Olympská riviéra: načerpejte energii pod sídlem řeckých bohů

  0:01aktualizováno  0:01
Olympská riviéra fascinuje skloubením hor s písečnými plážemi a průzračně čistým mořem. Riviéra je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Turistů tu nikdy nebývá moc, moře i pláže jsou vždy čisté a v letoviscích to není v porovnání s řeckými ostrovy až tak drahé.

Olympská riviéra se může pochlubit zlatými písečnými plážemi, kterým Evropská unie každoročně uděluje modrou vlajku. | foto: Profimedia.cz

Oblast Pierie, která je známá také pod názvem Olympská riviéra, se nachází na severovýchodním pobřeží Egejského moře.

Olympská riviéra se může pochlubit zlatými písečnými plážemi a čistým mořem. Důkazem čistoty moře i pláží je to, že riviéra každoročně získává ocenění v podobě modré vlajky Evropské unie.


Pohoří Olymp, Řecko

Návštěvníci Olympské riviéry tu vyhledávají odpočinek na plážích a koupání v čistém moři, často ale přijíždějí i se záměrem projet se po okolí na kole anebo vystoupit na vrcholky hor.

Nad letovisky Olympské riviéry se totiž rozkládá impozantní pohoří Olymp. To si podle řecké mytologie vybralo dvanáct řeckých bohů za své sídlo. Odtud vládl zemi Zeus spolu s dalšími vybranými bohy. Okolí Olympu bylo v roce 1938 prohlášeno za národní park.

Pravidelné autobusové linky a železnice zajišťují spojení této oblasti s městy Thessaloniki (Soluň), Katerini a Larisa.

Letovisko Nei Pori

pláž, Řecko

Letovisko Nei Pori se nachází na jižním cípu pohoří Olympu, u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží Olympské riviéry.

Do velmi čistého moře je tu pozvolný a mělký vstup. Nei Pori nabízí vynikající podmínky zejména pro rekreaci rodin s dětmi. Na pláži široké 50 až 100 metrů se totiž ani během sezony návštěvníci netísní.

Můžete tu vyzkoušet vodní lyžování nebo se nad moře vznést padákem. Sportovní centrum s bazénem nabízí kromě tenisových kurtů hřiště na fotbal a košíkovou. Poplatky za pronájem jsou poměrně nízké. Další možností je jízda na kolečkových bruslích.

vodní sporty

V hlavní sezoně láká děti lunapark v centru letoviska. U živé promenády podél moře se nachází mnoho taveren, barů a obchůdků.

Noční kluby a bary jsou situovány mimo letovisko, v hotelových recepcích je možné si objednat taxi. V letovisku si můžete také zapůjčit kola či motocykly a vydat se na projížďku po okolí.

Letovisko Platamonas

pláž, letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Malebné přístavní městečko Platamonas, které je vzdálené asi tři kilometry od letoviska Nei Pori, také nabízí možnost koupání v průzračně čisté vodě skalnatého pobřeží.

Večer tu pak můžete posedět v typických rybářských tavernách. Naskytne se vám také nádherný výhled na moře a celé pohoří nad Platamonasem, kde se nachází zřícenina křižáckého hradu ze 13. století s mohutnou věží.

rybí restaurace

Za dobré viditelnosti lze spatřit i nejvyšší vrchol olympského pohoří - Mytikas -  a pobřeží poloostrova Chalkidiki. Na úpatí hor nad hradem Platamonas lze objevit malou horskou vesničku s rázovitou architekturou s názvem Starý Panteleimon.

Olympská riviéra: tipy na výlety 

Hrad Platamon (vzdálenost od Nei Pori 8 km)

letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Zřícenina hradu Platamon je dominantou zdejší oblasti. Hrad je přístupný každý den od 10:00 do 15:00. Vstupné se zde platí ve výši 2 eur. Hrad byl vystavěn ve 13.stol. v období, kdy bylo území ovládáno Franky. Ze zbytků opevnění je pěkný pohled na záliv.

Starý Panteleimon (vzdálenost od Nei Pori 12 km)
Romantická horská vesnička Starý Panteleimon leží na úpatí Nízkého Olympu. V malebných vesnických staveních najdete klidné kavárničky i restaurace, které jsou vyhlášené vynikajícími specialitami. Kolem vesnice jsou porosty kaštanů a během stoupání po horské silnici se vám naskytne množství krásných pohledů na pláže pod horami i na hrad Platamon.

Larissa (vzdálenost od Nei Pori 60 km)

město Larissa, Řecko

Larissa je hlavním městem kraje Thessalia. Je významným průmyslovým městem (průmysl potravinářský, textilní a nábytkářský) a také zemědělským centrem oblasti (pěstování obilovin a bavlny). Larissa je bohaté, moderní město, které je ukázkou současné řecké architektury. V centru města najdete množství obchodů a kaváren.

město Larissa, Řecko

Z památek, které se dochovaly z bohaté minulosti města, patří mezi nejvýznamnější antické divadlo. Město, které bylo domovem Hippokrata, má také zajímavé archeologické muzeum a krásně upravený rozsáhlý park Alkazar. Z návrší od hlavního kostela města je krásný pohled na okolní hory.

Rapsani (vzdálenost od Nei Pori 16 km)
Rapsani je malá horská vesnička v nadmořské výšce asi 500 m n. m. na úpatí Nízkého Olympu. Dříve byla známá barvením látek, dnes se o její věhlas stará vynikající červené víno. Ve vesnici najdete staré zámožné domy, kapli sv. Jana s nástěnnými malbami ze 16. stol. a klášter ze 13. století.

Ambelakia (vzdálenost od Nei Pori 25 km)

vesnice Ambelakia, Řecko

Na úpatí pohoří Kissavos nad Thessalskou nížinou, ve výšce asi 400 m n. m., leží malebná a tichá Ambelakia. Ve vesnici lze obdivovat zachovalé domy s typickými architektonickými prvky, muzeum, které dokládá rozvoj vesnice v 18. a 19. stol., a také kostelík s nádhernými nástěnnými malbami.

vesnice Ambelakia, Řecko

Za vesnicí se v horách nachází krápníková jeskyně Spilia.

Delfy (vzdálenost od Nei Pori 350 km)

Milovníci historie se jistě rádi vypraví do Delf – místa, kde se nacházela nejvýznamnější věštírna starověku. Delfy mají nádhernou polohu na úpatí hor nad mořem, takže kromě významných objevů archeologie zde člověk může obdivovat i krásnou přírodu.

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

Dominantou rozsáhlého archeologického areálu je svatyně boha Apollona, ve které usedala na trojnožku Pýthie a pronášela své věštby. Ve sbírkách muzea můžete obdivovat sochu vozataje, která patří mezi nejkrásnější bronzy antiky.

Autor:

Nejčtenější

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

Pláž Pearl Beach v Eilatu

S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezonu absolutním hitem.

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Další z rubriky

Poslední cesta je z Indie až domů. Trabantí odyssea je u konce, ale...

Záběr z cestopisu Trabantem tam a zase zpátky

Pět měsíců, deset zemí, 17 237 kilometrů. Odstartoval poslední seriál o dobrodružstvích žlutého trabantího cirkusu....

Kdo by nechtěl takové dětství. Malý Joshua se potápí se žraloky a delfíny

Joshua Karbus se ve vlnách oceánu pohybuje od malička.

Joshua nepatří k dětem, které by svůj volný čas trávily u počítačových her a vysedáváním na opuštěných autobusových...

Už není čas. Korálové útesy musíme začít zachraňovat okamžitě, tvrdí vědci

Mexický útes Palancar patří mezi nejkrásnější korálové útesy světa.

Vymírání korálových útesů kvůli klimatické změně probíhá právě teď a po celé planetě. Ucelený plán na jejich záchranu...

Najdete na iDNES.cz