VIDEO: Menu za deset tisíc. Evropa má svoji první podmořskou restauraci

aktualizováno 
Na jihu Norska zahájila provoz první evropská podmořská restaurace. Za projektem stojí architektonická firma Snöhetta, která navrhla i originální budovu Opery v metropoli Oslu či památník obětem teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku.

Restaurace, nacházející se v nejjižnějším cípu Norska v okrese Lindesnes, dostala název Under. Tento výraz má v norštině - podobně jako v angličtině - význam „pod“ a poukazuje tedy na polohu objektu. Stejné slovo v norském jazyce označuje i „zázrak“.

Restaurace leží zčásti nad mořskou hladinou, přičemž vstup je obložen dřevem. Osm metrů dlouhé schodiště návštěvníky zavede do velké restaurační místnosti pro čtyřicet lidí, které dominuje gigantické průhledné okno umožňující hostům po celou dobu sledovat dění v okolních vodách.

Zatímco během dne proniká do restaurace přirozené světlo filtrované zelenomodrou barvou oceánu, po setmění je osvětlen jak interiér podniku, tak okolní vody.

„Obří okno neukazuje podmořský svět jako akvárium, ale reálně,“ zdůraznil zakladatel firmy Snöhetta Kjetil Traedal Thorsen. Podle Thorsena se návštěvníci restaurace nemusejí ničeho obávat, protože stavba byla navržena tak, aby odolala velmi drsným podmínkám včetně „vlny století“.

Podnik má tři úrovně. Ze vstupní haly se šatnou nad hladinou moře prochází vinným barem do modrozeleně vymalované místnosti se dvěma dlouhými a několika menšími jídelními stoly. Součástí projektu je i výzkumné centrum, kde budou mezioborové týmy zkoumat chování mořských živočichů.

Za projektem restaurace stojí architektonická firma Snöhetta, která navrhla i...

Restaurace doporučuje, aby si hosté na návštěvu vyhradili 3,5 až čtyři hodiny času. Pokrmy bude připravovat tým kuchařů se zkušenostmi z řady restaurací oceněných gastronomickým průvodcem Michelin.

Plné osmnáctichodové menu, zakládající se na mořských produktech a dalších místních surovinách, může vyjít až na 3 700 norských korun (9 800 korun) na člověka včetně nápojů. Restaurace se poprvé otevřela tento týden ve středu a byla zcela rezervována pro příbuzné a přátele majitelů. První platící hosté budou moci do podniku zavítat počátkem dubna.

„Naším cílem je přesvědčit padesát procent hostů, kteří se k nám přijdou najíst, aby rovněž strávili noc v místním hotelu. Očekáváme, že do restaurace přijde ročně na jídlo kolem dvanácti tisíc lidí,“ uvedl Gaute Ubostad, jeden ze dvou bratrů, kteří vlastní restauraci i nedaleký hotel.

Ve světě existuje zatím jen málo podmořských restaurací, přičemž většina se nachází v tropických vodách, jako například na Maledivách v Indickém oceánu, píše agentura Reuters.

Autor:

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Horší než v Benátkách. Nádherný Lucern trápí obrovský nával turistů z Asie

Zimní večery jsou perfekní dobou, pokud chcete mít symbol Lucernu -...

Když se Švýcara zeptáte, jaké je nejhezčí město jeho vlasti, pravděpodobně Vám odpoví: „Lucern“. Na přísně katolickém...

Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

Dolní nádraží v Brně

Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké...

Další z rubriky

Oheň Španělska a led Islandu: kde se natáčelo finále Hry o trůny

Filmový štáb při natáčení seriálu Hra o trůny v lomu Magheramorne Quarry na...

V půlce dubna vyběhl mezi diváky první díl poslední série legendární Hry o trůny. Filmaři z HBO za ni utratili kolem...

Nebuďte osel, nejezděte na oslu, žádá turisty kampaň ostrova Santorini

Jízda na oslech patří na řeckém ostrově Santorini mezi oblíbené turistické...

Nádherný řecký ostrov v jižní části souostroví Kyklady patří k těm místům, která na svých cestách nesmí minout ani...

Jak se jezdí v Řecku. Projeli jsme se autem za největšími památkami

Oktagonová pevnost v Methoni

Prázdninové destinace, jakými jsou Chorvatsko nebo Itálie, berou Češi každoročně útokem. Neméně zajímavé je i donedávna...

Najdete na iDNES.cz