Obézní cestující s United Airlines si musí zaplatit další sedadlo

  13:52aktualizováno  13:52
Obézním lidem cestujícím s United Airlines se nyní let prodraží. Americké aerolinky totiž začaly od 15. dubna účtovat "tlouštíkům" poplatek za další sedadlo. Třetí největší americký letecký přepravce se tak připojil ke společnostem, které poplatky od obézních už vybírají, např. Delta či Continental.
United Airlines - ilustrační foto

United Airlines - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stovky stížností

United Airlines přistoupily k poplatkům pro obézní poté, co loni obdržely přes 700 stížností od cestujících, kteří byli nespokojeni s pohodlím v letadle kvůli silnému sousedovi.

Aerolinky zatím tuto novinku zavedly na letech z amerického Chicaga, informoval Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí AČCKA. Obézní cestující si musí nyní buď připlatit za další sousední sedačku, nebo si koupit dražší letenku ve vyšší třídě (business class), kde je širší sedadlo.

Pokud letadlo nebude plně obsazené, pasažéři nebudou muset za druhé přidělené sedadlo platit vůbec, upřesnil mluvčí United Airlines Robin Urbanski.

Opatření se týká cestujících, kteří:

  • se nevejdou do své sedačky v zaplacené třídě
  • si nemohou zapnout bezpečnostní pás, přestože použijí prodlužovačku bezpečnostního pásu
  • si nemohou sklopit loketní opěrku, když sedí

Letecká společnost už proškolila personál na odbavovacích přepážkách chicagského mezinárodního letiště O'Hare International Airport, aby ostražitě sledoval, který cestující je obézní. V případě, že má takový cestující letenku na let, kde nejsou dvě volná sedadla vedle sebe, musí počkat na jiný, kde dvě místa vedle sebe budou k dispozici.

Za nadbytečná kila se platí i jinde

Obézní cestující připlácejí za extra sedadlo i u Delta Airlines a US Airwas, přičemž je jim vždy účtována nejnižší možná sazba.

U Continental Airlines musí lidé s velkou nadváhou, kteří potřebují další sedadlo, zaplatit plnou cenu další letenky.

Southwest Airlines zavedly podobné poplatky už v 80. letech. Pokud let není vyprodán, příplatek za další zakoupené sedadlo zpětně vrací.

Třetina Američanů je obézních

Obezita je ve Spojených státech zdravotním problémem číslo jedna. Podle nejnovějších statistik trpí obezitou zhruba 34 procent Američanů, což je dvakrát více, než tomu bylo před 30 lety. Jediným státem, kde je obézních obyvatel méně než 20 procent, je Colorado.

Restrikce pro obézní v letadlech United Airlines kritizuje Sdružení akce pro obezitu, nezisková organizace se sídlem v Tampě na Floridě. "Pouze to zhorší už tak negativní vnímání obezity ve společnosti," domnívá se mluvčí sdružení James Zervios.

"A jak budeme řešit situace, když si spolucestující přede mnou sklopí opěradlo sedadla a začne mě utiskovat? Co když má spolucestující vedle mě objemnější kabát, nebo si chce číst a má zapnuté světlo, zatímco já chci spát? Myslím, že si hlavně musíme uvědomit, že let je pouze jedním ze způsobů dopravy z bodu A do bodu B, nic víc," argumentuje James Zervios.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

Splutí Váhu. Na krásné a nejdelší slovenské řece řídí vodáky semafor

Na soutoku s Belou

Váh skýtá pro vodáky na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Najdete na iDNES.cz