Skutečnou perlou Amsterdamu je nejkrásnější kino na světě

Když letos na jaře v Amsterdamu začaly oslavy stého výročí založení unikátní architektonické školy, jako jeden z největších klenotů bylo vybráno slavné kino Tuschinski. Tak pojďme rychle dovnitř, neboť vedle špičkové architektury na nás čeká také mimořádně zajímavý příběh plný hledání, nadějí, vzestupů a nakonec osudového pádu.
Kino získalo název po svém zakladateli, polském přistěhovalci Abrahamu...

Kino získalo název po svém zakladateli, polském přistěhovalci Abrahamu Tuschinském. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Mohla by to být krásná pohádka o tom, jak se chudý krejčí vydal do velkého světa, kde našel štěstí, slávu a bohatství, dokonce ještě dřív, než tam vlastně došel.

Jenže konec pohádky je tragický, jak ostatně brzy uvidíme. Přesto nám po ní zůstala nádherná památka. Kino Tuschinski slouží divákům již 95 let a rozhodně se nechystá do důchodu.

Americký sen

Přitom nechybělo málo, a slavné kino vůbec nevzniklo. Jeho tvůrce a majitel totiž vůbec nechtěl budovat kina, ale snil o tom, že bude v bohaté Americe šít obleky. Polský Žid Abraham Icek Tuschinski, který se narodil v chudé rodině nedaleko Lodže v roce 1886, se rozhodl utéci z rodného Polska a na začátku nového tisíciletí se coby sedmnáctiletý mladík vydal na cestu do Ameriky, kde se chtěl stát krejčím.

Došel až do Rotterdamu, odkud odplouvaly lodě do Nového světa. Když ale čekal na parník, všiml si zoufalých podmínek, kterým byli jeho chudí soukmenovci vystaveni. Neměli se kde najíst, nebylo kam složit hlavu. A tak si vypůjčil peníze a otevřel košer penzion, ve kterém nabízel cestujícím dobré jídlo i čisté pokoje.

Nádherná vstupní hala připomíná spíše recepci luxusního hotelu.

Trefil do černého. O podobné služby byl mimořádný zájem a Tuschinski vydělal během pár let majlant. Americký sen se mu splnil ještě na starém kontinentu.

Umělecký skvost

Brzy zapomněl na své krejčovské sny i na Ameriku a pustil se do nového byznysu. Němé filmy v té době znamenaly převrat v konzumní zábavě. Tuschinski odhadl jejich potenciál a v roce 1911 otevřel v Rotterdamu své první kino. Během krátké doby v přístavním městě vybudoval čtyři biografy a rozhodl se rozšířit své impérium do Amsterdamu, kde první kino otevřel v roce 1917.

Vrchol jeho budovatelské kariéry přišel až v roce 1921, kdy dokončil velkolepé kino nazvané prozaicky: Tuschinski. Už samotný vstup je impozantní: nádhernou fasádu ve stylu Art deco doplňují dvě věže, díky čemuž si náhodný návštěvník či turista myslí, že vstupuje do opery, nikoliv do kina.

A chci to mít pompézní

Od samého začátku chtěl Tuschinski vybudovat nejkrásnější a nejstylovější kino široko daleko, k projektu si přizval architekta Hijmana de Jonga, který navrhl kino ve stylu tehdy módní amsterdamské školy, nicméně samotný majitel a investor trval na mnoha prvcích světově oblíbeného Art deca. A tak po nekonečných hádkách architekta nakonec vyhodil a poslední úpravy dělal již sám, byť s technickou pomocí nově najatých architektů, kteří pouze plnili jeho rozkazy. Vznikl tak poněkud eklektický styl, pro jehož charakteristiku se nejlépe hodí jediné slovo: pompéznost.

Hlavní sál byl postaven s kapacitou 1 200 lidí a měl hned dvě řady balkonů.

Interiér kina dodnes fascinuje svým luxusem.

Přestože nejzajímavější je bohatá výzdoba interiéru, překvapí i řada dalších věcí. Třeba to, že obrovský sál připomínající spíše noblesní operu, je postaven bez pomoci sloupů. Do sálu se vejde 1200 lidí, je kulatý a má dvě řady balkónů. Nechybí ani celá řada skrytých salonků a chambre separé vybudovaných tu v japonském, tu zase v maurském stylu. Kino mělo na svou dobu převratnou klimatizaci i vytápění, nechyběly ani velkolepé varhany či orchestřiště pro 16členný orchestr.

„Abraham Tuschinski měl nad vstupní halou malou místnost, kde občas přespával a odkud mohl sledovat personál, zda dodržuje všechna pravidla. A také měl svůj orientální salónek, kde se scházel se svými – prý jen platonickými - milenkami,“ vysvětluje studentka architektury Laura Nieve Folkers, která pro zájemce připravila odbornou, zhruba dvě hodiny dlouhou prohlídku.

Svět skončil v Osvětimi

A vzápětí dokončí příběh zakladatele kina. Velký bonviván a milovník luxusu prožil ve svém kině dlouhých dvacet let. Nakonec zřejmě musel litovat, že do té Ameriky neodplul, neboť po obsazení země nacisty byl s celou rodinou odvezen do Osvětimi, kde byl v roce 1942 zavražděn.

V hlavním sále byly také varhany a místo pro šestnáctičlenný orchestr.

Jeho kino však slouží dál a po komplexní rekonstrukci v letech 1998 – 2002 patří k největším skvostům amsterdamské architektonické školy, za jejíž zrod se oficiálně považuje dokončení luxusního paláce loďařských společností Shipping House, který byl dostavěn v roce 1916 (dnes zde sídlí pětihvězdičkový hotel společnosti Amrath).

Lucerna mezi nejstaršími

V Evropě je ovšem řada dalších kin z počátku 20. století, které zůstaly ve své původní podobě a oslňují návštěvníky svou starosvětskou krásou. Mezi nejhezčí kina starého kontinentu patří budapešťská Urania, která sice původně, tedy na konci 19. století, vznikla jako kabaret, ale od roku 1917 byla přestavěna, aby se v ní mohlo promítat a jako kino slouží stále. Dalším krásným biografem je Electric Cinema ve čtvrti Notting Hill v Londýně, který byl postaven přímo jako kino a s datem otevření 1910 patří k nejstarším, stále funkčním kinům na světě. Z českých kin by v této sestavě nemělo chybět slavné kino Lucerna, které bylo otevřené již v prosinci roku 1909.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...