Olympská riviéra: načerpejte energii pod sídlem řeckých bohů

  0:01aktualizováno  0:01
Olympská riviéra fascinuje skloubením hor s písečnými plážemi a průzračně čistým mořem. Riviéra je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Turistů tu nikdy nebývá moc, moře i pláže jsou vždy čisté a v letoviscích to není v porovnání s řeckými ostrovy až tak drahé.

Olympská riviéra se může pochlubit zlatými písečnými plážemi, kterým Evropská unie každoročně uděluje modrou vlajku. | foto: Profimedia.cz

Oblast Pierie, která je známá také pod názvem Olympská riviéra, se nachází na severovýchodním pobřeží Egejského moře.

Olympská riviéra se může pochlubit zlatými písečnými plážemi a čistým mořem. Důkazem čistoty moře i pláží je to, že riviéra každoročně získává ocenění v podobě modré vlajky Evropské unie.


Pohoří Olymp, Řecko

Návštěvníci Olympské riviéry tu vyhledávají odpočinek na plážích a koupání v čistém moři, často ale přijíždějí i se záměrem projet se po okolí na kole anebo vystoupit na vrcholky hor.

Nad letovisky Olympské riviéry se totiž rozkládá impozantní pohoří Olymp. To si podle řecké mytologie vybralo dvanáct řeckých bohů za své sídlo. Odtud vládl zemi Zeus spolu s dalšími vybranými bohy. Okolí Olympu bylo v roce 1938 prohlášeno za národní park.

Pravidelné autobusové linky a železnice zajišťují spojení této oblasti s městy Thessaloniki (Soluň), Katerini a Larisa.

Letovisko Nei Pori

pláž, Řecko

Letovisko Nei Pori se nachází na jižním cípu pohoří Olympu, u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží Olympské riviéry.

Do velmi čistého moře je tu pozvolný a mělký vstup. Nei Pori nabízí vynikající podmínky zejména pro rekreaci rodin s dětmi. Na pláži široké 50 až 100 metrů se totiž ani během sezony návštěvníci netísní.

Můžete tu vyzkoušet vodní lyžování nebo se nad moře vznést padákem. Sportovní centrum s bazénem nabízí kromě tenisových kurtů hřiště na fotbal a košíkovou. Poplatky za pronájem jsou poměrně nízké. Další možností je jízda na kolečkových bruslích.

vodní sporty

V hlavní sezoně láká děti lunapark v centru letoviska. U živé promenády podél moře se nachází mnoho taveren, barů a obchůdků.

Noční kluby a bary jsou situovány mimo letovisko, v hotelových recepcích je možné si objednat taxi. V letovisku si můžete také zapůjčit kola či motocykly a vydat se na projížďku po okolí.

Letovisko Platamonas

pláž, letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Malebné přístavní městečko Platamonas, které je vzdálené asi tři kilometry od letoviska Nei Pori, také nabízí možnost koupání v průzračně čisté vodě skalnatého pobřeží.

Večer tu pak můžete posedět v typických rybářských tavernách. Naskytne se vám také nádherný výhled na moře a celé pohoří nad Platamonasem, kde se nachází zřícenina křižáckého hradu ze 13. století s mohutnou věží.

rybí restaurace

Za dobré viditelnosti lze spatřit i nejvyšší vrchol olympského pohoří - Mytikas -  a pobřeží poloostrova Chalkidiki. Na úpatí hor nad hradem Platamonas lze objevit malou horskou vesničku s rázovitou architekturou s názvem Starý Panteleimon.

Olympská riviéra: tipy na výlety 

Hrad Platamon (vzdálenost od Nei Pori 8 km)

letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Zřícenina hradu Platamon je dominantou zdejší oblasti. Hrad je přístupný každý den od 10:00 do 15:00. Vstupné se zde platí ve výši 2 eur. Hrad byl vystavěn ve 13.stol. v období, kdy bylo území ovládáno Franky. Ze zbytků opevnění je pěkný pohled na záliv.

Starý Panteleimon (vzdálenost od Nei Pori 12 km)
Romantická horská vesnička Starý Panteleimon leží na úpatí Nízkého Olympu. V malebných vesnických staveních najdete klidné kavárničky i restaurace, které jsou vyhlášené vynikajícími specialitami. Kolem vesnice jsou porosty kaštanů a během stoupání po horské silnici se vám naskytne množství krásných pohledů na pláže pod horami i na hrad Platamon.

Larissa (vzdálenost od Nei Pori 60 km)

město Larissa, Řecko

Larissa je hlavním městem kraje Thessalia. Je významným průmyslovým městem (průmysl potravinářský, textilní a nábytkářský) a také zemědělským centrem oblasti (pěstování obilovin a bavlny). Larissa je bohaté, moderní město, které je ukázkou současné řecké architektury. V centru města najdete množství obchodů a kaváren.

město Larissa, Řecko

Z památek, které se dochovaly z bohaté minulosti města, patří mezi nejvýznamnější antické divadlo. Město, které bylo domovem Hippokrata, má také zajímavé archeologické muzeum a krásně upravený rozsáhlý park Alkazar. Z návrší od hlavního kostela města je krásný pohled na okolní hory.

Rapsani (vzdálenost od Nei Pori 16 km)
Rapsani je malá horská vesnička v nadmořské výšce asi 500 m n. m. na úpatí Nízkého Olympu. Dříve byla známá barvením látek, dnes se o její věhlas stará vynikající červené víno. Ve vesnici najdete staré zámožné domy, kapli sv. Jana s nástěnnými malbami ze 16. stol. a klášter ze 13. století.

Ambelakia (vzdálenost od Nei Pori 25 km)

vesnice Ambelakia, Řecko

Na úpatí pohoří Kissavos nad Thessalskou nížinou, ve výšce asi 400 m n. m., leží malebná a tichá Ambelakia. Ve vesnici lze obdivovat zachovalé domy s typickými architektonickými prvky, muzeum, které dokládá rozvoj vesnice v 18. a 19. stol., a také kostelík s nádhernými nástěnnými malbami.

vesnice Ambelakia, Řecko

Za vesnicí se v horách nachází krápníková jeskyně Spilia.

Delfy (vzdálenost od Nei Pori 350 km)

Milovníci historie se jistě rádi vypraví do Delf – místa, kde se nacházela nejvýznamnější věštírna starověku. Delfy mají nádhernou polohu na úpatí hor nad mořem, takže kromě významných objevů archeologie zde člověk může obdivovat i krásnou přírodu.

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

Dominantou rozsáhlého archeologického areálu je svatyně boha Apollona, ve které usedala na trojnožku Pýthie a pronášela své věštby. Ve sbírkách muzea můžete obdivovat sochu vozataje, která patří mezi nejkrásnější bronzy antiky.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

OBRAZEM: Dvacet míst, kam se nikdy nepodíváte, i když stojí za to

Ostrov North Brother, USA: Méně než kilometr od manhatanského shonu leží tajmný...

Na světě jsou místa, kam chtějí skoro všichni. A pak jsou taková, která lákají jen hrstku turistů, protože jsou děsivá,...

Najdete na iDNES.cz