náhledy
Dnes už kultovní trilogie, filmové zpracování Pána prstenů od Petera Jacksona, se kompletně natáčela na Novém Zélandu. V díle si postupně „zahrálo“ víc než sto padesát lokací Severního a Jižního ostrova. Krásu pohádkové krajiny nemusíte obdivovat jen v kině, za dobrodružstvím se sem můžete vydat sami.
Autor: Profimedia.cz
Země hobitům zaslíbená, jejich pohádkový Kraj – všichni ti Kšandičkové, Sáčkové, Cvalíkové, Bralové a samozřejmě Pytlíci – jsou doma v Hobitíně. Jeho reálná předloha se nachází ve zvlněné krajině nedaleko vesnice Matamata ve Waikato, a žije z filmové senzace dodnes.
Autor: Profimedia.cz
Původně to byla jen salaš s ovcemi, ale po natáčení trilogie Hobit se pětihektarový areál dočkal razantní proměny. Nyní slouží jako přírodní hotel, nabízející přespání v devětatřiceti norách, prohlídku filmových kulis nebo posezení v hostinci U Zeleného draka.
Autor: Profimedia.cz
Každá velká cesta má svůj počátek. Někde za tímhle kopcem – jde o Mount Victoria u Davenportu – se Frodo v teskných předtuchách nelehkého dobrodružství ohlíží nazpět. Tak daleko od Kraje ještě nikdy nebyl.
Autor: Profimedia.cz
Pod vedením Chodce to hobiti vzali z Hůrky přes Hustoles. Však víte – cestovat jen ve dne, držet se dál od cest, žádné svačinky. Kdyby tušili předem, že přes Takaka Hills vede turistická magistrála, možná by se Černým jezdcům vyhnuli.
Autor: ČTK
Nechybělo mnoho a nazgulové by měli Froda i Jeden prsten. Nebýt tedy elfky Arwen a vydatné pomoci říčky Bouřné, která dravým přílivem spláchla pronásledovatele. Ta skutečná řeka se jmenuje Arrow, a lokace k natáčení leží šest kilometrů od městečka Arrowtown.
Autor: ČTK
Ta samá řeka, Arrow, má ve své jižnější části toku mnohem vlídnější průběh. A tak si „zahrála“ ve filmu ještě jednu epizodní roli, jako Kosatcová řeka. Natáčela se u ní scénka z Bitvy na Kosatcových polích, kde padl Isildur a ztratil se Prsten moci.
Autor: Profimedia.cz
Elrond není doma! A celou Roklinku nejspíš obestírá kouzlo neviditelnosti, protože je těžké nalézt ji v 250 hektarech oblastního přírodního parku Kaitoke. Z centra Wellingtonu je to sem přitom jen necelých padesát minut cesty.
Autor: Profimedia.cz
Řeka Waiau je dlouhá 217 kilometrů a filmař Peter Jackson s ní pracoval často. Neudělal z ní jen Anduinu, po níž Společenstvo prstenu pádlovalo z Lothlorienu. Okolní skaliska se opět stala kulisou pro Roklinku.
Autor: Profimedia.cz
Dámy a pánové, vítejte v Rohanu! Nebo též Jízdmarce, Marce nebo Zemi koňáků. Místní si ji ovšem pamatují spíš jako okres Ashburton. Většina rohanských scenérií se odehrála právě zde. Tudy se putovalo do Helmova žlebu.
Autor: Profimedia.cz
Pokud byste chtěli navštívit největší a hlavní město Rohanu, sídlo jeho králů – Edoras a Zlatou síň Meduseld – budete nejspíš trochu zklamaní. Hora Mount Sunday, která posloužila jako základ filmové lokace, má sice své kouzlo, ale je holá.
Autor: Profimedia.cz
A řeka Anduina ještě jednou. Tentokrát jde ale o řeku Hutt, nedaleko soutěsky Rakaia. Že úplně slyšíte ten hukot Rauroských vodopádů?
Autor: Profimedia.cz
Lesy Waitarere se rovněž ukázaly být poměrně univerzální lokací pro natáčení. Blesknou se filmem krátce, jako krajina naproti Osgiliathu, kde Faramir propustí zajaté hobity. A vznikla tu i část scenérií z elfího království, Lothlorienu. Galadriel bydlela ve Fernside Lodge.
Autor: Jeff Hitchcock, Profimedia.cz
Ještě častěji vás na různá místa filmem zpracovaného příběhu zavedou lesy a skály v okolí jezera Wakatipu. Pokud se Gandalf dramaticky vyhoupne do sedla nebo někam cválá na koni, je to zpravidla někde tady.
Autor: Profimedia.cz
Lesy mezi Te Anau a Manapouri, které jsou součástí národního parku Fiordland, se ve filmu proměnily na mýty opředený Fanghorn. Zase tolik práce s tím štáb neměl, vzhledem k té působivé scenérii se tu dá i na výskyt chodících stromů věřit.
Autor: Profimedia.cz
Kritici díla J. R. R. Tolkiena rádi připomínají, že to hobiti měli vzít na křídlech orlů rovnou. Kniha by byla o dost kratší. Nicméně skoro až k Hoře osudu se dá dojet i autem. Překrývá se s masivem aktivního vulkánu Ngauruhoe.
Autor: Profimedia.cz
Hora osudu, Ngauruhoe, je součástí národního parku Tongariro. Aktivní sopky jsou tu celkem tři, a tak nejspíš proto ta zdejší dramaticky zvrásněná krajina posloužila jako filmová kulisa pro natáčení celého Mordoru.
Autor: Profimedia.cz
Stromy jsou tu silné, bylo by třeba je vytrhat i s kořeny. Anebo se pod jejich korunami můžete jen volně procházet. Ve wellingtonském parku Harcourt, který posloužil jako filmová kulisa zahrad Železného pasu, už Bílý čaroděj nehlídá.
Autor: Jeff Hitchcock, Creative Commons
Zakázané jezírko, u nějž Faramir nachystá léčku na Gluma. Ve skutečnosti jde o vodopády Tawhei Falls. Moc se u ní nemotejte a nekoupejte se tu. Však víte, pro gondorské je to posvátné místo.
Autor: Profimedia.cz
Výhledem na ostrá úbočí Mount Earnslaw v Otago začínají záběry Dvou věží, druhého dílu Pána prstenů. Zdejší scenérie byly často využívány pro dokreslování podoby různých filmových míst.
Autor: Profimedia.cz
S návštěvou Putangirua Pinnacles ležících ve Wairarapa je problém. Není tu bezpečno, po deštích tu dochází k sesuvům svahů, prohlídka je doporučována spíš s průvodcem. Možná je to ale tím, že stezku sem zbudovali ti, kdo jsou mrtví – a Mrtví ji střeží.
Autor: Profimedia.cz
Poklidné místo? Jak se to vezme. Park Královny Alžběty, ležící nedaleko Paraparaumu, totiž posloužil jako scénický základ pro část bitvy na Pelennorských polích. Tady přišel k úhoně nazgul i olifanti. Aspoň ve filmu.
Autor: Profimedia.cz
Komparsem náročnější scény z Bitvy na Pelennorských polích se ale odehrály jinde. Přesněji řečeno, na soukromých pozemcích zemědělské farmy, náležící k městečku Twizel v okrese Mackenzie. Navštívit je ale po dohodě s majiteli můžete.
Autor: Profimedia.cz
Obří sochy dvou prvních králů Gondoru, Isildura a Anáriona, vytesala do skal Argonathu počítačová animace. Nedá se ale upřít, že reálný podklad té scény, divoký tok řeky Kawaru údolím, působí skutečně dramaticky.
Autor: Profimedia.cz