ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Německu si chleba neukrojíte. Do Británie neberte ani šroubovák

  • 461
Na západ od hranic platí většinou přísnější zákony ohledně držení nožů, než je tomu u nás. Pokud se nepřizpůsobíme, můžeme tvrdě narazit. Kam si ostrého pomocníka vzít a kam raději nebalit ani rybičku?

Pořádná pokuta nás třeba v Německu může čekat, když si vezeme na krájení chleba nůž nesprávných rozměrů. Mezi zakázané zbraně zde patří nože s pevnou čepelí delší než dvanáct centimetrů, vystřelovací nože s čepelí delší než 8,5 centimetru nebo oboustranně broušenou čepelí, tzv. pěstní nože (ty mohou mít pouze držitelé loveckých lístků nebo zpracovatelé kožešin) a jednoručně otvíratelné nože s pojistkou (motýlek, vystřelovák). Tyto nože se smějí vozit, respektive používat jen se zvláštním povolením a musí být v uzamykatelném pouzdru.

V Dánsku nože nemusejí být v uzamčených schránkách, ale nesmějí být připraveny k okamžitému použití. Je vhodné je vozit v kufru vozidla ještě v zavazadle.

Mezi zakázané patří motýlek, vystřelovací nože, nože otvíratelné jednou rukou, nože s délkou čepele nad dvanáct centimetrů a nože na první pohled zaměnitelné s jinými předměty. Zavírací nože do sedmi centimetrů délky jsou povoleny, pokud nemají v konstrukci pojistku pro zajištění čepele. 

Na některá veřejně přístupná místa radši nenoste ani rybičku. Kdyby se při kontrole policistům nezdálo vaše vysvětlení, proč s sebou kudlu máte, klidně vás uvězní.

Rakušané jsou benevolentnější, zakázány jsou pouze nože s vystřelovací čepelí a nože s konstrukcí maskovanou či upravenou pro větší ranivý účinek. Zakázány jsou také boxery. Nože však nesmíte mít ve veřejných budovách, na veřejných akcích a ve školách.

Slováci jsou na tom podobně jako my. Přestupkem je nosit na veřejně přístupných místech chladné zbraně, především dýky, bodáky, šavle atd., pokud nesouvisejí s vaším povoláním.

Poláci postihují nošení skrytých nožů typu dýka ve vycházkové holi, nože bychom neměli nosit na hromadné akce.

Francouzské zákony mohou považovat za zbraň i některé běžné pracovní nástroje, které dokážou způsobit bodnořezná zranění. Záleží vždy na okolnostech, kdy a kde je máte.

Britové mají tendenci zakázat vše. V rámci „Offensive Weapon Act“ (Zákon o útočných zbraních) může být téměř jakýkoli předmět považován za zbraň. Výslovně zakázány jsou nože typu motýlek, vystřelovací a vyhazovací nože, nože, které neodhalí detektory kovů (např. keramické).

Může jít i o šroubovák nebo montážní klíč. Jestliže nemáte vysvětlení, proč věc u sebe máte, nebo je policisté neakceptují, nastává problém. Můžete být odsouzeni až ke čtyřem letům odnětí svobody.

Nikdy se nepřete s policisty!

Ani když místní jazyk dokonale ovládáte, nepřete se v cizině s policisty. V zahraničí se totiž policie těší podstatně větší autoritě než u nás a má také rozsáhlejší pravomoci. Prohlídku auta v Německu, která si nezadá s celními prohlídkami za „totáče“, musíte strpět. Není odvolání.

Ilustrační snímek

Mimochodem, případnou pokutu určitě zaplaťte, i kdybyste měli peníze poslat až z domova. Na rozdíl od české neschopnosti vymoci z cizinců pokuty dokážou Němci, Rakušané a další své zájmy ohlídat. Riskovali byste přinejmenším exekuci. Nedoporučujeme ani tiché brblání v češtině, policisté to mohou vyhodnotit jako urážku. Vězení není hezké, ani kdybyste v něm strávili jen pár hodin.

Pokud cestujete po USA, buďte obzvlášť vzorní. Nebyli byste první, koho kvůli neopatrnému pohybu nějaký místní šerif zastřelil. A zcela v souladu se zákony.

Jak si zavolat z ciziny co nejlevněji

  • Sazby za příchozí a odchozí telefonáty v zahraničí a odchozí SMS jsou stejné jako ty vnitrostátní a volné minuty a neomezené služby v rámci tarifů lze čerpat v celé EU bez omezení.
  • Před cestami do zemí mimo Evropskou unii doporučujeme zablokovat datový roaming, telefon by se mohl sám od sebe připojovat k internetu a to by bylo drahé.
  • V některých zemích se ušetří nákupem lokální simkarty, pokud je tamní cena roamingu nižší než česká.
  • Za SMS zprávy ušetříme prostřednictvím aplikací WhatsApp nebo Viber.
  • Jestliže máme jakýkoli přístroj s kamerou a přístup k internetu, můžeme skypovat. Vyplatí se to jak na vánočních trzích, tak na lyžařské dovolené.