Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Dokonale namíchaný turistický koktejl. Okcitánii jsem projela autem

Léčivá minerální voda, čerstvé oslí mléko a vinný destilát armaňak. Protřepat, nemíchat. To je jen jeden z drinků, které turistům servíruje Okcitánie, málo prozkoumaný region na jihozápadě Francie.

Okcitánie je jeden z 13 metropolitních regionů Francie. Vznikl sloučením dvou bývalých regionů Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées. | foto: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Bienvenue a Toulouse, vítá mě velký světelný panel po přistání na letišti Blagnac. Na pásu si beru kufr a hned mířím do půjčovny aut. Vyzvedávám si Opel Crossland a začínám svoje putování po Okcitánii.

Na cestu do druhého největšího regionu Francie (je větší než Irsko) se vydávám sama. Chci ujet přes šest set kilometrů a poznat krásná, ale někdy i odlehlá místa. Mezi ně patří Saint-Bertrand-de-Comminges, obec se středověkou architekturou a nevšedním chrámem Sainte-Marie.

Město Saint-Bertrand-de-Comminges

„Naše katedrála, která byla vystavena ve výšce 515 metrů nad mořem, je uvnitř trochu tmavá, protože okny tolik neproniká denní světlo. Prolíná se v ní románský, gotický a renesanční styl, tudíž při její prohlídce procházíte několika staletími. Na zdi vpravo od oltáře máme vycpaného krokodýla. Pravděpodobně jej přivezl nějaký poutník ze Svaté země a zvíře dómu věnoval jako votivní dar,“ říká průvodkyně Agnés.

Saint-Bertrand-de-Comminges patří do Sdružení nejkrásnějších vesniček ve Francii. Spolek založil v roce 1982 Charles Ceyrac, tehdejší starosta Collongesla-Rouge, jenž chtěl podpořit turismus v malých venkovských obcích s bohatým historickým dědictvím. Nyní je na seznamu 159 vesnic.

Římské lázně

Pokračuji do lázní Bagneres-de-Luchon. Jsem těsně u francouzsko-španělských hranic, pod vrcholky Pyrenejí. Všude bují hustá zelená vegetace, pod níž v roce 76 před naším letopočtem odpočívala i armáda římského generála Pompeia, když se vracela ze Španělska a narazila na termální prameny, které zde vyvěraly na povrch. Vojáci okamžitě skočili do léčivé vody a objevili její blahodárné účinky.

Kolonáda v lázeňském městě Bagneres-de-Luchon

Římané tu vybudovali tři bazény a provozovali termální lázně. Dlouho je však využívali pouze místní. Až v 18. století přijel do Bagneres-de-Luchon baron d’Etigny. Do místa se okamžitě zamiloval. Nechal postavit lázeňskou budovu s promenádou a zařídil kompletní lékařskou službu pro pacienty. Získal královské dotace a peníze investoval do dalšího rychlého rozmachu lázní. Jejich popularitu ještě zvýšil pobyt francouzské císařovny Evženie.

Dnes prameny plné síry pomáhají vrátit zdraví pacientům s onemocněními ORL, pohybového aparátu a kůže. Nicméně i náhodný návštěvník si zde přijde na své. Může si odpočinout v bazénu o teplotě vody 34 stupňů na bublinkových lůžkách, pod masážními tryskami nebo ve vaporariu. 

V unikátní jeskyni se klikatí dlouhé chodby, v nichž lidé volně procházejí nebo usedají na lavice a relaxují. Termální voda zde prosakuje stěnami a vytváří vlhké teplo (38 až 42 stupňů Celsia), které působí jako přírodní parní lázně. Ročně v lázních také produkují třicet milionů lahví minerální vody s terapeutickými účinky.

Dva elixíry zdraví

Loučím se s Pyrenejemi a směřuji do departmentu Gers na oslí farmu. V Asinerie d’Embazac v L’Isle Jourdain chovají ušaté býložravce přírodním způsobem. Po celý rok pobíhají venku a při nevlídném počasí se ukryjí v přístřešcích či ve stájích.

Na oslí farmě

„Osly chováme na mléko, jež se v medicíně využívá jako pitná kúra. Posiluje imunitu, pomáhá při onemocněních trávicí soustavy a regeneruje po vyčerpávajících nemocech,“ vysvětluje majitel usedlosti Jean-François Wambeke. Získávání „bílého elixíru“ však není vůbec jednoduché, samice je březí jen jednou za dva roky. Po porodu mláděte začne produkovat mléko, které farmář třikrát denně ručně nadojí. Přitom musí být oslátko vedle své matky, ta jinak mléko nevydá. 

Auto DNES

Poté se sladký produkt dvakrát přefiltruje, nalije do sterilních nerezových bandasek a uloží do mrazicího boxu. Objednávku si buď vyzvednou zákazníci, nebo chladírenský vůz dopraví mléko do laboratoře, kde ho lyofilizací (sušení mrazem) upraví pro firmy vyrábějící biokosmetiku.

Gaskoňský venkov je také protkaný vinicemi, jejichž řádky mě zavádějí do Domaine d’Embidoure. Na usedlosti nedaleko Réjaumontu hospodaří sestry Nathalie a Sandrine Menegazzo. „Vinohrad o rozloze 52 hektarů jsme převzaly po prarodičích. Za naše víno Floc de Gascogne a armaňak jsme získaly mnoho cen a uznání od odborníků,“ vypráví Nathalie.

Vinný destilát je tradičním nápojem Gaskoňců již od 15. století. Často si dávají denně sklenku pro zdraví, neboť tvrdí, že armaňak je lék na čtyřicet nemocí. Jeho jedinečnost tvoří podnebí, půda, odrůdy vína, destilační proces, zrání a místo výroby. Může být vyráběn pouze ve třech oblastech Gaskoňska a jeho kategorie je určována podle stáří nejmladší použité vinné pálenky eau-de-vie.

Krajina v Gaskoňsku

„Floc je o sto let mladší, skládá se z jedné třetiny armaňaku a ze dvou třetin čerstvé hroznové šťávy z vinařské oblasti Armagnac/ Côtes de Gascogne. Vyrábíme jej v bílé a červené variantě, přičemž po namíchání nápoj uchováváme deset měsíců ve sklepě. Aperitiv chutná po mandlích, jasmínu, růži, medu a koření, pije se vychlazený a nechybí na žádné společenské akci v Gaskoňsku,“ dodává Francouzka.

Barva pro krále

Sklenička flocu na mě musí ještě počkat. Dopřeji si ji až po 20 kilometrech v Lectoure. Nejkrásnější zajížďka ve Francii se tyčí na skále nad řekou Gers a vede do ní silnice plná serpentin. Bývalé sídlo gaskoňských vévodů má skvostnou architekturu, na jejíž výstavbu přispělo i pěstování borytu barvířského. Žlutě kvetoucí rostlina, jejíž listy po úpravě barví na modro, přinášela značné bohatství.

Město Lectoure

„Poptávka po barvivu stoupla ve středověku, kdy přišla do módy modrá barva ve výtvarném umění a v oblékání. Byla znakem urozenosti a pláště v této barvě začali nosit francouzský a anglický král. Hlavně v 16. století bylo Lectoure významným producentem borytu. Ale po napoleonských dobách je vytlačilo indigo dovážené z Indie a později chemická barviva,“ povídá Cécile z Atelier du Bleu, který se zabývá zpracováním borytu.

Dnes se díky ekologii přírodní barvivo vrací. Zásluhu na tom má farmář Jean-Marie Neels, který rostlinu pěstuje na svých polích, a skupina nadšenců pod vedením Michela Garcíi. Ti v Atelier du Bleu pořádají workshopy, během nichž zájemce seznamují s pěstováním borytu a barvením látek přírodním způsobem.

Na vlnách Garonny

Okcitánii křižuje kanál řeky Garonny. Byl zbudován v 19. století jako pokračování Canal du Midi, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Průplavem putovalo zboží dovezené námořními loděmi po říčních plavidlech dále do vnitrozemí. A to až do roku 1970, kdy vše nahradil říční turismus.

Kanál řeky Garonny

Zájemci si tu mohou pronajmout obytné lodě. Plavidlo, jehož rychlost nepřesáhne rychlost osmi kilometrů za hodinu, pohání dieselový motor, přičemž zásoba paliva vystačí na týden plavby. Posádka nepotřebuje žádnou licenci, jen projde krátkým zaškolením. 

Loď může během cesty zakotvit téměř kdekoliv a turisté mají možnost navštívit zdejší pamětihodnosti: například klášter v Moissacu či vesničku Auvillar.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Francouzi jsou za volantem ohleduplní, zdvořilí, na nikoho netroubí. Dobrou zkušenost jsem měla i s policisty, kteří mi ochotně poradili cestu. Radost z jízdy umocňovaly i skvělé francouzské silnice.

Rezervaci auta doporučuji provést předem přes internet, budete si moct vybrat a dostanete nižší cenu. Sjednejte si doma také připojištění (v ceně půjčovného je většinou jen základní pojistka), které pokryje autonehodu, poničení vozu...

Cena pronájmu auta se odvíjí od jeho typu včetně hybridu či elektromobilu, jeho kubatury, druhu převodovky, typu pojištění a počtu dnů. Orientačně začíná na 700 korunách na den.

Francie má jednu z nejhustších sítí čerpacích stanic v Evropě, v celé zemi jich je přes 11 tisíc. Litr benzinu tu stojí 1,44 eura, nafty 1,37 eura.

Opel Crossland se ukázal jako spolehlivé auto. V horách, kde občas pršelo a byla mlha, se mi osvědčily přední a zadní LED světlomety a vyhřívaná zpětná zrcátka. Ocenila jsem i praktický head-up displej, který mě navigoval a informoval o povolené rychlosti.

Ve Francii platí čtyři základní maximální rychlosti plus další rychlostní omezení, například podle počasí či délky vlastnictví řidičského průkazu. Při couvání mi byla užitečným pomocníkem zadní kamera. Převodovku jsem měla na svou žádost manuální.

Veškeré dopravní informace najdete na: www.autoroutes.fr/en

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Vzhůru z NDR do budoucnosti. Naplánujte si ohromující výlet do Lipska

Pokud se o Drážďanech říká, že je to Florencie na Labi, Lipsku se díky vodním kanálům v několika čtvrtích občas...

(Ne)známé řecké ostrovy. Zaujmou letištěm, smůlou i jeskynními kostely

Premium Řecké ostrovy jsou božským místem na dovolenou. Aby také ne, vždyť se říká, že vznikly rukou samotného Stvořitele. Prý...

Kde hledat nejlepší dovolenou v Itálii. Pět oblastí, které nesmíte vynechat

Premium Mimořádně rozmanitá co do krajinného rázu, kulturně nesmírně bohatá, lidsky vřelá a gastronomicky nadmíru vděčná....

PODCAST: Jak dokonale poznat Španělsko. Objevte lokace, kam jezdí i místní

Zuzana Churanová se kdysi zamilovala do španělštiny a Španělska natolik, že se staly jejím koníčkem a prací zároveň. V...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...