Neznámé krásy Slovenska: Kopanice bez turistů

  15:17aktualizováno  19. července 10:40
Slovensko se může pyšnit množstvím regionů, kterým se turistický ruch úspěšně vyhýbá. Jeden z nich leží hned za naší jihovýchodní hranicí a říká se mu Kopanice. Nejlépe se s ním seznámíte na kole a bude vám na to stačit jediný den.

Na Kopanicích se kopalo motykou

Oblast anebo chcete-li národopisný region Kopanice zaujímá jihovýchodní, slovenské svahy Bílých Karpat, odkud se rozprostírá dále směrem k Malým Karpatům a k údolí řeky Váhu. Typické pro tuto oblast je rozptýlené osídlení, tvořené uskupením několika původně zemědělských usedlostí.

Nevelkým osadám, rozházených všude možně po kopcích, se říká kopanice (jednotné číslo "kopanica") a často nesou příjmení rodiny, která v nich kdysi žila. V mapě proto najdete názvy jako například Pekníkovci, Baňovci, Vydarených Dolina atd. Jedna z osad je dokonce známá i u nás: jmenuje se U Sabotů a mediálně proslula před deseti lety v době úpravy státních hranic po rozdělení Československa. Název "kopanica" vznikl údajně proto, že neúrodná půda se nadala obdělávat jinak než kopáním.



Krajina slovenských Kopanic z Žalostiné
Další zajímavé fotky z Kopanic prohlížejte ZDE

Vstupní brána na Kopanice

Vstupní bránou do malebného kraje slovenských Kopanic je hraniční přechod Vrbovce, který leží hned vedle výše zmíněné kopanice U Sabotů. Probíhá tudy silnice č. 499, mezinárodní veřejnou přepravu osob však zajišťuje především železniční trať č. 344 Veselí nad Moravou – Vrbovce. Vlakové soupravy jsou vybaveny od začátku května do konce září speciálními vagóny pro větší množství kol. Jejich využití cyklistickou veřejností je však spíše sporadické.

Prakticky hned za osadou U Sabotů ve směru na Myjavu vás čeká velmi prudký výšlap "hore na Poľanu", kterým zdoláte jeden z bočních hřebenů Bílých Karpat. Souběžně vedoucí železnice – vybudovaná ze strategických důvodů v době první republiky – si zkracuje cestu téměř tříkilometrovým tunelem, který byl po jistou dobu dokonce nejdelší v celém Československu.

Na vrcholu vyčerpávajícího silničního stoupání vás však čeká zasloužená odměna – úchvatný rozhled na typickou kopaničářskou krajinu a město Myjavu, které tvoří spolu se Starou Turou a Brezovou pod Bradlom jedno ze tří center svérázného kopaničářského kraje.



Na kopanici Žabkovia nad Myjavou

INSPIRUJTE SE K TOULKÁM PO SLOVENSKU

Horký a divoký severovýchod Slovenska

Nejkrásnější rokliny ve Slovenském ráji

Železnice ve Vychylovce: evropský unikát

Na pltích po slovenských řekách

Kde leží poslední přírodní ráj střední Evropy

Poľana: nejzachovalejší slovenská sopka

Toulky Malými Karpaty

Vlkolínec: unikátní vesnička na Velké Fatře

Koupání na Staré Myjavě

Chcete-li blíže nahlédnout do poklidného života kopaničářských osad, doporučujeme hned na první odbočce těsně za vrcholem stoupání zahnout vlevo na vedlejší silničku vedoucí do osady Poľana. Asfalt sice po dvou kilometrech končí, na kole se však dá pokračovat dál a vychutnávat si venkovskou krásu zapadlých kopanic.

Každá usedlost se ukrývá pod mohutnou korunou vzrostlé lípa nebo ořechu, na záhony brambor a zahrádku s fazolemi navazuje ve stráni švestkový nebo třešňový sad. Tam, kde ještě starousedlíci neumřeli nebo neodešli za pohodlím městského paneláku, uslyšíte kokrhat kohouta, gagat husy a štěkat podvraťáka u boudy.

Přes malebné kopanice Žabkovci, Kavickovci, Pánikovci, Vdovjakovci a Štemberek přijedete až do osady Buzice, nad níž se nachází hráz nevelké přehrady Stará Myjava. Vodní nádrž je hezky umístěná uprostřed lesů a v době parného léta nabízí příjemnou možnost koupání. V okolí stojí i kiosky s občerstvením a restaurace, které si važte obzvláště. V celém regionu Kopanic totiž narazíte na další hospodu, kde by se vařilo, jen zcela výjimečně! Až přijde doba, kdy bude hospoda na každém rohu, zmizí i kouzlo tohoto tichého kraje.



Krajina v okolí obce Vrbovce

Štefánikova mohyla na Bradle

Nehodláte-li strávit většinu dne koupáním na Staré Myjavě, vydejte se i k dalším zajímavým místům Kopanic.

Mnoha různými cestami – nejsnáze přes město Myjavu – se dostanete na vrch Bradlo (543 m), který byste rozhodně neměli minout. Vypíná se nad městem Brezová pod Bradlom a patří k nejpamátnějším místům na Slovensku. Zásluhu na tom má impozantní bělostná mohyla, postavená za první republiky na památku tragicky zesnulého Milana Rastislava Štefánika – jednoho ze tří "otců zakladatelů" Československé republiky, který představuje nejvýznamnějšího rodáka kopaničářského kraje.

Štěfánikův rodný domek můžete navštívit v nedalekých Košariskách. V dobách socialismu se o monumentální mohyle jakoby oficiálně nevědělo, pozvolna chátrala a zarůstala. Dnes je však vypucovaná, v noci osvětlená a okolí prošlo hezkou parkovou úpravou.



Štefánikova mohyla na Bradle

Kopanice a kolo

Krajina Kopanic rozhodně nepůsobí příliš členitým dojmem a to jak při pohledu do skutečné krajiny, tak do mapy. Když se tudy však vydáte na kole, zjistíte, že ani chvilku nepojedete po rovině.

Platí zde známé cyklistické pravidlo – čím nižší nadmořská výška kopců, tím strmější silnice na ně vedou. Jeden ani dva ostré výšlapy vám neublíží, když však bude dvacátý za den, počítejte s tím, že to bude znát. Navíc ani z podrobné mapy mnohé krátké a záludné "hangy" nevyčtete!

Jinak se však po Kopanicích jezdí naprosto pohodově, pohyb po místních silnicích připomíná dobu před 10 možná i 15 lety, kdy aut u nás jezdilo poskrovnu. Silnic, silniček a různých polních cest je tu opravdu přehršel, takže možností, jak si naplánovat výlet, je celá řada.

Nejhezčí cyklookruh po Kopanicích

Vrboce, státní hranice – Vrbovce (4 km) – Chodúrovci (7 km) – Kút (10 km) – Kutálkovci (13 km) – Sobotište (17 km) – Podbranč (20 km) – hrad Branč (22 km) – Bašnarovci (26 km, po lesní cestě) – Šimkovci (30 km) – Brezová pod Bradlom (36 km) – Bradlo (41 km) – Široké Bradlo (44 km, po zelené tur. značce) – Priepasné (46 km) – Polianka (49 km) – Myjava (54 km) – Stará Myjava (61 km) – Štemberek (63 km) – Poľana (66 km, po polní cestě) – Vrbovce, státní hranice (72 km).

Mapy
1 : 50 000 VKÚ Harmanec – Malé Karpaty, Bradlo.
1 : 50 000 KČT Slovácko, Bílé Karpaty

Dále si nenechte ujít

BRANČ – vedle Bradla tvoří další krajinnou dominantu Kopanic zřícenina pohraničního strážního hradu Branč. Pochází z druhé poloviny 13. století a tyčí se na výrazném nezalesněném kopci (475 m) nad obcí Podbranč. Koncem 17. století objekt vyhořel a začal pustnout. Obvodové hradby jsou v současnosti opraveny a zakonzervovány, areál je volně přístupný. Na kole je zdolání hradního kopce trošku dřina, odměnou je však krásný kruhový rozhled po krajině.

MYJAVA – centrem Kopanic je město Myjava. Stojí zde pamětní dům Slovenské národní rady z r. 1848, který je národní kulturní památkou a slouží jako muzeum. K dalším pamětihodnostem náleží barokní kostel z konce 17. stol., kamenné náhrobky na židovském hřbitově a památník M. R. Štefánika.

Myjava  má ráz panelákového města vystavěného v duchu socialistického realismu na troskách původní zástavby nízkých domků. V minulosti na Myjavě působila legendární kapela virtuósního lidového hudce Samka Dudíka, z jehož odkazu čerpá místní folklórní soubor Kopaničiar s typickými modrými kroji. Každým rokem se v amfiteátru Trnovce na okraji Myjavy konají během druhého červnového víkendu folklórní slavnosti.



Kopaničiarské kroje

 

Krajina slovenských Kopanic z Bradla

Štefánikova mohyla na Bradle

Na kopanici Žabkovia nad Myjavou

Kopaničiarské kroje

Kopaničiarská muzika

Kostel na Myjavě

Hrad Branč a osada Podzámok

Zřícenina hradu Branč

Zřícenina hradu Branč

Krajina slovenských Kopanic z Žalostiné

Vrch Žalostiná na slovensko-moravském pomezí

Krajina v okolí obce Vrbovce

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Jeskyně nacisté zalili betonem, továrny a kryty v nich skryli před nálety

Kromě mnoha hrůz, které přináší každá válka, se za té druhé světové projevila nedaleko Brna i neúcta nacistů k přírodním krásám. V závěru bojů si vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli...

Krušné hory brzy zalije modravá vlna rozkvetlých šafránů. Podívejte se kde

Nejhezčími z prvních poslů jara jsou šafrány. Ty své květy otevřou ihned, jakmile roztaje sníh a do suché trávy se opře hřejivé slunce. Tehdy ožijí náporem výletníků známé šafránové louky u Lačnova...

Italům dochází trpělivost, za suvenýry z Etny můžete zaplatit majlant

Největší evropská sopka letos dala světu opět na srozuměnou, že je velmi aktivním vulkánem. Senzací rozzářeného sopečného kužele a lávových proudů plazících se po zasněžených úbočích k sobě přitáhla...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  19.3 10:38

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025

Natírání těla máslem, rozbití lebky jako ceremoniál. Jak probíhá indický pohřeb

Premium

Jak končí život ve Váránasí? Na březích řeky Gangy tam planou ohně, zní mantry a snáší se voňavý prach. Ráno na břehu Gangy je klidné, i když plné lidí. Je v oparu a oranžové, jak svítí slunce skrze...

17. března 2025

VIDEO: V Brazílii vykáceli kus deštného pralesa kvůli klimatické konferenci

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30....

17. března 2025  14:35

Dodávkou s dětmi. Návštěva španělských dolů je jako výlet na Mars

Pokud někdy zatoužíte uvidět skutečně červenou řeku, měli byste se vypravit do jihozápadního koutu Španělska. Provincií Huelva tam protéká Rio Tinto. Magicky zbarvený vodní proud se prodírá mezi...

17. března 2025

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

16. března 2025

Jak se babička Gatewoodová stala legendou dálkové pěší turistiky

Frázi, že věk je jenom číslo, slýcháváme často. Ne každý ji dokázal proměnit ze slov ve skutečnost právě tak názorně jako paní Gatewoodová. Dáma, před jejímž odhodláním nelze než uctivě smeknout,...

16. března 2025

KVÍZ: Poznáte nádraží v Česku z pohledu mašinfíry?

Dnešní kvíz vás provede po některých nádražích a železničních stanicích v Česku. Vaším úkolem bude poznat tyto zastávky z pohledu, který vidí mašinfíra. Díky nápovědám pro vás určitě nebude problém...

vydáno 15. března 2025

Jeskyně nacisté zalili betonem, továrny a kryty v nich skryli před nálety

Kromě mnoha hrůz, které přináší každá válka, se za té druhé světové projevila nedaleko Brna i neúcta nacistů k přírodním krásám. V závěru bojů si vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli...

14. března 2025  5:15

Italům dochází trpělivost, za suvenýry z Etny můžete zaplatit majlant

Největší evropská sopka letos dala světu opět na srozuměnou, že je velmi aktivním vulkánem. Senzací rozzářeného sopečného kužele a lávových proudů plazících se po zasněžených úbočích k sobě přitáhla...

14. března 2025