Oliva - základ evropské civilizace

  17:12aktualizováno  17:12
Nejlepší přítel člověka je prý pes; není ale sám, Řekové říkají to samé o olivách. Olivová ratolest je symbolem míru - věnce z ní uvité nosili vítězové olympijských her i vojevůdci. Olej z oliv opěvoval Homér jako tekuté zlato. V dlouhé éře zhruba od 5000 do 1400 let př.n.l. se pěstování oliv rozšířilo z Kréty do celého východního Středomoří.

Kréťané ostatně dodnes zkonzumují 30 kilo oliv na hlavu, zatímco na průměrného Řeka připadá pouze 16 kilogramů.

"Moje babička vždycky říkávala, že šest oliv dá člověku stejnou sílu jako hovězí steak," vypráví Anasthos Pangalos, majitel malé taverny.

Podle mytologie zasadila první olivovník bohyně Athéna na kamenité Akropoli a díky tomu se stala patronkou hlavního řeckého města. Zatím nejstarším nálezem. zkamenělého olivovníku - po 20 milionech let - se však pyšní italské Livorno.

Oliv si cenili od počátku vládcové - olej se používal při balzamování jejich těl, olivové ratolesti je doprovázely na poslední cestě a byly vnímány jako symbol božské síly - což doložil i jejich nález v Tutanchamónově hrobce. Není proto divu, že velký židovský král David si cenil této plodiny natolik, že háje olivovníků bedlivě hlídali vojáci.

Olivy léčí
Olivy opěvují nejen gurmáni pro aromatickou chuť, ale i lékaři a bylinkáři, kteří jim přičítají léčivé a omlazovací účinky. Nejspíš proto, že olivovník sám o sobě projevuje udivující životaschopnost - daří se mu i na jinak nehostinných a neúrodných místech a stále roste a plodí, i když horká léta vystřídají tuhé zimy.

Jejich pěstitelé však tvrdí, že nejlepší plody, z nichž se pak lisuje panenský olivový olej extra, dávají háje vysázené v blízkostí moře: Úroda je tu prý až o dvacet procent lepší.

Olivový olej pak představuje samostatnou kapitolu. Používal se také jako lék nebo léčivá mast - směsí oleje a citrónové vody se ošetřovaly popáleniny. Hippokrates například doporučoval olivový olej i na léčení cholery, svalových bolestí a vředů.

A nejen to - ve Středomoří se s ním i svítilo. Dodnes hraje například významnou roli při židovském svátku Chanuka, kdy osvětluje Menorah. Plamen z olivového oleje je ceněn jako čistý.

Španělky také ve středověku věřily, že olivová větévka v domácnosti posiluje manželovu věrnost a udržuje manželku v pozici paní domu. Cikáni si pak olivového oleje považovali jako prostředku pro udržení vysokého lesku vlasů.

"Její chuť je starší než maso; její chuť je starší než voda," tak opěvoval olivu básník. Jen málokterá plodina se může pyšnit takovým významem, takovými symboly. Přestože roste pouze v jedné části Evropy, rychle si získala oblibu na celém kontinentě. Stěží by se dala najít rostlina, která charakterizuje hloubku, kontinuitu i rozmanitost evropské civilizace. 

Autoři: ,
Témata: Řecko

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Island varuje. Pozorování polární záře za volantem může zabíjet

Polární záře vyvolaná oblakem nabitých částic ze Slunce, který k Zemi dorazil...

Islandská policie požádala turisty, kteří do země přijíždějí pozorovat polární záři, aby se kvůli tomu nepřestali...

Najdete na iDNES.cz