Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

aktualizováno 
Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s leteckou dopravou a průvodci pracující v okolí Mount Everestu. Vyšetřování nepálských úřadů odhalilo závažné pochybení s nadměrným využíváním lékařské péče ve stovkách případů.

Když si horolezec Danny Kaine v červnu během svého pětidenního výstupu k základnímu táboru pod Mount Everestem postěžoval na bolest hlavy, nemohl jeho průvodce tušit, že jde o předem promyšlený krok. Danny Kaine měl totiž odhalit podezření na obrovské pojistné obvody při výstupech na nejvyšší horu světa.

„Průvodce najednou řekl, že potřebujeme helikoptéru, aby mě dostali pryč. A začal být poměrně agresivní,“ prohlásil Kaine pro server The Guardian. Horolezce nakonec převezla helikoptéra do soukromé nemocnice v Káthmándú, kde prošel několika zdravotními testy. „Finální účet byl 12 800 amerických dolarů (zhruba 285 tisíc korun). Za bolest hlavy.“

Kaina si potajmu najaly hned tři pojišťovací společnosti. Chtěly zjistit, proč se za poslední roky prudce zvýšily výdaje za lékařskou péči o horolezce, kteří si na svou cestu k Mount Everestu pořídili speciální cestovní pojištění. Jejich podezření na rozsáhlé zneužívání při plnění pojistného později potvrdilo i vyšetřování nepálské vlády.

Drtivá většina případů pojistných podvodů probíhala podle stejného scénáře. Horolezci, kteří si svým průvodcům postěžovali na zdravotní problémy, byli často nevybíravě nuceni využít převozu do nemocnice helikoptérou. Dokonce i s banálním onemocněním často strávili ve zdravotním zařízení několik dní. Nemocnice a dopravní společnosti pak pojišťovnám účtovaly nadhodnocené poplatky za provedené služby. Svůj podíl pak dostal každý, kdo se na převozu a ošetřování horolezců podílel.

Podle některých zdrojů funguje podobný systém podvodů už více než pět let a zahrnuje desítky společností. „Osobně jsem za jediný rok viděl 200 až 250 podezřelých případů evakuace od několika společností,“ tvrdí Phil Sylvester, mluvčí pojišťovny World Nomads, která v oblasti kolem Mount Everestu také operuje. Podle něj se cena za jeden transport do 150 kilometrů vzdáleného Káthmándú pohybuje mezi šesti až deseti tisíci dolarů (až 220 tisíc korun).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015)

Vyšetřování potvrdilo i obavy, že někteří průvodci dokonce dávali svým zákazníkům do jídla jedlou sodu, aby jim způsobili zdravotní potíže. „Slyšeli jsme i o případech, kdy byli turisté skutečně úmyslně handicapováni svými průvodci,“ potvrdil informaci Prakaš Šarma, vedoucí úředník vyšetřování.

Vysoký zájem o zdolání Mount Everestu v posledních letech vedl k tomu, že některé cestovní agentury začaly nabízet pobyty v Nepálu za podhodnocené ceny a peníze začaly vydělávat právě na pojišťovnách. V některých případech údajně slibovaly klientům i vrácení peněz, pokud během svého pobytu budou předstírat zdravotní problémy a nechají se helikoptérou přepravit do nemocnice.

Odhalení rozsáhlé sítě využívající pojistné podvody způsobilo v Nepálu velký poprask a poté, co některé velké pojišťovny dokonce pohrozily svým odchodem ze země, vypracovala vláda nový systém kontroly přepravy i zdravotní péče a okamžitě ho uvedla v platnost. Od začátku září teď nad veškerými výdaji nově přebírá kontrolu speciální vládní komise. Údajně všem firmám a společnostem, které se na podvodech podílely, byla zrušena činnost.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz