Dost bylo moře. Chorvatskou Paklenici vyhledávají hlavně milovníci outdooru

aktualizováno 
Milovníci horské turistiky, sportovního lezení a cyklistiky si přijdou na své i v Chorvatsku. Ukázkovým příkladem je národní park Paklenica, který je součástí pohoří Velebit a nachází se necelých 50 kilometrů od města Zadar. Po Plitvických jezerech je druhým nejstarším národním parkem v Chorvatsku.

V soutěsce Velika Paklenica, která leží přibližně dva kilometry od města Starigrad-Paklenica, se natáčely některé scény ze slavných filmů o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi. Nyní její stěny zdolávají horolezci a stále častěji je mezi nimi slyšet i čeština. 

Už od vstupu do parku vás tady pohltí ráj opravdových outdoorových nadšenců. Najednou se tu ocitnete v poklidné oáze plné mladých lidí, kteří mají na celý den jedinou starost – pokořit strmou skálu. Na laně tu visí pod dohledem rodičů už i malé děti.

Skalní stěny v Paklenici nabízejí celou řadu lezeckých cest s různou obtížností. Sportovci využívají kolmých stěn hned u parkoviště a ve spodní části kaňonu. Nejoblíbenější lokalitou pro lezení je ale skalní masiv Anića kuk.

Pro chodce je v Paklenici vyznačeno 150 kilometrů horských turistických cest. A přípravu není radno podceňovat. Výletníci, kteří si jen odběhli od moře v žabkách, by se pak mohli na lehátka vrátit v lepším případě kulhající. Na kamenitém terénu to totiž podkluzuje i v teniskách.

Zájem turistů přitahují i různé lezecké soutěže, některé se konají už před turistickou sezonou. „Začátkem května se tu například koná závod v lezení na rychlost Big Wall Speed Climbing,“ vysvětluje místní průvodce.

Fotogalerie

Známé jsou i závody v horské cyklistice, například Paklenica Trail. Nechybí ani soutěže pro děti či lezecký maraton.

Podzemní město Paklenice

Koncem srpna roku 2016 bylo ve skalách kaňonu Velika Paklenica otevřeno nové návštěvnické centrum s názvem „Podzemní město Paklenice“, které vzniklo přestavěním bývalého vojenského bunkru.

Uvnitř si turisté mohou prohlédnout přírodní a kulturní bohatství národního parku, nachází se zde i informační centrum, prodejna suvenýrů, umělá lezecká stěna, interaktivní Škola vázání uzlů a prostor pro Horskou službu.

Roztomilé muly, pomáhající v hornatém terénu s nákladem, jsou zvířata, která v parku potkáte rádi. Dva druhy jedovatých hadů, zmiji růžkatou a zmiji Ursiniho, jež se v Paklenici vyskytují, většina lidí asi raději mine. Zajímavostí parku je ale také pavouk stepník rudý, který má červený zadeček, a tak je na bílých stěnách Paklenice dobře vidět.

Jak si užít liduprázdný klenot Chorvatska. Výlet na kopce Velké Paklenice

Ve Velké Paklenici můžete také s průvodcem pozorovat ptáky nebo jít do jeskyně s mnoha krápníkovými útvary Manita peć. Vstup do jeskyně je zpoplatněn a možný jen s průvodcem.

Užít si zde můžete i vyjížďky terénními auty po pohoří Velebit, které nabízí blízký hotel Rajna. Velebit Photo Safari stojí na den 490 kun (1 800 Kč) pro dospělého a pro dítě do 12 let 245 kun (890 Kč).

Určitě si tu dejte připravit ke kávě místní specialitu – palačinku s domácí mandarinkovou marmeládou, která má neobvyklou hořkosladkou chuť. Sehnat ji můžete například na letišti v Zadaru.

Skalní stěny v Paklenici nabízejí celou řadu lezeckých cest s různou...

U vstupu do parku se nachází velké parkoviště. Autem však lze po zaplacení vstupného na bezplatné parkoviště uvnitř parku, v létě ale bývá hodně obsazené. V hlavní sezóně, tedy od června do září, stojí jednodenní vstup do Paklenice 60 kun (220 Kč) pro dospělé a 30 kun (110 Kč) pro dítě od 5 do 14 let. Pětidenní vstupné lze získat za 180 kun (650 Kč) a 90 kun (325 Kč) pro dítě.

Stanovat lze například v kempu „Národní park“ v blízkosti informačního střediska parku. Při vícedenním pobytu v parku slouží k ubytování horská chata, dřevěné chatky k přenocování i pastýřská stavení, a to zejména v horské části. Hotely, kterých je v okolí Paklenice podle místních nedostatek, obsazují zejména Angličané, čili je třeba si způsob ubytování rozmyslet a nejlépe zajistit dopředu.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

VIDEO: Máme pláže jako na Azurovém pobřeží, pochvalují si v Paříži

„V Paříži máme pláže jak na Azurovém pobřeží“, pochvalují si místní

Část nábřeží Seiny v Paříži se během víkendového parného počasí změnila v pláž. Místní obyvatelé si spokojeně...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Najdete na iDNES.cz