náhledy
Zmínky o nich nechybí v žádném průvodci, jejich návštěva se rovná téměř povinnosti. Muzea a galerie, vystavující vrcholná díla naší civilizace, klenoty umění i taje prehistorie by vám zkrátka v itineráři žádné poznávací cesty do zahraničí chybět neměly. Do kolika z nich už jste někdy zavítali?
Autor: Getty Images
O tom, že historie bolí, už vědí v Bělehradu. Jejich neslavnější muzeum – Muzeum Jugoslávie – totiž úspěšně láká zahraniční turisty. Místní to ale příliš netěší. Jeho sbírky totiž oslavují komunismus a „diktátora“ Josipa Broze Tita. Ani na jedno tu ovšem nevzpomínají rádi.
Autor: Profimedia.cz
Bývaly časy, kdy se Rusko mohlo světu prezentovat uměním. Dosud je připomíná Ermitáž, jedno z nejznámějších muzeí celého světa. Jeho sbírky zahrnují přes tři miliony položek, včetně největší kolekce obrazů na světě. Návštěvníci mohou vidět i dalších 65 000 exponátů v 350 výstavních sálech.
Autor: Profimedia.cz
Dva miliony návštěvníků, kteří ročně zamíří do florentské galerie Uffizi, zpravidla nevychází z údivu. Stojí za tím ona silně koncentrovaná krása výtvarného umění, jež v průřezu zachycuje výtvarnou tvorbu od antického Říma až po romantismus 19. století.
Autor: Profimedia.cz
Mezinárodní politiku stranou, ale tu nejkomplexnější sbírku umění staré Číny, sahající až 8 000 let před náš letopočet, mají na Tchaj-wanu. V paláci národního muzea v Tchaj-peji najdete artefakty od neolitických dob po konec říše Čching.
Autor: Profimedia.cz
Název bogotského Muzea zlata v ničem nelže. Z celkem 34 000 zdejších exponátů – jde o největší vystavenou sbírku předkolumbovské zlatnické práce na světě – vám budou oči přecházet. Ročně si tuto kolumbijskou senzaci nenechá uniknout půl milionu návštěvníků.
Autor: ČTK
Nejen krása přírody, ale též touha po poznání. Posláním Smithsonova národního přírodovědného muzea, které je současně vědeckou institucí, je totiž vzdělávat. Ve zdejším sbírkovém fondu je uloženo až neuvěřitelně znějících 145 milionů exponátů.
Autor: Profimedia.cz
V&A, neboli Victoria and Albert Museum, patří k nablýskaným klenotům Londýna. Ve 145 výstavních sálech se můžete kochat čtyřmi miliony exponátů, které se dají velmi volně zaškatulkovat jako aplikované a dekorativní umění.
Autor: Profimedia.cz
Katolická církev měla vždy smysl pro krásu, papeži ji shromažďovali po staletí. Proto jsou Vatikánská muzea jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě. Římské sochy nebo renesance? Mají tu všechno! Ve sbírkovém fondu drží přes 70 000 artefaktů, z nichž asi třetina je vystavena pro veřejnost.
Autor: ČTK
Národní galerie umění ve Washingtonu se počítá mezi návštěvníky nejvyhledávanější instituce tohoto typu v celé Severní Americe. Způsob, jakým jsou tu prezentovány artefakty a obrazy, datované od středověku po současnost, až magneticky přitahuje milovníky umění.
Autor: Profimedia.cz
Pokud máte cit pro moderní umění, britské národní muzeum Tate Modern byste rozhodně při návštěvě Londýna vynechat neměli. Světoznámá galerie se nachází v budově někdejší elektrárny Bankside, a její stálé expozice jsou přístupné zdarma.
Autor: Profimedia.cz
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía v Madridu překvapivě necílí jen na španělské umění. Je jedním největších muzeí moderního a současného umění na světě, kromě toho slouží také jako jeden z nejlepších prostorů pro jeho studium. Zdejší volně přístupná knihovna o umění má více než 100 000 svazků.
Autor: Profimedia.cz
Zaměření čistě na francouzské impresionisty se může jevit jako poněkud úzké, ale pařížské Musée d’Orsay nedostatkem exponátů rozhodně netrpí. Ani nedostatkem návštěvníků, loni jich sem zamířilo 3,2 milionu.
Autor: Profimedia.cz
Je to muzeum s největší plochou na světě a také s nejbohatší sbírkou čínských kulturních památek. Národní muzeum Číny v Pekingu je zkrátka kolosální. Na 200 000 metrech čtverečních výstavní plochy, v osmačtyřiceti expozicích, nabízí 1,4 milionu exponátů z oblasti čínské historie a umění.
Autor: Profimedia.cz
Všechno od herbářů po dinosauří kostry. V pěti jeho hlavních sbírkách, rozdělených na sekce botanika, entomologie, mineralogie, paleontologie a zoologie, odpočívá přes 80 milionů exponátů. Muzeum přírodní historie v Londýně je zkrátka fenomenální.
Autor: Profimedia.cz
Starověk, antika a krásy zašlé minulosti. Tady najdete vše, co se jen trochu týká starověkého Řecka, Říma a Etrurie. Sbírka losangeleského vzdělávacího centra a muzea Getty obsahuje více než čtyřicet tisíc starožitností z doby od 6500 př. n. l. do roku 400 n. l.. Ročně přivádí v úžas dva miliony návštěvníků.
Autor: Profimedia.cz
Rok 1824, kdy byla založena Národní galerie v Londýně, lze považovat za přelomový letopočet v dějinách umění. Najdeme zde více než 2 300 obrazů, pocházejících ze sedmi staletí, nejstarší pak z roku 1250. V současnosti je tato instituce pátým nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě.
Autor: Profimedia.cz
Metropolitní muzeum umění v New Yorku je nestarším muzeem umění ve Spojených státech amerických. A rovněž největším. Výstavní kolos pokrývá více než 190 000 metrů čtverečních plochy a uchovává v sobě přes dva miliony uměleckých prací.
Autor: Profimedia.cz
Za krásou nemusíte až na konec světa, velké překvapení čeká jen kousek za našimi hranicemi. Vídeňské Kunsthistorisches Museum je považováno za jedno z nejvýznamnějších uměleckohistorických muzeí v Evropě. Ročně přiláká 900 000 návštěvníků.
Autor: Profimedia.cz
Jako ten nejlahodnější výběr z bobulí. Jen tedy v případě amsterodamského Rijksmuseum jde o výběr z holandských mistrů 17. století. Představí vám je tu dopodrobna, ve dvou stovkách výstavních sálů. Jde o největší a nejvýznamnější muzeum Nizozemska.
Autor: Profimedia.cz
S výstavní plochou přes 72 000 metrů čtverečních je pařížský Louvre až třetím největším muzeem na světě. Považován je ale za naprosto nejvýznamnější. Nemají tu jen záhadnou Monu Lisu, ale i dalších 35 000 exponátů, sahajících od pravěku až po 19. století.
Autor: Profimedia.cz