Norimberk - království za perník

  9:00aktualizováno  9:00
Vystoupit z vlaku na nádraží průmyslového města a vzápětí se ocitnout u hrdých věží středověkých hradeb. Které půlmilionové město to může nabídnout? Norimberk, francká metropole, kterou ani omylem nesmíte označit za bavorskou. Rozkládá se na obou březích Pegnitz ve Středofrancké pánvi. Je proslulá výrobou hraček, perníků i vánočními trhy.

V Norimberku vyšlo první vydání Komenského Světa v obrazech, zemřel zde český exulant, malíř Jan Kupecký.

Nikde jinde v Německu nenajdeme tak zachovalé staré centrum jako zde, přesože část historických hradeb utrpěla za druhé světové války a jejich obnova nebyla snadná.

První písemné zmínky o Norimberku pocházejí už z roku 1050, kdy je uváděn jako osada Nourenberc. Císař Jindřich III. zde postavil hrad k ochraně říšského majetku. Kolem roku 1200 získal Norimberk městská práva a roku 1219 se stal svobodným městem, které postupně rostlo a vzkvétalo jako občasná rezidence císařů a přirozená křižovatka obchodních cest.

Procházka Norimberkem i staletími
K prvnímu seznámení s historickým Norimberkem stačí pár hodin. Na Königstrasse jsou dvě turistická zastavení: patricijský Nasavský dům ze 13. století a Mýtná dvorana, honosná středověká stavba, která sloužila jako špýchar a celní úřad.

Návštěva Norimberka se neobejde bez ochutnávky místních specialit - zejména malých chutných pikantních norimberských klobásek (Nürnberger Bratwürstchen) i různých druhů voňavého perníku.

Nad hlavním náměstím sklízí obdiv radnice, původně gotická, později rozšířená renesančně a nakonec i novogoticky. A samozřejmě císařský hrad, k němuž stojí za to vystoupat už kvůli jedinečnému rozhledu.

Jádro města rozděluje řeka na dvě části. Obklopují ji téměř úplné hradby s věžemi, branami a příkopy. Typickým znakem zdejších měšťanských domů jsou dřevěné arkýře.

S historií města je spjat český král Karel IV., který odtud zahájil císařskou korunovační jízdu do Říma. Jeho Zlatá bula z roku 1356 zavazovala každého nově zvoleného císaře svolat první říšský sněm právě do Norimberka. V roce 1361 se zde narodil vytoužený následník českého trůnu Václav IV. a byl pokřtěn v kostele sv. Sebalda.

Na přelomu 15. a 16. století dosáhl rozkvět města vrcholu. Působili zde malíř a grafik Albrecht Dürer a básník Hans Sachs, zakladatel školy Mistrů pěvců.

Co stojí v Norimberku za vidění

1 LORENZKIRCHE
Přímo uprostřed starého města se tyčí věže chrámu sv. Vavřince - Lorenzkirche, největšího v Norimberku. Uvnitř trojlodní gotické baziliky visí unikátní dřevořezba růžového věnce Pozdrav andělů. Na jednom z 19 oltářů je nejstarší známý pohled na Norimberk (z roku 1483).

2 HRADBY
Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb s věžemi, baštami a branami. Uvnitř čeká malebný labyrint křivolakých ulic tvořených hrázděnými domy s arkýři.

3 NÁMĚSTÍ HAUPTMARKT
Nachází se na místě židovského ghetta, zničeného při pogromu roku 1349. Na stavbě kostela Frauenkirche se podílela Parléřova huť v letech 1352-1361. Na Hauptmarktu se vždy v prosinci koná proslulý vánoční trh s tradičními ozdobami a stánkovým prodejem.

4 CÍSAŘSKÝ HRAD
Císařský hrad byl založen kolem roku 1040 a jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna. Z ochozu se naskýtá překrásný výhled na starý Norimberk. Za zhlédnutí stojí i hrázděná zástavba v západním okraji městského jádra na ostrově Trödelmarkt při ramenech řeky Pegnitz a malebná říční zákoutí s mostními oblouky u Špitálu svatého Ducha na výběžku ostrova Schütt. Pod hradem lze navštívit hrázděný Dürerův dům, ve kterém je sbírka jeho grafických prací a kopie jeho obrazů.

5 ULICE LIDSKÝCH PRÁV
Za bílou bránou se v řadě tyčí 27 bílých betonových sloupů, dva betonové podstavce a strom představující Německo. Na každém z pilířů je vgravírován citát jednoho ze 30 článků Listiny základních lidských práv Organizace spojených národů z roku 1948. Ulice lidských práv je součástí Germánského muzea. Na každém pilíři je text v němčině a v jednom z dalších jazyků, speciálně vybraných pro tento projekt. Češtinu naleznete na druhém sloupu.

Náměstí Hauptmarkt, jehož dominantou je gotický kostel Panny Marie s orlojem.

Císařský hrad v Norimberku byl založen v roce 1040. Jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna.

Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb

Ulice lidských práv

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz