Nakřáplý tác prince Charlese

aktualizováno 
Na cestách se člověk nevyhne sídlům státníků a jiných osob, které jsou přesvědčeny o své nesmrtelnosti. V tom smyslu má v mém archivu výlučné postavení fotografie prezidenta Turkmenistánu Saparmurada Nijazova, který si říká Turkmenbaši, Otec Turkmenů. Nechal si postavit sochu v nadživotní velikosti, které se tajně přezdívá gril, neboť se otáčí za sluncem.
Vojenská přehlídka poblíž londýnského sídla britského prince Charlese

Vojenská přehlídka poblíž londýnského sídla britského prince Charlese (snímek od Putinových) | foto: MF DNES

Dodnes mi je líto, že jsem se s ním potkal ještě předtím, než zavedl povinné oslavy Dne melounů, neboť melouny jsou v Turkmenistánu dobré.

Omlácené nádobí u Charlese
Moc se mi líbilo doma u britského prince Charlese. Londýnský Palác svatého Jakuba je nenápadná cihlová stavba a podnos, z něhož mě jeho mluvčí naléval čajem, měl uražený roh, a proto jsem byl nadšen, neboť monarchie, jak známo, stojí na důležitějších věcech, než jsou neomlácené čajové podnosy či blýskavé paláce, například na tradici honit o víkendu na koni lišku.

O Charlesovi jsem se tehdy od mluvčího například dozvěděl, že rád jí čerstvou zeleninu, nerad jí kořeněná jídla, že dobře hraje pólo, rád maluje vodovými barvami, a dokonce se dívá na televizi. Ano, to nejsou příliš vzrušující informace, ale rolí státníků je neříkat o sobě pokud možno vůbec nic.

Význam Chicago Bulls
Někdy je však možné udeřit a hovor rozproudit. Například rozhovor s litevským prezidentem Valdasem Adamkusem začal být napínavý až v okamžiku, kdy jsem se ho otázal, zda opravdu fandí týmu Chicago Bulls, na což on řekl: "Jistěže mám rád Bulls, když jsem žil v Chicagu!" a celý se rozzářil, neboť nechtěl už postotřicátédeváté říkat, proč chce Litva do NATO. Já se jen musel snažit neplést si baseball a basketbal.

Blízcí a vzdálení Putinovi
Zajímavou rezidenci mají Putinovi, leží za Moskvou, v nenápadném sosnovém lese, za devatero zdmi a branami, přes něž smrtelník nikdy nepohlédne. Kreml je mohutný palác, ale tahle rezidence působí spíše jako něco mezi lázeňským altánkem a ospalou loveckou chatou, které dominuje obrovský a dlouhý stůl, neboť vládce musí vždy sedět v čele něčeho velkého.

Když jsem do toho centra ruské moci vstoupil, nad velkým kulečníkových stolem běžel zrovna fotbal, Putin spolu s manželkou vystoupili z masivních dřevěných dveří a tvářili se dokonale blízce a zároveň dokonale vzdáleně, jako lidé z jiného světa, za něž je ostatně Rusové považují.

Zlo v Saddámově paláci
No, a také jsem byl doma u Saddáma Husajna, v paláci v jeho rodném Tikrítu. Bylo to skoro přesně před rokem, den poté, co jeho rodné město padlo. Američtí vojáci pojídali rýži s masem, Saddám se krčil schován v "liščí noře", kolem paláce procházeli členové jeho klanu se samopaly v rukou a v očích měli šílenství, neboť tomu všemu nemohli uvěřit, zato rabujícím lupičům došlo, že přichází jejich čas.

Na schodech jeho krásné vily - rozbombardované a vyloupené - s výhledem na zelené háje ležely dvě polámané kýčovité sochy lvů. Bylo to tísnivé místo, paláce v sobě vždy nesou něco ze svého vládce. A tady bylo cítit zlo, věřte nebo ne.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Češi utratili za letenky miliardy, obrovský nárůst mají dálkové linky

Cestování, letenka, pas, dovolená

Češi si na dovolených dopřávají luxus a pohodlí, letadlem nejčastěji létáme do all inclusive destinací v Řecku a...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Najdete na iDNES.cz