Guggenheimovo muzeum, muzikál na Broadwayi a také Empire State Building. To všechno musíte vidět. Navštívit ale New York a nejít na nákup, to by znamenalo připravit se o zajímavý zážitek. A navíc můžete i dost ušetřit, zvlášť jestli jedete ve značkách. Pokud sledujete v Česku jejich ceny, polezou vám v New Yorku oči z důlků. Třeba Roxy, Quiksilver, Elementh a další značkové věci se tu dají pořídit za méně než polovinu.
Může se hoditSlevový vyhledávač Raketa.cz vám přináší nabídku zájezdů se slevou. Vyrazte nakupovat do New Yorku nebo Londýna a udělejte radost sobě nebo přátelům. |
Pokud možno oddělte nakupovací část od poznávací. Mísit to nemá cenu, nesoustředíte se pořádně ani na jedno. Tak se to stalo i nám. Původně jsme se šli podívat na Ground Zero a do st. Paul Chapel, na místa pietních vzpomínek na teroristické útoky 11. září a chtěli jsme dál pokračovat na dolní část Manhattanu k Wall Street a Battery Parku.
Ve značkovém ráji
Do cesty se nám však připletl obchod Century 21th na Cortlandt Street. Chyba. Naše předsevzetí udělat jen rychlý nákuk dovnitř se nezdařilo. Dostali jsme se odtamtud až za tři hodiny. Několik pater dámského, pánského i dětského oblečení se nedalo projít rychleji. Zvlášť když úplně nahoře je největší lahůdka, výprodej všech světoznámých značek. V reklamě se říká, že jejich ceny jsou tu tak nízko, že se neodváží je ani uvést v inzerátu. Je to pravda.
Najdete zde skoro všechny evropské i americké značky, na které si vzpomenete, zlevněné až o 70 procent. Přitom to nejsou žádné z módy vyběhlé kousky, ale oblečení z nejnovější kolekce. Nabídka zahrnuje všechno, od ležérní módy na běžné nošení až po vysoce společenské šaty typu promoce, divadlo či taneční. Kostýmy, kabáty, kabelky, prádlo, pánské prádlo, košile i obleky. Náš úlovek stál za to: košile za 10 dolarů, svetr zlevněný z padesáti dolarů na dvacet, šaty za 13, fitness kalhoty za 15.
Nikde jinde jsem v New Yorku v obchodech neviděla tolik zákazníků jako tady. V těchhle obchodech "hrabou" všichni – cizinky stejně jako Američanky. Lidé jsou zde zvyklí nakupovat ve velkém, vláčejí za sebou ke zkušebním kabinám či k pokladnám (obojí v dostatečném množství) na tyči velké košíky na nízkých kolečkách.
Obchod se chlubí tím, že je možné si nechat velký nákup dopravit zdarma až domů. Nevyzkoušeli jsme, i když by se to dost hodilo. Tahat s sebou velké igelitové tašky po dalších památkách, pohybovat se s nimi v ne úplně prostorném metru třeba v dopravní špičce, to je hodně nepohodlné.
Vítejte v megashopu
Přímo v centru New Yorku, mezi 35. a 34. ulicí, která je mimochodem v podstatě nákupní ulicí, najdete blízko stanice metra největší obchoďák na světě Macy’s. Rozhodně sem nechoďte, když chcete ještě potom něco stihnout. Rychle se tu totiž nakoupit nedá. A připravte se na to, že určitě alespoň jednou zabloudíte.
V labyrintu 11 pater a mezipater najdete všechno – od kufrů a nádobí přes kosmetiku k botám. Ale hlavně nepřeberné množství oblečení. Na věšácích, v regálech, na stolech. Sportovní i společenské, dá se tu obléknout celá rodina od hlavy až k patě. Na běžné nákupy je to ideální místo, ale chuť na značkové oblečení lépe uspokojíte jinde, třeba právě v obchodech Century 21th.
V každou roční dobu jsou dopředu vystrčené stojany s označením SALE a slevy jsou opravdu razantní. Tričko původně za 20 si tu pořídíte od 10 dolarů, džíny, které stojí běžně 50, spadnou na 30. Než se pustíte do plnění tašek s typickým znakem Macy’s, tedy červenou pěticípou hvězdou, která kopíruje tetování na těle zakladatele obchodu, skočte si do zákaznického centra pro slevovou kartičku. Vystaví vám ji zadarmo po předložení pasu, a nákupy tak budete mít o 11 procent levnější. Sympatické je, že na vrácení zboží máte 180 dní, a pokud v deseti dnech po nákupu objevíte, že cena toho, co jste koupili, klesla, vyplatí vám v obchodě rozdíl.
Pár rad pro nákupy v New Yorku1) Nakupujte až odpoledne 2) Stanovte si finanční limit 3) O výhodnosti nákupu už nepochybujte 4) Platební karty berou všude 5) V některých obchodech neušetříte KDE NAJDETE OBCHODY Macy’s – 34th street, www.macys.com Century 21th – Manhattan 22, Cortland St., www.c21stores.com Quiksilver – 42nd Street u křižovatky se 7th Ave, global.quiksilver.com B&H 34th street, roh s 9 Ave, www.bhphotovideo.com |
Tričko s hláškou z Forresta Gumpa
Na Times Square najdete velmi dobře zásobený obchod pro mladé Quiksilver, kde koupíte nejen stejnojmennou značku, ale i třeba Roxy, DC, Etnies, Billabong a Element. Ceny jsou oproti Česku nechutně nízké a to platí i teď, kdy je dolar dražší než v létě.
Značková trička prodávají mezi 20 až 25 dolary, mikiny začínají na 25 dolarech, stejně jako skejtové boty. Větší výběr než v Česku, navíc vždy několik typů zboží ve slevě.
Nedaleko na Broadwayi poblíž Times Square, je malý obchod Bubba Gump. Ano, souvisí s Forrestem, hrdinou filmu Forrest Gump. Vedle restaurace se specialitami z humrů a nabídkou občerstvení pojmenovaného po hrdinech filmu je malý obchod se suvenýry. Na tričkách za 20 až 30 dolarů objevíte hlášky z filmu, jako například "Běž, Foreste" nebo "Máma mi vždycky říkala, že jsem nějakej divnej". Dobrý tip na vánoční dárek, objednat lze i po internetu.
Boty kupujte po dvou párech
Kupte si jedny boty za plnou cenu, na druhé vám slevíme půlku. Taková je strategie obchodů Payless, které najdete na mnoha místech New Yorku, například na Broadwayi nebo na 34. ulici poblíž Penn Station. Nabízejí tu všechny typy bot a značky jako Airwalk, Champion, Spalding, American Eagle, Dunkman, Shaquille O’Neal. A to za ceny nejčastěji v rozmezí od 10 do 30 dolarů.
Pozor, nakupování v těchto obchodech je návykové. Po třech návštěvách jsme mohly s dcerou sčítat: potáhneme přes moře šestery boty celkem za 50 dolarů.
Na elektroniku ve frontě
Velké, dokonale zorganizované mraveniště připomíná obchod s elektronikou B&H. Najdete ho na spojnici 34. ulice a 9. Avenue. U vchodu vám zabaví všechna příruční zavazadla a pak už můžete hodiny prolézat dvě patra nacpaná elektronikou. Tady se na nákup nespěchá.
Dostanete lísteček jako v bance, postavíte se do fronty a čekáte, až se na tabuli objeví vaše číslo a informace, ke kterému prodavači zamíříte. Mezitím můžete sledovat, jak obsluha lidem před vámi obšírně vysvětluje přednosti toho kterého výrobku. Vyplatí se mít předem vytipováno, co chcete, jinak bude výběr nekonečný.
Když nakoupíte, vaše zboží a doklady k němu putují plastovými rourami do přízemí k výdeji, který je vedle mnoha pokladen. Jste v obchodě, jehož majiteli a zaměstnanci jsou Židé. Tomu odpovídá jednak jejich oblečení a tradiční pejzy, jednak prodejní doba obchodu (v sobotu zavřeno) i to, že před platbami kartou (berou jen některé) upřednostňují hotovost.
Než se pustíte do nákupu, ověřte, zda danou věc nekoupíte stejně levně v Česku. Vyplatí se například Apple iPod za 225 dolarů, což je v přepočtu na koruny 4 500. V Česku za něj dáte nejméně o tisíc korun více.
Když se do nákupu opřete trochu víc, určitě vám nebudou stačit zavazadla. Zaběhněte na 34. ulici do obchodu s všehochutí, kterých tam je několik. Kufry se dají pořídit snadno v rozmezí od 20 do 40 dolarů, někdy jako komplet s apartní kabelkou.
Za kolik do USALetenky se daly ještě před pár týdny pořídit na začátek prosince z Frankfurtu do New Yorku od 9 600 Kč, z Prahy od 13 800 Kč. Návodný článek s i weby leteckých společností a tipy, jak ušetřit - ZDE. Do USA bez víza
|
Nejen materiálnem živ je člověk aneb co musíte v N.Y. vidět
|