Chorvatsko úplně jinak. V metropoli Slavonie vám bude jako na Moravě

Z mnoha tváří Chorvatska preferují čeští cestovatelé téměř výhradně Jadran, v menší míře tamní vyprahlá krasová pohoří. Ostrý kontrast s pobřežím představuje vnitrozemská Slavonie. Tam hraje prim příjemně maloměstská střední Evropa oslazená jižním nádechem, jaký známe z Maďarska nebo z Moravy.
Hlavní pevnostní náměstí v Osijeku

Hlavní pevnostní náměstí v Osijeku | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Největším sídlem Slavonie je zhruba stotisícový Osijek. Ten dříve disponoval výhodou, protože se nacházel na jednom z hojně využívaných tahů českých dovolenkářů, když se jim podařilo úspěšně získat toužebně očekávaný „příslib“, a pak si v létě mohli užívat pozlátka Jugoslávie.

Osijek tehdy plnil úlohu strategicky důležitého místa posledních nákupů před maďarskou hranicí, kde se pracně uspořené dináry utrácely za láhve vinjaku značky Cezar, lyže „elanky“, licenční kraťasy „adidasky“, bundy Toper a ostatní zboží, co u nás v osmdesátých letech mělo kredit „luxusu z Jugošky“.

V současnosti se Osijek drží stranou hlavních tahů našinců. Ačkoli ze slunného pobřeží Dalmácie je to sem pěkný kus cesty, tak i k jeho přívětivé atmosféře očividně přispěl vodní živel. Neboť leží vedle širokého koryta líné kalné Drávy a kolem ní se táhne dlouhá příjemná promenáda.

Nejprve ji za budovami centra vroubí četné pohostinské lokály, kterým z druhé strany sekunduje přístaviště a zimoviště soukromých rekreačních člunů, což dohromady vytváří kouzelné zákoutí provoněné voláním dálek.

Podobně jako v případě Bělehradu jsou zde ukotveny stylové plovoucí krčmy. A nechybí panel s informacemi pro plavbu, kde je zveřejněn aktuální vodočet a další údaje.

Během hezkého víkendu je promenáda plná ležérně korzujících lidí, ovšem skupinky turistů zcela chybí. A pokud tady i nějaké jsou, tak dokonale splývají s domorodci.

Níže po proudu promenádu využívají cyklisté a sportovci, dole u řeky zase poposedávají rybáři, kolem nichž se chvílemi mihne vodní ptactvo. Mně se zde podařilo krátce pozorovat kolpíka bílého, který se i v Chorvatsku řadí mezi vzácnosti.

Poblíž neklidné hranice

Osijek nese spoustu společných rysů s ostatními sídly v jižním předbalkánském pásu bývalé rakousko-uherské monarchie. Ta poté, co odtud císařská vojska vyhnala Turky, radikálně změnila podobu. Vzhledem k blízkosti horké hranice s Osmanskou říší zde byly nově zbudovány, případně modernizovány, samostatné pevnostní komplexy, kde si baroko podává ruce s klasicismem.

Pohled z dochovaného opevnění na Drávu. Tady se nachází opravená Vodní brána.

Osijecká konkatedrála je druhým nejdůležitějším chrámem nově vytvořené Djakovsko-osijecké arcidiecéze.

Vlastní město mimo pevnostní okrsek standardně krášlí monumentální kostel, proto se Osijek značně podobá rumunskému Temešváru nebo srbskému Novému Sadu.

Tady v Osijeku městské centrum zabírá prostor čtvrtě Gornji Grad, její dominantou je novogotická katedrála. Kolem ní se táhne pěší zóna, dále se hlásí o slovo nádherně upravené parky, vilky z počátku dvacátého století, soudobá zástavba i přízemní venkovské chalupy. A charakter vesnice má i vzdálenější předměstí Donji Grad.

Při procházce se pořád leckdy objevují průčelí domů poznamenaná válkou. Tu připomíná i mnoho pomníků, včetně známé instalace „Fićo přejíždí tank“, inspirované skutečnou událostí, kdy se soukromý automobil kultovního jugoslávského typu Zastava 750 (licenční Fiat 600, v Jugoslávii familiérně nazývaný Fića, Fićo nebo Fičko) pokoušel blokovat křižovatku před tanky.

Autentická pevnost

Promenáda mě kolem elegantního Mostu mládí, určeného pěším a cyklistům, dovedla ke čtvrti Tvrdja. Ta, jak napovídá název, zahrnuje areál bývalé pevnosti, která pravidelnou sítí ulic evokuje český Josefov či Terezín.

Zástavba v pevnosti postupně dostává nový háv.

Pevnostní ulice vesměs zdobí kamenná dlažba. Část objektů dostala čerstvý oděv pastelových fasád, jiné partie momentálně procházejí rekonstrukcí. A leckde omšelé omítky osazené kovovými lucernami dýchají magickým nábojem minulosti. Většina prstence hradeb a bastionů byla rozebrána, přesto si zástavba uvnitř pevnosti udržela původní historický charakter.

Ústřední náměstí vroubí reprezentativní budovy, o kousek dál se ukrývá malebná piazzetta s kostelem. Na opačném konci se nad červenými střechami zvedá klášterní svatyně, sídlo posádky či štábu se podobá zámku a naopak nízké přízemní chalupy okraje komplexu budí dojem klasické panonské vísky.

Ovšem pevnost zdaleka není mrtvým organismem. Pořád se tu především bydlí. A o nedělním odpoledni jsou nejvíce viditelné zdejší děti při hrách. Osobně jim takové prostředí přeji. Tady si musí naplno užívat svá první dobrodružství v působivé kulise. Na osobitém koloritu pevnosti se také podílí množství kavárniček s místními cenami, lákavé hospůdky a malé obchody. Zároveň zde najdeme galerie, vinotéku, radnici, školy i muzeum Slavonie.

Pevnost má velký potenciál stát se lákadlem pro turisty.

Někdejší hradby byly z drtivé části rozebrány a nahrazeny parkem.

Pozůstatky mohutného opevnění jsou k vidění rovněž na protilehlém břehu Drávy. A u nich začíná dlouhý nábřežní pás věnovaný volnočasovým aktivitám, akvaparkem počínaje a zoologickou zahradou konče.

Unikátní most i neprostupné mokřiny

Osijek se po jistou dobu pyšnil unikátním technickým dílem, jaké nemělo obdoby. Za tureckých válek osmanským bojovníkům v dalším pokračování jejich tažení k severu překážel široký tok Drávy a okolní bažinatá niva. Proto sultán Sulejman I. – Nádherný nařídil vybudovat dřevěný most.

Jeho délka činila stěží uvěřitelných šest kilometrů, přičemž kvůli kolísání vodní hladiny byl zčásti nesen na pontonech. Šíře mostu byla dostatečná tak, aby vedle sebe mohly dobře projet dva povozy, plus zvláštní chodník určený pěším. Roku 1683 část mostu podpálil při svém výpadu proti Turkům Mikuláš Zrinský. O takřka čtvrt století později celý most lehl popelem v důsledku dalšího útoku císařských.

Osijecký přístav a zimoviště soukromých člunů, v pozadí Most mládí. Ten byl postaven už roku 1981, ovšem nedávno absolvoval kompletní rekonstrukci.

Tematická instalace vedle promenády signalizuje blízkost areálu bývalé pevnosti.

Zhruba před deseti lety archeologové náhodně odkryli pravděpodobné fragmenty mostu. Následně místními médii probleskly zprávy o záměrech obnovit malý ukázkový úsek Sulejmanova mostu.

Kousek od periférií města rovněž začíná Přírodní park Kopački rit. A s ním nespoutané eldorádo rozlehlé džungle lužních lesů, neprostupných bažin a mozaiky jezer plné vodního ptactva, vzácných bylin a kapitálních kousků zvěře. Kopački rit uchovává mimořádně cenné biotopy situované kolem soutoku Drávy a Dunaje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Jak se tam dostat
Do Osijeku se dá lehce odskočit autem během putování sousedním Maďarskem. Zároveň má přímé železniční spojení se Záhřebem. Nicméně standardní jízdné v Chorvatsku znamená průvan v peněžence. U delších tras o něco příznivěji vychází autobus. Minulou sezonu ještě existovalo řídké regionální spojení do sousedního Srbska s přestupem v Erdutu. Zato autobusem lze Osijek pohodlně navštívit díky přímé lince z Bělehradu, méně četnější spojení je s Novým Sadem.

Web
www.tzosijek.hr

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...