Nejryzejší Balkán v nejkrásnějším městě Albánie

Sevřený průlom dravé horské řeky, do jehož svahů šplhají husté řady bělostných stavení. V rovnoběžných terasách, připomínajících stupně obřího amfiteátru, s pohledem upřeným ke zpěněné hladině. Tohle je Berat, jedno z nekrásnějších měst Albánie.
Kostelík svaté Trojice v areálu pevnosti pochází z přelomu 13. a 14. století

Kostelík svaté Trojice v areálu pevnosti pochází z přelomu 13. a 14. století | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Právě proto jej dávní poutníci pojmenovali Městem tisíce oken. Nebo poetičtěji Městem tisíce očí. A když přihlédneme i k okolí, určitě by si zasloužilo titul Město oliv a vína.

Tři tisíciletí osídlení

Lokalitu, kde leží Berat (též Berati), si nejprve vyhlédli Illyrové, tedy předkové současných Albánců, už ve třetím století před naším letopočtem. Tehdy se začala psát historie tohoto sídla.

Začala se odvíjet nit, která zatím nikdy nebyla přerušena. Během pohnuté minulosti zažila nadvládu Byzantinců, Bulharů, Srbů, Turků i Italů. Každý z nich přispěl svým dílem do podoby Beratu.

Albánie, Berat
Berat je jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst

Kamenná citadela

Ještě než příchozí pronikne z roviny do průrvy řeky Osum, spatří mohutné hradby beratské pevnosti. Za její branou se rozprostírá pozoruhodný svět - město ve městě. Stále obydlené.

Masivní zdivo starobylých rezidencí kontrastuje se zelenými dvorky a svěžími subtropickými zahrádkami, odkud se ozývá kdákání drůbeže. Tyto fascinující momenty zrodila symbióza zástavby a opuštěných hradních trosek.

Albánie, Berat
Hradby beratské pevnosti

Letitá dlažba náhle přechází do labyrintu cestiček až k samému okraji hradeb, odkud se hravě přehlédne široké okolí. Těsně pod nejvyšším bodem se choulí pohádkový kostelík sv. Trojice.

Pevnostní okrsek původně tajil okolo čtyřicítky kostelů, mnohé se dochovaly až do dneška. A také obyvatelé pevnosti jsou dosti často pravoslavného vyznání. Příležitostně nabízejí návštěvníkům pěkné ruční výšivky.

Ačkoli se mohou pyšnit velmi romantickou polohou svých stavení, život tady není jednoduchý. Za většími nákupy musejí sestoupit do podhradí. Dolů se jde celkem zvesela, ale návrat s plnými taškami může být leckdy poměrně namáhavý.

Albánie, Berat
Berat usiluje o zápis do seznamu UNESCO

Může se hodit


Název Berat má zřejmě slovanské kořeny - Belgrad, případně Beograd, znamená "Bílé město" nebo "Bílý hrad" a pravděpodobně pochází z krátkého období srbské nadvlády (14. stol.), či ještě dřívější bulharské (10. stol.).

V současné době vrcholí aktivity s cílem zařadit Berat do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, čímž by se zařadil na stejnou pozici jako další poutavé albánské město - Gjirokastër.

Z beratských muzeí lze doporučit unikátní expozici ikon významného albánského malíře Onufriho (v areálu pevnosti), dále etnografické muzeum a galerii "Edward Lear".

Informační materiály a pohlednice tvoří součást sortimentu prakticky každé trafiky, není problém nalézt internetovou kavárnu. Upomínkové předměty jsou k dostání v krámku umístěném do přízemí mešity Xhamia e Beqareve. Během dne je pro turisty vstup do areálu pevnosti zpoplatněn - okolo 0,9 Euro.
Alternativním a oblíbeným suvenýrem se určitě stane láhev zdejšího červeného a balení beratských oliv.


Krása Beratu zrozená z tragické lásky


Vypráví se, že v Beratu kdysi žila překrásná dívka, do které se zahleděli dva bratři Tomor a Shpirag. Zamilovaní bratři se rozhodli situaci vyřešit vzájemným soubojem, který skončil nerozhodně. Ani jeden nezvítězil, oba se v lítém boji nakonec rozloučili se životem.
Nešťastná dívka se dala do zoufalého pláče a řeka vzniklá z jejích slz rozdělila město na dvě části. Poznamenána žalem nad smutným koncem nápadníků nenašla klidu a proměnila se ve skalní útes vklíněný mezi Goricu a Mangalem, na kterém se nyní tyčí beratská pevnost.

Pitoreskní Mangalem

Snad nejmalebnější zákoutí Beratu ale vykouzlí starobylá muslimská čtvrt Mangalem, vyrvaná příkré skále. V křivolakých uličkách stále přetrvává duch minulých staletí a několik málo současných objektů muselo svůj zevnějšek přizpůsobit tradičnímu rázu.

Hranici obytné zástavby vymezuje komplex Sultánovy mešity a dervišského dvora s modlitebnou. Brány obou míst jsou návštěvníkům otevřené, poněvadž islám je tu praktikován ve své nejtolerantnější podobě.

Pomyslné zrcadlo nastavila Mangalemu protilehlá křesťanská čtvrt Gorica, rozprostřená na levém břehu řeky. S neméně působivými ukázkami balkánské architektury, areálem kláštera a ladnými oblouky tureckého mostu.

Albánie, Berat
Všechny domy ve čtvrti Mangalem jsou nasměrovány k řece a právě díky tomu se Beratu říká Město tisíce očí.

Albánie, Berat
Právě domy v Mangalemu daly Beratu přezdívku Město tisíce očí

Berat současný

Dále na říčním nábřeží se v minulosti rozkládalo obchodní a řemeslné centrum. Z něj ovšem zůstaly zachovány spíše kusé fragmenty, neboť bylo později přestavěno.

Naštěstí z valné většiny uniklo socialistické výstavbě, protože Berat i v dobách Hodžovy vlády patřil mezi památkově chráněné lokality.

Na rozdíl od velebného ticha a klidu Mangalemu tady tepe živé srdce. Trhovci z okolí si na chodníku rozložili zboží k prodeji - živou drůbež, za pultem provozovny zápolí šedivý opravář se závadami deštníku, na hácích u řeznictví visí stažené ovce, zatímco sousední klimatizované pracoviště banky se honosí veškerým komfortem.

Albánie, Berat
Beratské střechy a věže

Odpoledne se zalyká dopravní zácpou, ojetiny soupeří s novými modely o uvolněné místo, klaksony troubí jako o život, místy se vřavou proplete povoz tažený oslíkem.

Albánie, Berat
Prodej živé drůbeže v ulicích Beratu

Situaci se snaží usměrnit policisté, kteří řídí dopravu, tak aby žáci z místní školy bez úhony přešli skrz rušnou komunikaci.

Pokud ovšem školák nerespektuje pronikavé hvízdání píšťalky, je mužem zákona na místě vytahán za uši. Pestrou směsici zvuků ulice přehluší jen volání muezzina či hlahol chrámových zvonů.

Albánie, Berat
Městské centrum s obchody a provozovnami

Rytmy Ramadánu

Šťastná souhra osudu nám připravila nečekané překvapení: právě vrcholil závěr Ramadánu a celé město se ponořilo do slavnostní atmosféry.

Jak se tam dostat

Berat leží ve střední Albánii, má dobré autobusové spojení s Dračem (Durrës) i Tiranou a dále minibusové spojení s řadou dalších sídel.
Ve směru od Drače, Vlory a Gjirokastëru vedou do Beratu poměrně kvalitní asfaltované silnice s dobrým značením, velmi katastrofální stav vozovky panuje na trase Këlcyrë - Berat, označené žlutou barvou.
Některé mapy zaznamenávají rovněž komunikaci Berat -Corovodë - Përmet: Úsek Berat - Corovodë je nyní čerstvě zrekonstruován, další pokračování pro osobní automobil prakticky nevhodné a nelze potvrdit úplnou průjezdnost a dokonce existenci této komunikace.

Kde bydlet

Vyzkoušeli jsme Hotel Tomi Mangalem na počátku stejnojmenné čtvrti, u hlavní cesty k pevnosti. Dvě noci v čistém a komfortně zařízeném třílůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením, sprchou, klimatizací a televizí nás vyšly na 10 Euro za osobu / noc (včetně snídaně), nicméně Berat jsme navštívili mimo hlavní sezonu. Při nižším počtu ubytovaných osob je třeba počítat s vyšší cenou.
Nezanedbatelnou výhodu hotelu představuje jeho poloha a vkusné řešení interiéru i exteriéru, navíc z terasy restaurace se naskytne nesmírně malebný pohled na okolní spleť uliček a střech.
Jedinou vadu na kráse způsobily krátkodobé výpadky zásobování pitnou vodou a déletrvající přerušení dodávky elektrického proudu, kdy po přechodu na záložní agregát většinou bojler nestíhal ohřát vodu na koupání.

Užitečné weby

www.bashkiaberat.net
prezentace Beratu, bohužel pouze v albánštině a italštině (avšak intuitivně přehledná i bez znalostí dotyčných jazyků), s mapou města, přehledem zajímavostí a tipy k ubytování
www.albaniantourism.com
www.united-albania.com
vše o Albánii, v angličtině, také nabídka hotelů

A sváteční nadšení si tu užívají všichni, bez ohledu na víru - jak muslimové, tak i křesťané. Se soumrakem se minaret mešity rozzářil věnci barevných žárovek, a ačkoli se na dlažbu snášel déšť, hlavní tepna centra překypovala korzujícími davy.

Naopak dopoledne se uličkami Mangalemu do všech stran linuly hlasité údery, jak jimi procházel bubeník, který současně do dřevěné schránky vybíral almužnu.

Albánie, Berat

Albánie, BeratCo vidět v okolí


Východně od Beratu se hrozivě mračí temné dvoutisícovky pohoří Tomorri, nyní součást národního parku Mali i Tomorrit, s posvátnými místy řádu Bektaši: východiska se nalézají u obce Bogovë, avšak cesty do hor jsou sjízdné pouze terénními automobily.
Naopak poměrně snadno dostupným se jeví jednodenní výlet do nejmalebnějšího kaňonu Albánie u města Corovodë (Čorovoda) - cca 50 km od Beratu. Takřka na hraně soutěsky se klikatí komunikace, kde lze odstavit auto a poté se již opájet krásou kolmých útesů

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?

27. února 2024

Premium Které státy nejvíce znečišťují planetu? Ukázat na nějakou konkrétní zemi prstem není zase tak...

Na dálkových trasách v Česku se objeví přes 150 nových dřevěných útulen

26. února 2024

V Česku na turistických trasách vyrostou nové útulny, které budou poskytovat přístřeší a také místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zůstala na benzince v prérii, adoptovali ji Siouxové. Věří mi, říká indiánka z Čech

28. února 2024

Premium Když se gymnazistka Veronika Valterová vydala do Ameriky za indiány, sotva tušila, že se rodí...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mezi pískovcovými skalami z Mladé Boleslavi do Mšena

25. února 2024

Hynek, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po krásné a bohužel ohrožené středočeské lokálce. Motorový...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vítkovická drobná dráha vedla do pískových dolů

3. března 2024

Seriál Se 77. dílem seriálu Zaniklé tratě se opět vrátíme do Vítkovic. Podíváme se na dráhu, která patřila...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

Očima šotouše: Posílejte fotky laminátek a vyhrajte cestovní vouchery

1. března 2024

V březnu se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměříme na jednu z nejkrásnějších...

Nevzdávejte to. Velký přehled míst, kde si ještě můžete zalyžovat

1. března 2024  12:01

Řada areálů předčasně ukončila sezonu, často minimálně o měsíc dřív než v jiných letech. Výše...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...