Oslava sexu a erotiky. Na Montmartru se bude stydět každý

aktualizováno 
Takovou porci erotiky hned tak nenajdete. V domě bývalého kabaretu, v ulici Boulevard de Clichy, proslavené kdysi nevěstinci a nočními podniky, je v sedmi patrech instalováno jedno z největších a nejpůsobivějších muzeí erotiky na světě. Tak se nestyďte a vstupte.

V pařížském Muzeu erotiky najdete na dva tisíce exponátů, od antiky až po současnost. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Samozřejmě, hlavní roli zde hrají penisy a vaginy, a to ve všech možných podobách a velikostech. A také z různých dob či světadílů, od antického Řecka až po divokou černou Afriku.

Fotogalerie

Sexuální orgány, a to mužské i ženské, byly například v Africe rozšířeným kultovním předmětem, který hrál významnou roli při nejrůznějších náboženských obřadech a ceremoniích.

Proto sběratelé při objevitelských cestách do Afriky přiváželi spoustu předmětů, které v pruderní Evropě vyvolávaly opovržení, neboť byly příliš názorné, otevřené a často i šokující. A právě takové je celé zdejší muzeum.

Sexuální magie

V pařížském muzeu erotiky ovšem v první řadě nejde o provokativní exponáty, ale spíše o celkový pohled na lidskou sexualitu, který byl v mnoha historických obdobích a na mnoha místech planety značně odlišný. A tak zatímco v pohledu většiny velkých náboženských systémů (ať už křesťanství či islámu) představoval sex zdroj všeho zla, přírodní národy naopak věřily v přirozené spojení sexuality a nadpřirozených sil. Proto se mnoho šamanů po staletí věnovalo sexuální magii, která nabízela unikátní cestu k propojení fyzického a duševního světa a současně generovala obrovské množství životní energie, známá je třeba indická tantra.

Muzeum erotiky sídlí v domě bývalého kabaretu, v ulici Boulevard de Clichy,...

Muzeum erotiky sídlí v domě bývalého kabaretu, v ulici Boulevard de Clichy, kdysi proslavené nevěstinci a nočními podniky.

Symbol štěstí a zdraví

"Vagina i falus hrály v dějinách obrovskou symbolickou roli. Příkladů jsou stovky, třeba indiánská sauna stavěná severoamerickými kmeny vlastně představovala břicho těhotné ženy a indiáni se při tomto obřadu znovu symbolicky rodili do reálného světa, očištěni od všech starostí a problémů. Naopak falus byl v mnoha kulturách nejvýznamnějším symbolem života, nositelem štěstí, zdraví a prosperity. Na jeho podobě nebylo nic negativního a například falické symboly ve starém Římě vůbec neměly funkci jakéhosi erotického stimulátoru a nositele vzrušení, ale především funkci ochrannou," vysvětluje kurátor muzea.

Jihoamerické sošky ukazují, jak si muži mohou udělat dobře...

Jihoamerické sošky ukazují, jak si muži mohou udělat dobře...

Také francouzští vinaři využívali obrázků nahých žen na etikety svých vín.

Také francouzští vinaři využívali obrázků nahých žen na etikety svých vín.

Ve službách vlasti

Zatímco v přízemí a v prvních dvou patrech jsou vystavené historické exponáty mapující sexualitu napříč mnoha zeměmi a staletími, v posledních třech patrech je prostor pro moderní umělce, kteří se fenoménem sexuality zabývají v současné době.

Jedním z nejbizarnějších výtvarníků je francouzský sochař Jean-Pierre Maury se svou expozicí Jedna vagina, jeden penis, v rámci níž si můžete prohlédnout značně provokující výjevy, třeba exponát představující francouzského prezidenta jako penis, který stojí vedle vaginy, jakéhosi symbolu nejvyšší státnosti (více na obrázku). Nutno však dodat, že celé muzeum erotiky je především sbírkou uměleckých artefaktů, nikoliv pornografických předmětů. Byť některé objekty tuto nejednoznačnou linii zjevně překračují.

V Muzeu erotiky na Montmartru nechybí ani současné umění.
V muzeu na Montmartru nechybí ani současné umění.

V Muzeu erotiky na Montmartru nechybí ani současné umění.

Sto let staré akty i zahrada plná domin

Exponáty pařížského muzea erotiky pocházejí ze dvou soukromých sbírek, které byly spojeny a od roku 1997 vystaveny pro veřejnost. Muzeum stojí v budově bývalého kabaretu ve čtvrti bordelů, které se ovšem od roku 1946 ze zákona uzavřely. V sedmi patrech je umístěno několik set objektů z mnoha kontinentů, od primitivního až po moderní a současné umění.

Může se hodit

Muzeum erotiky stojí jen 100 metrů od slavného Kabaretu Moulin Rouge na Boulevard de Clichy. Celkově je zde umístěno v sedmi patrech na 2 000 předmětů. Mnohé návštěvníky překvapí také dlouhá otvírací doba, neboť je otevřeno od 10 hodin do dvou v noci. Pokud si chcete celé muzeum prohlédnout opravdu podrobně, počítejte alespoň s hodinou a půl.
Za vstupné dáte deset eur.

Významnou součástí muzea jsou také erotické fotografie, neboť Paříž konce 19. a začátku 20. století byla Mekkou tohoto vzkvétajícího oboru a sto let staré akty dodnes vyzařují zvláštní kouzlo a přitažlivost. Možná mnohem víc než poněkud samoúčelně provokativní fotografie a obrazy současných umělců.

Například kontroverzní japonský malíř Harukawa Namio se svou výstavou téměř brutálních výjevů ze  série Zahrada domin, kde jsou na šedesáti kresbách muži týráni, znásilňováni a využíváni jako otroci, omrzí již po pár obrazech. Výstavu můžete zhlédnout od května do poloviny října.

Další dočasnou výstavou jsou zajímavé akty proslulého fotografa Herberta Aschermana. Moderní erotické umění však naštěstí stále častěji využívá satiry, sloužící k odstranění či zmírnění patosu, které erotika a její dlouholetá tabuizace přinášela.

Muzeum erotiky v Paříži

Muzeum erotiky v Paříži

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nejkrásnější chorvatské zátoky, o kterých ví hlavně jachtaři

Zátoka v Chorvatsku. Ilustrační snímek

Pobřežní čára chorvatského pobřeží včetně ostrovů měří dohromady 6 278 km. Kde tedy hledat nejkrásnější zátoky, aby se...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Najdete na iDNES.cz