélandu, se opakovaně ukazují být trvale neobyvatelné.
Autor: Profimedia.cz
O to, komu vlastně patří ostrov Deception, se pře Spojené království, Chile a Argentina. Zhroucená kaldera sopky je totiž na první pohled naprosto ideálním přírodním kotvištěm, sevřeným skalami a přístupnou jedinou „branou“. Sopka ovšem nespí a umí o sobě dát vědět. Dovede ničit a zabíjet.
Autor: Profimedia.cz
Nikdy nedokončená pevnost, stavěná z 16 milionů cihel, jež měla ukrýt 420 děl. Rovněž jeden z největších hřbitovů lodí, které padly za oběť zrádným korálovým útesům. Floridské Dry Tortugas jsou dnes jedním z nejodlehlejších a nejméně navštěvovaných amerických národních parků.
Autor: Profimedia.cz
San Giorgio di Alga, tedy doslova sv. Jiří v řasách, ruch nedalekých Benátek v ničem nepřipomíná. Jestli však pasete po tajemstvích a válečné historii, naleznete jich na tomto střípku opuštěné souše mnoho. Za války tu nacisté testovali nové ponorky a školili své žabí muže.
Autor: ČTK
Na dohled Benátek se ještě zdržíme. Minout ostrov Poveglia, kdysi nechvalně proslulé lazaretto a karanténní stanici, prostě nemůžete. Obsah lidských kostí a zubů v půdě na tomto ostrově dosahuje skoro 50 procent, své poslední hodiny tu dožilo na 160 tisíc obětí epidemií.
Autor: Profimedia.cz
Clipperton si kdysi nárokovali Francouzi i Mexičané. Kvůli těžbě ptačího guana. Skutečný horor se tu však odehrál později, když se zdejší pološílený strážce majáku Victoriano Álvarez prohlásil králem. Od roku 1917 je ostrov opuštěný.
Autor: Profimedia.cz
Atol Aldabra je souborem dvaadvaceti ostrovů a přibližně čtyřiceti dalších pojmenovaných skalisek. Počítají se k ekologicky nejhodnotnějším místům planety Země, proto je chrání rezervace UNESCO. Pohyb osob je tu přísně regulován.
Autor: Profimedia.cz
Ostrov Spinalonga, soudě podle zástupů turistů, moc opuštěně nepůsobí. V roce 1903, kdy v někdejší pevnosti Benátčanů vzniklo leprosárium, to však bylo to nejzoufalejší místo celé Kréty. Duchové těch, co zde bídně zahynuli, tu prý straší dodnes.
Autor: Profimedia.cz
Bydlení na Surtsey vám nedoporučí žádná pojišťovna, ani obyvatelé Islandu. Jednak proto, že ostrůvek se umí velmi aktivně vulkanicky projevit, a též proto, že podle severské mytologie je domovem jötunna – ohnivého obra.
Autor: Profimedia.cz
Ve výčtu tajuplných ostrovů se brazilská Ilha da Queimada Grande vcelku ztrácí. S majákem na vrcholku skály a zeleným příkrovem džungle vypadá pohostinně. Zdání ovšem klame. Místo je domovem endemických hadů, křovinářů ostrovních. Žijí jich tu tisíce.
Autor: Profimedia.cz
Místo je to nádherné, ale jeho historie bolavá. Ostrov Mamula – v dohledu černohorské Boky Kotorské – totiž nesloužil jen jako fort a lazaret rakousko-uherských vojáků. Za II. světové války se proměnil na koncentrační tábor. I proto bolí, že by tu vznikl luxusní hotelový resort.
Autor: Profimedia.cz
Devon Island je tím největším neobydleným ostrovem světa. Z toho, jak zoufale pustý a nehostinný je, ale udělal svou přednost. Těch pětapadesát tisíc kilometrů čtverečních jeho prázdnoty využívají výzkumníci z NASA. Studují tu, jak to bude probíhat při kolonizaci Marsu.
Autor: Profimedia.cz
Na šestici ostrovů Blaskettova souostroví se žilo až do roku 1954. Tehdy však hodili poslední obyvatelé ručník do ringu a raději se přestěhovali do Irska. Pokud vás lákají ruiny kamenných domů a rozpadajících se vesniček, jste tu dobře.
Autor: Profimedia.cz
Trinidad a Tobago se světu rády prezentují jako pozemské ráje. Ostrůvek Chacachacare, který k nim přináleží, ale zrovna velkou míru pohostinnosti v minulosti nenabízel. Sloužil jako izolace pro nakažené leprou, které tu nechávali bez péče sejít.
Autor: F.B. Lucas , Creative Commons
Od roku 1945 se Rossův ostrov u Andaman počítá k opuštěným. Možná je to dobře. Ruiny na něm připomínají hrůzy japonské okupace, jeden z nejdrsnějších koloniálních kriminálů celé Asie a také zemětřesení, které si vyžádalo tři tisícovky lidských životů.
Autor: Profimedia.cz
Pokud jste definitivně zanevřeli na lidstvo a budete raději nadosmrti žít mezi tučňáky, máte šanci na Bouvetově ostrově. Je to ten nejodlehlejší ostrov na celém světě. K nejbližšímu, rovněž neobydlenému ostrovu, je to z něj 1 700 kilometrů.
Autor: Profimedia.cz