Na Nový Zéland můžete cestovat bez víza

  • 5
Čeští turisté, kteří míří na Nový Zéland, už nepotřebují vstupní vízum. Od 1. ledna 2003 je možné pobývat na Novém Zélandu bez víza tři měsíce. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí. Vízová povinnost platí nadále jen pro ty, kteří se chystají na Novém Zélandu pracovat či se tam léčit.

Víza pro české občany Nový Zéland zavedl loni v lednu v reakci na stoupající počet žadatelů o azyl z ČR. Česká diplomacie k recipročnímu opatření nepřikročila, naopak usilovala o zrušení jednostranné vízové povinnosti.

Původně vízovou povinnost obě země navzájem zrušily v roce 1996.

Na ostrovní zemi ležící v jihozápadní části Tichého oceánu přijížděl větší počet českých návštěvníků, kteří žádali o status uprchlíka. Když byli odmítnuti, přesto do země vstoupili, případně tam nelegálně pracovali.

O azyl předloni žádalo každý měsíc v průměru 11 Čechů, přičemž žádný podle tehdy dostupných informací neuspěl.

Nový Zéland láká nejen turisty, ale i zájemce o výuku angličtiny. Nebyl jedinou zemí, kde někteří čeští občané, většinou Romové, neoprávněně žádali o azyl.

Přílivem azylantů zdůvodnila před lety zavedení víz i Kanada. Romové mířili také například do Velké Británie, která se brání nepravidelnými pohovory s cestujícími na pražském letišti a hromadnými deportacemi.

Podobné problémy však měla i Česká republika: kvůli nelegálním migrantům například loni hrozila zavedením víz pro Rumunsko.