Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Na levné nákupy do New Yorku. Tipy, kde nejvíc ušetříte

Značková trička, košile či kožené boty za 10 dolarů, džíny o pět dolarů víc a Apple iPod za 225. To jsou lákadla, za kterými se nyní, když padla poslední vízová bariéra do Spojených států, vyplatí zajet na návštěvu New Yorku.

Do New Yorku se vyplatí zaletět si nakoupit. | foto: Profimedia.cz

Guggenheimovo muzeum, muzikál na Broadwayi a také Empire State Building. To všechno musíte vidět. Navštívit ale New York a nejít na nákup, to by znamenalo připravit se o zajímavý zážitek. A navíc můžete i dost ušetřit, zvlášť jestli jedete ve značkách. Pokud sledujete v Česku jejich ceny, polezou vám v New Yorku oči z důlků. Třeba Roxy, Quiksilver, Elementh a další značkové věci se tu dají pořídit za méně než polovinu.

Může se hodit

Slevový vyhledávač Raketa.cz vám přináší nabídku zájezdů se slevou. Vyrazte nakupovat do New Yorku nebo Londýna a udělejte radost sobě nebo přátelům.

Pokud možno oddělte nakupovací část od poznávací. Mísit to nemá cenu, nesoustředíte se pořádně ani na jedno. Tak se to stalo i nám. Původně jsme se šli podívat na Ground Zero a do st. Paul Chapel, na místa pietních vzpomínek na teroristické útoky 11. září a chtěli jsme dál pokračovat na dolní část Manhattanu k Wall Street a Battery Parku.

New York, Ground Zero

New York, Ground Zero. Autor: Marcel Trnka

Ve značkovém ráji

Do cesty se nám však připletl obchod Century 21th na Cortlandt Street. Chyba. Naše předsevzetí udělat jen rychlý nákuk dovnitř se nezdařilo. Dostali jsme se odtamtud až za tři hodiny. Několik pater dámského, pánského i dětského oblečení se nedalo projít rychleji. Zvlášť když úplně nahoře je největší lahůdka, výprodej všech světoznámých značek. V reklamě se říká, že jejich ceny jsou tu tak nízko, že se neodváží je ani uvést v inzerátu. Je to pravda.

Najdete zde skoro všechny evropské i americké značky, na které si vzpomenete, zlevněné až o 70 procent. Přitom to nejsou žádné z módy vyběhlé kousky, ale oblečení z nejnovější kolekce. Nabídka zahrnuje všechno, od ležérní módy na běžné nošení až po vysoce společenské šaty typu promoce, divadlo či taneční. Kostýmy, kabáty, kabelky, prádlo, pánské prádlo, košile i obleky. Náš úlovek stál za to: košile za 10 dolarů, svetr zlevněný z padesáti dolarů na dvacet, šaty za 13, fitness kalhoty za 15.

Nikde jinde jsem v New Yorku v obchodech neviděla tolik zákazníků jako tady. V těchhle obchodech "hrabou" všichni – cizinky stejně jako Američanky. Lidé jsou zde zvyklí nakupovat ve velkém, vláčejí za sebou ke zkušebním kabinám či k pokladnám (obojí v dostatečném množství) na tyči velké košíky na nízkých kolečkách.

Obchod se chlubí tím, že je možné si nechat velký nákup dopravit zdarma až domů. Nevyzkoušeli jsme, i když by se to dost hodilo. Tahat s sebou velké igelitové tašky po dalších památkách, pohybovat se s nimi v ne úplně prostorném metru třeba v dopravní špičce, to je hodně nepohodlné.

Vítejte v megashopu

Přímo v centru New Yorku, mezi 35. a 34. ulicí, která je mimochodem v podstatě nákupní ulicí, najdete blízko stanice metra největší obchoďák na světě Macy’s. Rozhodně sem nechoďte, když chcete ještě potom něco stihnout. Rychle se tu totiž nakoupit nedá. A připravte se na to, že určitě alespoň jednou zabloudíte.

V labyrintu 11 pater a mezipater najdete všechno – od kufrů a nádobí přes kosmetiku k botám. Ale hlavně nepřeberné množství oblečení. Na věšácích, v regálech, na stolech. Sportovní i společenské, dá se tu obléknout celá rodina od hlavy až k patě. Na běžné nákupy je to ideální místo, ale chuť na značkové oblečení lépe uspokojíte jinde, třeba právě v obchodech Century 21th.

V každou roční dobu jsou dopředu vystrčené stojany s označením SALE a slevy jsou opravdu razantní. Tričko původně za 20 si tu pořídíte od 10 dolarů, džíny, které stojí běžně 50, spadnou na 30. Než se pustíte do plnění tašek s typickým znakem Macy’s, tedy červenou pěticípou hvězdou, která kopíruje tetování na těle zakladatele obchodu, skočte si do zákaznického centra pro slevovou kartičku. Vystaví vám ji zadarmo po předložení pasu, a nákupy tak budete mít o 11 procent levnější. Sympatické je, že na vrácení zboží máte 180 dní, a pokud v deseti dnech po nákupu objevíte, že cena toho, co jste koupili, klesla, vyplatí vám v obchodě rozdíl.

Pár rad pro nákupy v New Yorku

1) Nakupujte až odpoledne
Vyčleňte si na nákup konec dne, abyste dlouho neběhali s plnými taškami po městě, hlavní ulice jsou zahuštěné lidmi, stanice metra mnohdy hodně stísněné.

2) Stanovte si finanční limit
Zahlceni záplavami zboží snadno nakoupíte, co vůbec nepotřebujete či jste pořídili něco podobného třeba před dvěma dny a nemůžete to unosit, i kdybyste se několikrát denně převlékali.

3) O výhodnosti nákupu už nepochybujte
Když už nakoupíte, nepátrejte po tom, co by kdyby. Velmi pravděpodobně byste našli někde v N.Y.C. obchod, kde byste alespoň něco ze svého nákupu pořídili ještě levněji.

4) Platební karty berou všude
Embosovanými platebními kartami lze platit bez problému, a to ve všech typech obchodů včetně těch se suvenýry, s hotovostí však uspějete také.

5) V některých obchodech neušetříte
V obchodech, jako je H&M, Zara a podobně, najdete sice i jiné zboží než v Česku, ale cenové rozdíly nejsou tak velké jako jinde.


KDE NAJDETE OBCHODY

Macy’s – 34th street, www.macys.com

Century 21th – Manhattan 22, Cortland St., www.c21stores.com

Quiksilver – 42nd Street u křižovatky se 7th Ave, global.quiksilver.com

B&H 34th street, roh s 9 Ave, www.bhphotovideo.com

Tričko s hláškou z Forresta Gumpa

Na Times Square najdete velmi dobře zásobený obchod pro mladé Quiksilver, kde koupíte nejen stejnojmennou značku, ale i třeba  Roxy, DC, Etnies, Billabong a Element. Ceny jsou oproti Česku nechutně nízké a to platí i teď, kdy je dolar dražší než v létě.

Značková trička prodávají mezi 20 až 25 dolary, mikiny začínají na 25 dolarech, stejně jako skejtové boty. Větší výběr než v Česku, navíc vždy několik typů zboží  ve slevě.

Nedaleko na Broadwayi poblíž Times Square, je malý obchod Bubba Gump. Ano, souvisí s Forrestem, hrdinou filmu Forrest Gump. Vedle restaurace se specialitami z humrů a nabídkou občerstvení pojmenovaného po hrdinech filmu je malý obchod se suvenýry. Na tričkách za 20 až 30 dolarů objevíte hlášky z filmu, jako například "Běž, Foreste" nebo "Máma mi vždycky říkala, že jsem nějakej divnej". Dobrý tip na vánoční dárek, objednat lze i po internetu.

USA, New York, Times Square

USA, New York, Times Square

Boty kupujte po dvou párech

Kupte si jedny boty za plnou cenu, na druhé vám slevíme půlku. Taková je strategie obchodů Payless, které najdete na mnoha místech New Yorku, například na Broadwayi nebo na 34. ulici poblíž Penn Station. Nabízejí tu všechny typy bot a značky jako Airwalk, Champion, Spalding, American Eagle, Dunkman, Shaquille O’Neal. A to za ceny nejčastěji v rozmezí od 10 do 30 dolarů.

Pozor, nakupování v těchto obchodech je návykové. Po třech návštěvách jsme mohly s dcerou sčítat: potáhneme přes moře šestery boty celkem za 50 dolarů.

Na elektroniku ve frontě

Velké, dokonale zorganizované mraveniště připomíná obchod s elektronikou B&H. Najdete ho na spojnici 34. ulice a 9. Avenue. U vchodu vám zabaví všechna příruční zavazadla a pak už můžete hodiny prolézat dvě patra nacpaná elektronikou. Tady se na nákup nespěchá.

Dostanete lísteček jako v bance, postavíte se do fronty a čekáte, až se na tabuli objeví vaše číslo a informace, ke kterému prodavači zamíříte. Mezitím můžete sledovat, jak obsluha lidem před vámi obšírně vysvětluje přednosti toho kterého výrobku. Vyplatí se mít předem vytipováno, co chcete, jinak bude výběr nekonečný.

Když nakoupíte, vaše zboží a doklady k němu putují plastovými rourami do přízemí k výdeji, který je vedle mnoha pokladen. Jste v obchodě, jehož majiteli a zaměstnanci jsou Židé. Tomu odpovídá jednak jejich oblečení a tradiční pejzy, jednak prodejní doba obchodu (v sobotu zavřeno) i to, že před platbami kartou (berou jen některé) upřednostňují hotovost.

Než se pustíte do nákupu, ověřte, zda danou věc nekoupíte stejně levně v Česku. Vyplatí se například Apple iPod za 225 dolarů, což je v přepočtu na koruny 4 500. V Česku za něj dáte nejméně o tisíc korun více.

Když se do nákupu opřete trochu víc, určitě vám nebudou stačit zavazadla. Zaběhněte na 34. ulici do obchodu s všehochutí, kterých tam je několik. Kufry se dají pořídit snadno v rozmezí od 20 do 40 dolarů, někdy jako komplet s apartní kabelkou.

Za kolik do USA

Letenky se daly ještě před pár týdny pořídit na začátek prosince z Frankfurtu do New Yorku od 9 600 Kč, z Prahy od 13 800 Kč.  Návodný článek s i weby leteckých společností a tipy, jak ušetřit - ZDE.


Do USA bez víza

 • Od 17. listopadu můžou Češi cestovat do USA bez víza. Stačí vyplnit po internetu formulář v elektronickém systému ESTA. Najdete ho na https://esta.cbp.dhs.gov. Text formuláře existuje na netu i v češtině, odpovědi však musí být anglicky. Musíte si také pořídit biometrický pas.
 • Ve formuláři musíte vyplnit jméno, datum narození, pasové informace, číslo letu a adresu pobytu v USA. Zda nemáte nakažlivé choroby, nebyl jste trestně stíhán nebo nepracoval nelegálně v USA. Děti budou muset mít v systému ESTA samostatné povolení.
 • Vyřízení žádosti má trvat nejdéle tři dny. Registrace platí dva roky bez ohledu na počet cest. Můžete vycestovat nejdéle na 90 dnů. V případě delšího pobytu žádejte o vízum.
 • Registrace vás pouze opravňuje ke vstupu do letadla. V USA vás ještě čeká pohovor s úředníkem. Ten vám může vstup do země také zamítnout. A to bez udání důvodu. 
 • O registraci mohou zažádat oprávněné třetí osoby, jako například příbuzní nebo cestovní delegáti.
 • Tomu, kdo má už nyní platné vízum, bude platit až do vypršení. Nemusí žádat o novou registraci. 

 Nejen materiálnem živ je člověk aneb co musíte v N.Y. vidět

 • vyhlídka na Manhattan ze střechy Empire State Building nebo z Top of the Rock – Rockefellerova komplexu (druhá možnost je možná ještě lepší, nečekají tam na vás žádné fronty); v Rockefellerově centru se už teď dá bruslit
 • projížďka trajektem z nejjižnějšího cípu Manhattanu na Staten Island a zpět (cesta zdarma nabízí úžasné výhledy na newyorské mrakodrapy a na Sochu svobody)
 • večerní procházka po Brooklynském mostě opět s výhledem na panorama New Yorku
 • Muzea – American Museum of Natural History, Guggenheim Museum, Museum of Modern Art…
 • procházka Central Parkem
 • prohlídka nejrušnějšího náměstí světa – Times Square
 • procházka čtvrtí Chinatown a Little Italy
 • prohlídka nejslavnějších butiků světa na Madison Avenue
 • projížďka autobusem a procházka po slavné Broadwayi
 • návštěva muzikálu na Broadwayi – například Chicago, Mamma Mia nebo Lví král…
 • sportovní fanoušci by měli zhlédnout utkání slavných New York Rangers v Madison Square Garden nebo baseball na stadionu New York Yankees v Bronxu

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Je fajn se ztratit, máš-li na to čas, říká lékař a cestovatel Julius Lukeš

Premium Občas mu jde při cestování o krk, ale na všechny zkušenosti se dívá s nadhledem a humorem. „I na těžkosti se snažím...

Po svých až do nebe. Nejkrásnější a nejnebezpečnější schodiště světa

Premium Popravdě žádné ze zobrazených schodišť až do nebe nevede, avšak mohlo by. Stačí popustit uzdu fantazii, zatímco se...

V Rusku ze všeho vyvěrá opovrhování obyčejnými lidmi, popisuje český dobrodruh

Premium Cestovatel, nakladatel a někdejší disident Fero Richard Hrabal-Krondak jezdí poslední dekádu na dlouhé cesty do zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...