Na Téryho chatě mají Češi dobrou pověst

aktualizováno 
Každý vážnější výstup v tatranské dolině Spišských ples začíná za svítání na Téryho chatě. “Vstávej,” zní chvíli před šestou nekompromisní slova chataře Miroslava Jílka, které notorickým spáčům připomínají dikcí spíše vojenský rozkaz než přání dobrého rána.

Ke svým klientům musí být drsný, protože na chatě, kde se na postelích vyspí pětadvacet lidí, přespává v létě i třikrát tolik, a tak diskuse nemůže připustit. “Děvče nechám spát na zemi v noclehárně, ale vy se chlapci nevejdete ani do kotelny, a tak vás uložím do koksárny,” tak nějak vítá své hosty v plné sezoně Miroslav Jílek, když pro ně hledá aspoň kousek místa.

Není tedy divu, že si v nestřežené chvilce uleví: “Na začátek doliny bych dal ceduli se zákazem vstupu a pustil bych sem jen Čechy.” To je čest, kterou si čeští turisté a horolezci vysloužili dodržováním pravidel slušného chování, dostatečnou výbavou na túry a případnou pomocí při záchranných akcích. Málokdy se tak o nich horalové vyjádří jako o ceprech, což je místní označení pro špatně oblečené a vybavené turisty, z nichž některý jistojistě skončí na nosítkách horské služby.

“Během tří dnů loňského pobytu na Térynce jsme třikrát někoho snášeli k vrtulníku díky jeho neopatrnosti,” uvádí pražský horolezec Jakub Kašpar. “Nejhůř na tom byl mladý Polák, který scházel ze zasněženého Sedielka a uklouzl. Skončil se zlomeninami a rozbitou hlavou na suťovisku pod sněhem.” Mnohé pády však končí tragicky, o čemž svědčí statistika několika desítek mrtvých za rok. “V červenci začíná sezona pádů ze sedel,” potvrzuje záchranář tatranské horské služby Dominik Michalík. “Padá se odkudkoliv, kde se udrží jen trocha sněhu.”

K večeru se prostranství před chatou začíná vylidňovat, protože všichni, kteří zde nebudou spát, mizí dolů do civilizace. Ostatní si užívají posledních slunečních paprsků, suší ponožky anebo na terase vaří něco k jídlu na přenosných vařičích.

Kolem desáté hodiny zhasíná chatař petrolejky, ještě chvilku se míhají baterky těch, kteří se nestačili uložit, a dolina se ukládá ke spánku

K dobrému tónu návštěvníků tatranských chat patří, že se před odchodem zapíší do knihy túr, že vyrazí brzy ráno, protože v Tatrách se obvykle kazí počasí po druhé hodině odpolední, a že si odnesou veškeré odpadky s sebou do doliny. “Někteří berou i smetí z chaty,” pochvaluje si Miroslav Jílek.

Samozřejmostí je dobré vybavení na túry jako pohorky, svetr, nepromokavá bunda, čepice a v případě přechodu sněhových polí i cepín nebo aspoň lyžařské hůlky. “Záchranu zraněných v poslední době velmi urychlily mobilní telefony,” dodává Dominik Michalík z Horské služby. “Na Eurotelu stačí zmáčknout hvězdičku a číslo 100, z ostatních sítí doporučuji před túrou uložit do paměti naše číslo 0903/624869.”

Téryho chata ve výšce 2015 metrů nad mořem.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Najdete na iDNES.cz