Pivnice, vířivka, golf i kino IMAX. Sedm nejzábavnějších letišť světa

aktualizováno 
Cestovat na dovolenou či za prací letecky nevyvolá na první dojem široký úsměv na tváři. Pokud ovšem nezavítáte na letiště, které chce své pasažéry pobavit. Některá se díky svým atrakcím stávají samotným turistickým cílem.

Švédská golfistka Annika Sorenstamová předvedla odpal na letištní ploše v jihokorejském Incheonu. Pro cestující, kteří mají pár hodin navíc, jsou k dispozici dvě 18jamková hřiště hned vedle letiště. | foto: Profimedia.cz

I přes slova o ekonomické krizi přibývá letišť, která chtějí své cestující před odletem pobavit a během dlouhých hodin čekání z nich ještě vytáhnout nějaké peníze za atrakce. Nabídka je široká. Výstavu umění nebo květinovou výzdobu byste asi čekali, ale kluziště, živé koncerty, pivní zahrádka nebo ohromná zahrada plná živých květin vyrazí dech i zkušenému cestovateli.

Reportéři pořadů o cestování televizní stanice CNN sestavili žebříček sedmi mezinárodních letišť, která podle nich nabízejí turistům nejlepší zábavu a potěšení. Některá se díky svým atrakcím stávají záměrným cílem turistů, kteří to prostě chtějí vidět na vlastní oči.

1.Letiště Changi v Singapuru

Hlavní letecký uzel mezi Evropou, Asií a Austrálií je zároveň jedním z inovátorů v zábavě pro cestující. Changi zavedlo mezi prvními letišti na světě wi-fi hotspoty a v 90. letech zprovoznilo na střeše bazén a vířivku.

Na střeše letiště Changi v Singapuru si můžete zaplavat v bazénu. V hale je pak...

V posledních letech tady otevřeli interaktivní uměleckou galerii, skluzavku pro děti a přírodní stezku se šesti tématickými zahradami. Turistům, kteří tu musejí při přestupech čekat víc než pět hodin, nabízí projížďku městem zdarma.

2.Mezinárodní letiště Nashville, USA

Nashville v americkém státě Tennessee je na celém světě známý jako kolébka country hudby. Snad žádné jiné město na světě kromě New Orleansu se mu nemůže rovnat v počtu nahrávacích studií a pořádaných koncertů. Ve zdejších hudebních studiích nahrávali Elvis Presley, Dolly Partonová nebo Johnny Cash.

Až sto koncertů ročně odehrají hudebníci ze skupiny Western Swingers band pro...

Na hudební minulost navazuje i zdejší mezinárodní letiště, která pořádá pro cestující a hudební nadšence pravidelné živé koncerty. Na celkem čtyřech scénách, jedna je v zóně před odbavením a tři za ním, se koná každý rok na sto koncertů, na které je vstup zdarma. Hraje se hlavně country a jazz, doplňují je rockové kapely a tradiční keltské skupiny.

3.SFO – San Francisco international airport, USA

Umělecké výstavy  jsou už skoro běžnou součástí letištních prostor po celém světě, ale na mezinárodním letišti v San Francisku (SFO) je nabízejí už déle než 30 let. SFO Muzeum se skládá z více než 20 galerií ve čtyřech terminálech a otevřeno bylo v roce 1980.

Na letišti v San Francisku mají malou tělocvičnu pro vyznavače jógy.

Výstavy se pravidelně obměňují. Na všechny mají vstup zdarma nejen cestující, ale i turisté, kteří sem zajíždějí na výlet ze sanfranciského zálivu. Naposledy mohli například obdivovat sbírku asijské keramiky ze sedmého století nebo fotografie z života rostlin.

4.Letiště Inčchon v Soulu, Jižní Korea

Švédská golfistka Annika Sorenstamová předvedla odpal na letištní ploše v...

Mezinárodní letiště Inčchon je největší letiště v Jižní Koreji a jedno z největších v Asii. Mezi cestovateli má výbornou pověst. Rozrůstající se areál asi 50 kilometrů západně od Soulu dostal od výboru, který sleduje kvalitu služeb na mezinárodních letištích, cenu za nejlepší servis a to sedm let za sebou (jak vypadá celodenní "zásek" na nejlepším letišti světa si přečtěte zde).

Turisté se tu mohou pobavit například na kluzišti, v kasinu, lázních nebo sauně. A za pět minut se z letiště dostanou kyvadlovým autobusem na 18jamkové golfové hřiště.

5.Letiště Franze Josefa Strauße Mnichov, Německo

Tak jak je bavorská metropole proslulá svým podzimním festivalem piva Oktoberfest, tak pivo nechybí ani na letišti, které nabízí cestovatelům aspoň malý vzorek k ochutnání.

Mnichovské letiště nabízí posezení v tradiční pivnici Airbräu.

Zdejší pivnice Airbau vedená v bavorském stylu má svůj vlastní pivovar a tradiční německou zahradní restauraci. Za rok pivovar vystaví přes 416 tisíc litrů piva z domácího chmele. A jako na všech oslavách Oktoberfestu, ani v hospodě Airbau nechybí živá hudba, koncerty se konají v hlavní sezoně.

6.Mezinárodní letiště Kingsforda Smithe v Sydney, Austrálie

Salonek pro cetující první třídy společnosti Qantas na letišti v Sydney navrhl...

Rostliny v květináčích zdobí kdejaký prostor letištních hal, ovšem společnost Quantas to ve svém salonku na mezinárodním letišti v Sydney vzala opravdu vážně. Tady rostliny tvoří zelenou stěnu vysokou až 30 metrů. V obří visuté zahradě roste 8 400 rostlin. Zeleň je začleněná do mnoha prostor, do knihovny, restaurace nebo denních odpočinkových místností, kde si mohou cestující dopřát masáž nebo sprchu.

7.Mezinárodní letiště v Hongkongu, Čína

Na letišti v Hongkongu lze zajít do kina Imax na trojrozměrné film

Až budete cestovat přes Hongkong, udělejte si čas na místní kino. Zdejší letiště je totiž jediné na světě, které nabízí obří kino IMAX. Obrazovka má úctyhodných 13,8 metrů na výšku a 22,4 metrů na šířku a je největší na čínském území. Obří plátno nahradilo někdejší dvě kina v terminálu.

Obyvatelé Hongkongu i turisté se ke kinu snadno dostanou, protože se nachází ve veřejné části letiště.  Pravidelně se tu promítají dvoj i trojrozměrné filmy, poslední hollywoodské novinky a populárně naučné filmy.

Nejčtenější

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

Pláž Pearl Beach v Eilatu

S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezonu absolutním hitem.

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Další z rubriky

VIDEO: Mimozemskou krajinu z jedovatého sulfuru hledejte v Etiopii

Mimozemská krajina z jedovatého sulfuru. Taková je Danakilská propadlina...

Jde o jedno z nejteplejších míst na světě. V Danakilské propadlině se uvádí průměrná roční teplota téměř 35 stupňů...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Tatranský trek z říše snů. O parádní cestě na hranici si můžeme nechat zdát

Výhled z Mengusovského sedla

Mohla by to být excelentní vysokohorská túra ověnčená mnoha lukrativními nej. Už asi 40 let však není v plném rozsahu...

Najdete na iDNES.cz