Neznámý Nový Zéland. Objevte sedm skrytých perel ostrovů bez turistů

  • 3
Na předních příčkách průvodců o Novém Zélandu je nenajdete, přesto vám jejich krása vyrazí dech. Vydejte se s námi do míst opředených maorskými legendami, obdivujte tisíc let staré stromy. A to vše bez davů turistů, kteří jinak do země Pána prstenů proudí ve velkém.
Namodralý ledovec Rob Roy s přilehlým vodopádem se vám vryje do paměti.

Ledovec Rob Roy s kouzelným vodopádem

Zatímco na pěšince vedoucí k úpatí známého ledovce Franz Josef budete kličkovat mezi stovkami dalších návštěvníků, při cestě ke vzdálenějšímu ledovému vrchu Rob Roy jich potkáte jen hrstku. Snad za to může horší dostupnost – z populárního městečka Wanaka musíte projet 50 dalších kilometrů dlouhou a z větší části kamenitou prašnou silnici s několika brody. Rčení „I cesta je cíl“ tu platí hned dvojnásob. Rozlehlé údolí lemují pastviny se stovkami ovcí, krav a jelenů a vrcholky hor dodávají scenérii úžasnou atmosféru.

Samotný výšlap na Rob Roy vás provede ledovcovým údolím s členitou řekou uprostřed, kterou překonáte přes kymácející se zavěšený most. Nepříliš náročný trek pokračuje příjemným lesem a končí na kamenitém poli před samotným ledovcem.

Už z velké dálky uvidíte vodopád padající z jeho úbočí, který kvůli silnému větru každou chvíli mění tvar a při dobrém počasí ho až nadpřirozeně osvětlují sluneční paprsky.

Zelené pahorky v Coromandelu jsou velmi fotogenické.

Zelené pahorky Coromandelu

Hluboké lesy dříve pokrývaly téměř celé území severního ostrova. Po příjezdu prvních osadníků však stromy posloužily jako stavební materiál a krajina se změnila k nepoznání. Fotogenické kopce pokryté svěže zelenou trávou a pasoucími se ovcemi jsou neméně zajímavé. V oblasti Coromandel, nacházející se na jihovýchodě od největšího města země Aucklandu, si jich užijete do sytosti.

Nenechte si ujít scénické výhledy z klikatých silniček a zajeďte do některého z ospalých pobřežních městeček na typické fish and chips v umaštěném papíru.

Pokud si rádi dáváte pořádně do těla, vyzkoušejte zhruba dvouhodinový výstup na vrch Castle Rock, která má výhled do širého okolí pěkně z výšky.

Za návštěvu stojí také mohutný skalní oblouk Cathedral Cove a známá Hot Water Beach, kde se můžete ohřát v horkých pramenech vyvěrajících přímo na pláži. Na těchto místech už počítejte s velkou koncentrací místních i zahraničních návštěvníků.

Pohybovat se mezi stromy kauri můžete jen po vyznačených a upravených cestách.

Tisíciletí velikáni kauri

Ačkoliv se většina krajiny severního ostrova postupem času přetvořila v užitnou půdu určenou k zemědělství a farmaření, stále zde máte možnost zažít alespoň ochutnávku původní flóry. Procházka v lese se stromy kauri bude jistě patřit k silným zážitkům. Kmen těchto až tisíc let starých velikánů je široký několik metrů. Každý strom navíc tvoří jedinečný ekosystém. Hnízdí v něm ptáci, žije hmyz, rostou další rostliny. Ne nadarmo se proto kauri přezdívá „life givers“, dárci života.

Projděte se k nejstaršímu stromu Tane Mahuta nebo nedaleké skupině Čtyři Sestry (Four Sisters). Kořeny kauri stromů jsou velmi křehké, a proto nesejděte z vyznačené stezky, abyste je nepoškodili. Před vstupem do lesa si také budete muset očistit podrážky bot připraveným kartáčem a namočit ve speciálním roztoku, který brání zanesení případných škůdců.

Kolonáda ve městě Napier vybízí k odpočinku.

Napier, domov art deco i přímořské pohody

Pro odpočinek po dlouhodobém cestování nebo náročném treku je město Napier na východním pobřeží jako stvořené. Pohodovou atmosféru mu dodávají desítky restaurací a kaváren i několik kilometrů dlouhá promenáda přitahující běžce, cyklisty nebo příznivce večerních procházek.

Hlavním důvodem, proč byste toto místo měli zařadit do svého itineráře, je však celkem 147 budov ve stylu art deco, které se podařilo znovu vystavět po ničivém zemětřesení ve 30. letech.

Zažijte slavnou éru na každoročním festivalu Art Deco Trust a obdivujte architekturu kombinující tradiční art deco prvky s maorskou symbolikou.

A až dostanete chuť uniknout z víru maloměsta opět do přírody, navštivte nedaleký mys Cape Kidnappers. Během celodenního výletu se tu dostanete do těsné blízkosti hnízdících ptáků terejů australských a pokocháte se pohledem na nekonečný oceán.

U špičatých útvarů Putangirua Pinnacles se natáčela jedna ze scén Pána prstenů.

Tuleni a špičaté skály na Cape Palliser

Co tak pozorovat tuleně v jejich přirozeném prostředí? Zamiřte na jižní pobřeží severního ostrova do Matakitaki-a-kupe Reserve. Na kamenitém pobřeží zprvu nic zvláštního neuvidíte. Při bližším pohledu zjistíte, že se některé z hnědých „balvanů“ sem tam pohnou nebo z nich vykoukne protahující se ploutev.

Právě jste dorazili do jedné z tuleních kolonií, ve které se mezi zvířaty můžete libovolně procházet a pozorovat jejich sladký odpočinek na pevnině i hravé skotačení ve vodě. Dodržujte rozestup alespoň deset metrů, aby se tuleni necítili ohroženi vaší přítomností.

Až se s roztomilými chlupatými válečky rozloučíte, projděte se k ikonickému majáku Cape Palliser Lighthouse nebo nedalekým Putangirua Pinnacles. Nezvykle špičaté skalní útvary proslavilo natáčení jedné ze scén Pána prstenů a vy si kolem nich můžete udělat zhruba dvouhodinový nenáročný výlet.

Úvodní část Hephe Tracku vede hluboký pralesem s kapradinami a palmami.

Divočina v národním parku Kahurangi

Vysoké hory, neprostupná vegetace hustého pralesa a divoké pobřeží s nezkrotnými vlnami. Tato ryzí příroda na vás čeká v národním parku Kahurangi na severozápadním pobřeží jižního ostrova. Zakotvěte ve městečku Karamea, ideálním výchozím bodu pro výlet na neobvyklé skalní oblouky v okolí Oparara Baisins. Vápencové přírodní mosty klenoucí se nad říčkou rezavé barvy v hlubokém lese vás překvapí mohutností.

Chystáte se na Zélandu pokořit jeden z deseti slavných Great Walků, několikadenních vyhlášených přechodů? Park Kahurangi by pak na vašem seznamu rozhodně neměl chybět. Právě zde se nachází téměř osmdesát kilometrů dlouhý Hephe Track. Kvůli relativní nedostupnosti ho však tolik outdoorových nadšenců nevyhledává.

Pokud vás tlačí čas nebo se na čtyř až šestidenní túru s přespáním v přírodě necítíte, projděte si alespoň úvodní část k magické Scott’s Beach, která prochází nedotčenou krajinou s obrovskými kapradinami a palmami nīkau.

Maják Nugget Point při cestování po jižním ostrově zařaďte do svého itineráře.

Zvířecí ráj v Catlins

Při objevování nejjižnější části země by vám neměla uniknout oblast Catlins, kde máte možnost spatřit ohrožené druhy zvířat ve volné přírodě. Před soumrakem zamiřte na vyhlídku Nugget Point s majákem tyčícím se nad strmými útesy. Když se na vás usměje štěstí, můžete tu pozorovat nejmenší druh tučňáků na světě, tučňáky modré.

Jejich kolegy, tučňáky žlutooké s charakteristickými žlutými brýlemi a šedivým frakem, najdete třeba v zátoce Curio Bay, která sama o sobě představuje jednu z největších přírodních krás v zemi.

Kromě tučňáků tu žijí také delfíni hektorovi s blyštivými ploutvičkami, vynořujícími se v pravidelném rytmu nad hladinou. Curio Bay by neměla ujít ani milovníkům surfování nebo paddle boardingu, ke kterým jsou tu přímo ideální podmínky.

A že lachtany znáte zatím jen v zoo? Při návštěvě nedaleké zátoky Cannibal Bay si je prohlédnete trochu jinak než u balancování s míčkem. Až dvoumetrové kolosy válející se na písečné pláži vypadají, jako by vůbec neměly v plánu se pohnout. Ale zdání klame, proto je pozorujte raději jen z bezpečné vzdálenosti.