Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Skvělý život v oceánu. Objevte kouzlo slané i sladké vody na Madeiře

  13:00
Co mají společného chilská poušť Atacama, vulkanické ostrovy v Havajském souostroví a portugalský ostrov Madeira? Drahocennou vodu získávají díky kondenzaci mlhy na listech vegetace. A že je jí na Madeiře požehnaně!

Madeira se může pochlubit nádhernou přírodou. | foto: Madeira Promotion Bureau

Je to pech, žít uprostřed oceánu a přitom si dělat hlavu s tím, čím zalijete na záhonu mrkev. Slanou to nejde, příroda už to tak holt zařídila. Dávní osídlenci ostrova na to kápli celkem brzy. A to doslova.

Vodu odkapávající minutu po minutě, den po dni, rok po roce z listů zdejší bujné vegetace – hojně tu roste vavřín azorský nebo vřesovec stromovitý – zachytili dřív, než se stačila vsáknout do země. Z hornatého severu ostrova ji sofistikovaným systémem kanálů poslali na zemědělský jih.

Byla to voda nejen z mlhy, ale i častých dešťů. Mimochodem, právě ty jsou důvodem, proč se Madeiře přezdívá „ostrov věčného jara“. Ne že tu pořád svítí slunce. Ale že tady často prší. Když píšu „tady“, myslím hlavně na severu ostrova a v jeho vyšších nadmořských výškách. „Dole“ se turista může v klidu dál slunit.

Vypadá to jednoduše, svést vodu z hor. Ale levády, jak se kanály jmenují, jsou náročným inženýrským dílem, jež obstálo po dlouhá staletí. Kromě inženýrů na nich „pracovali“ i dávní právníci, či jak se profese tehdy nazývala.

Voda je poklad i strategická surovina. To platilo tehdy jako dnes. Proto na její rozdělování dohlíželi dva speciální úředníci už od roku 1461. O necelé čtvrtstoletí později byla navíc stanovena pravidla, za jakých smějí úředníci vodu obyvatelům poskytnout. Proč bylo třeba právního podkladu, je nabíledni.

Turisté, kteří dnes kolem levád putují, nejspíš o korupci nepřemýšlejí. Užívají si krás ostrova, jenž je vrcholem prastaré sopky. Téměř kolem všech levád je totiž veden chodníček, aby byla údržba systému snazší.

Zkouška z anatomie

Levády byly původně tesány do skály, některé úseky postavili otroci převážně z Afriky a arabských zemí ze dřeva. Toho je tu totiž všude dost. Proto také portugalští námořníci ostrov pojmenovali Ilha de Madeira, ostrov dřeva. Hm, tak to jsem tady správně, vzpomenu si na překlad, když se soukám do úvazu, s jehož pomocí budu zdolávat vodní tok v samém srdci ostrova. Pořád ne a ne trefit ten správný otvor a zacvaknout tu správnou přezku. Jako bych slyšela svoji babičku, holka, ty máš úplně „volšový“ ruce.

Typická cesta podél levády (zavlažovací kanál) na portugalském ostrově Madeira

Typická cesta podél levády (zavlažovací kanál) na portugalském ostrově Madeira

Když se mi začne líbit myšlenka, že se hustým lesem, kterým jsme ze základny vesnice Chão da Ribeira vystoupali až k vrcholu kaňonu ukrytého v stromoví, vrátím suchou nohou zpátky dolů, přezka zacvakne a můj osud je zpečetěn. Žádné trekové boty, žádná lesní stezka, ale neoprén, úvaz a úzké kaňony a koryta. A aby to bylo krapet pestřejší, nějaký ten vodopád. Jo, a také přírodní klouzačky a tobogány, už chápu, proč má můj sedák vyztužený zadek. Nejspíš aby chránil neoprén před prodřením. Anebo aby to rychleji svištělo dolů? Nevím, co mě v tuhle chvíli děsí víc. 

Ale moje dobrodružné ego zažene svého ustrašeného kolegu do kouta a směle vyrazí vpřed. Vlhké skalnaté stěny zdolávám s pomocí jištěného slaňování a v korytech řeky balancuji mezi kluzkými kameny. Je to náročné a krásné. Připadám si jako ve filmu Cesta do pravěku – hustá neprostupná vegetace vavřínu azorského nahoře a vřesovce stromovitého u země, a nikde nikdo. To spíš nějaký ten ptakopysk, ale ti už vyhynuli. Já možná brzy vyhynu taky, protože ke konci už cítím únavu. Ale ještě mám před sebou vrchol dnešního pětihodinového zážitku, respektive jeho dno.

Poncho na děti

Pětadvacetimetrový vodopád. Srdnatě se opřu nohama o stěnu, ale ouha… Přišlo to, co přijít nemělo. Zase tak srdnaté to moje spuštění nebylo, protože nohy zůstaly výš, než měly. Fyzikální zákony pak dokonaly zbytek. Visím v úvaze jako brouk Pytlík hlavou dolů, zadkem nahoru, otočit tento poměr se zdá být téměř nemožné.

Nejspíš tady zůstanu viset navěky, už neochutnám vynikající hovězí špíz s česnekem a bobkovým listem, který se pro nás v základním táboře chystá, už nepoznám, jaké to je, když maso připravujete na prutech z vavřínového stromu. A to mám „espetadu“, jak se špíz jmenuje, prosím pěkně v ceně! Za celý zážitek zvaný cannyoning jsem zaplatila nějakých pětašedesát eur (1 750 Kč). V ceně je transfer na základu, výstroj, oběd a průvodce. Nahoru sice budete muset vylézt sami, ale pokud se vám při cestě dolů stane něco podobného jako mně, průvodce vás z té šlamastyky vyháčkuje.

Jeden z mnoha krásných vodopádů na Madeirě. Občas si tu připadám jako na své...

Nevím, jak se mu to povedlo, ale najednou už zase stromy rostou nahoru a voda teče dolů a já konečně napodruhé zdolám se vší elegancí, které jsem ještě schopna, vodopád. Uf. Když jsem visela hlavou dolů, myslela jsem na svoje děti. Ne, co jim odkážu. Ale jak by bylo fajn, vydat se sem s rodinou a zažít si to tady hromadně.

Když to pak probírám s průvodcem, přikyvuje, že právě cannyoning je pro rodiny to pravé ořechové. Nebo spíš vavřínové, jsme přece na Madeiře. Děti by měly být ideálně v teenagerovském věku. Fajn. Na takové je studená voda a provaz stejně nejlepší. A na rodiče takových pak na Madeiře čeká jeden skvělý lék: zdejší typický nápoj poncho neboli madeirský rum smíchaný s medem a čerstvě vylisovanou šťávou u citrusů.

Po jednom kalíšku už vám budou vaše děti (starosti, dosaďte sami) připadat celkem neškodné. A po několika dalších zapomenete, že vůbec nějaké děti (starosti, dosaďte sami) vůbec máte. No není ta Madeira krásná?

Vzhůru pod hladinu

Mlha přede mnou, mlha za mnou, voda nade mnou, voda pode mnou. Tady už nejsem dřevo, tady jsem ve svém živlu, neb potápění je můj koníček, můj svět, můj život. Vím, že na sousední Azorské ostrovy se jezdí za žraloky velrybími, mantami velkými, rejnoky, prostě žádné čudly. Není to reklamní tahák, ti živočichové tam skutečně jsou. Když se vedle vás zjeví „velrybák“, jako by kolem projel autobus. A manty, to je ladnost a důstojnost sama. Když jsem to zažila na Azorech, proč by to nešlo na Madeiře, která je dosud vzdálená jen tisíc kilometrů ptačího letu? Pro nás, pozemšťany, je to hodně, ale pro ryby stejné, jako byste si vyrazili na výlet z Prahy do Benešova. A protože pár kilometrů od hlavního města Madeiry Funchalu leží potápěčská základna s názvem Manta diving, mohlo by to klapnout.

S instruktorem najdete i místa, kde si můžete z útesů bezpečně zaskákat do...

Divemastři ze základny prý dají ruku do ohně za to, že potkáme manty. Ovšem pouze na přelomu září a října, kdy tudy táhnou. Když vidí můj listopadově protažený obličej, rozesmějí se. „A tuleň by ti nestačil?“

No že se ptáte, pánové. Tak honem do neoprénu, výstroj včetně lahve se vzduchem na záda a vzhůru dolů. Tuleň je prý zvědavý a v moři před základnou je často vidět, ale tentokrát se nedostaví. Vůbec mě to nepřekvapuje, děje se mi často, že přede mnou moře a oceány své nejlepší kousky dlouho schovávají. Na žraloka kladivouna jsem čekala snad deset let, majestátního měsíčníka jsem nepotkala – na rozdíl od mých přátel, dodnes. Ale absence tuleně vůbec neželím. I tak mi Atlantik, jenž Madeiru omývá, nabídl dokonalou rybí polévku.

Větší než obvykle

Poznávám spoustu exemplářů, jaké znám ze Středozemního moře, tyhle jsou však větší, blahobytnější. Hejna svižných makrel, barevní nenažraní ploskozubci, nehybné ropušnice se zlověstným kukučem a štíhlé murény zvědavě vykukující z každé druhé skuliny. Jestli nějakého gurmána napadne, zda jsem v tom mumraji zahlédla též dravou espadu, rybu typickou právě pro Madeiru, tak nemohu sloužit. Žije totiž v obrovských hloubkách, odkud je také speciálním způsoben lovena. Proto má tak vykulené oči, když ji vidíte na rybím trhu. Způsobil to obrovský rozdíl tlaku mezi hloubkou a na hladině. O tom už ale naštěstí živočich neví, protože jak ji rybáři rychle táhnou ze dna nahoru, přijde o život dřív, než její tělo pleskne o palubu lodi.

Na Madeiře si určitě naplánujte výlet i pod vodní hladinu.

Tkaninčnice atlantské, jak se espada oficiálně jmenuje, je mi upřímně líto. Ale přiznávám, jakmile mi přistane na talíři, zapomenu na přátelství s rybami pod vodou a pustím se do lahodného bílého masa téměř bez kostí. Podává se většinou v těstíčku zapečená se smaženými banány, jejichž speciální druh roste na Madeiře úplně všude.

Špatné svědomí mi pomáhá zahnat také vynikající madeirské víno, Francouzi prominou, lepší červené jsem dosud neochutnala. Víno je příjemně nekomplikované, ale zároveň mě ohromilo dosud nepoznanou chutí a silným prožitkem. Je znát, že vyrostlo ve zdejší zemi. Ta na mě totiž zapůsobila úplně stejně.

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlet do kraje Mantáků. Účinné slovenské lázně vyhledával i Vlasta Burian

Premium Jen čtyřicet pět kilometrů západně od Košic, leží zapomenutý region, kam turisté zavítají jen zřídka. Přitom území na...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

KVÍZ: Znáte starý Egypt? Vyhrajte staroegyptský lékařský papyrus v češtině

Novodobý zájem o staroegyptské památky podnítila v Evropanech už napoleonská výprava do Egypta. Stejně tak fascinující...

Uzavíraly se sázky, že přežiju jen týden, říká o své cestě Lucie Kutrová

Premium Můžete ji znát jako „Holku s bucket listem“. Lucie Kutrová totiž sepsala ve dvaceti svá přání a začala si plnit sny....

Pozvánka na léto. Zapomeňte na Chorvatsko, skočte si do moře v Albánii

Chorvatsko je mezi českými cestovateli notoricky známé. Co zkusit zajet víc za jih, do Albánie? Tato země toho má hodně...

Téměř elektrifikovaná Skandinávie aneb jak se jezdí na svobodném severu

Premium Elektřinou jiskřící hygge na severských silnicích může nás Středoevropany ledacos naučit. Jsou v tomto směru Dánsko,...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...