Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA

Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA - Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA | foto: Profimedia.cz

Místo Ježíška kozel a místo stromku džbán

  • 8
Dárky v hliněném džbánu na vodu nebo za krbem, živé i umělé stromky, místo kapra husa, krocan nebo čočka, ledoví pidimužíci, děda Koleda nebo kozel s červenou stuhou. To všechno jsou podoby jednoho jediného svátku, který se slaví na celém světě. Jaké jsou vlastně Vánoce na zeměkouli?

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a tradičně oslavují narození Ježíše Krista.

Ale i obecně je lidé považují za jeden z nejvýznamnějších civilních svátků. Symboly Vánoc jsou napříč jednotlivými zeměmi různé - doslova platí: jiný kraj, jiný mrav.

Velká Británie: švestkový pudink

Vrcholem vánočních svátků ve Velké Británii je 25. prosinec, kdy děti ihned po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Britské rodiny se obvykle sejdou nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu a švestek.

Vánoční osvětlení, Birmingham, Velká Británie

Vánoční osvětlení v Birminghamu

Sever Evropy: vánoční koza i obří Ukko

V Dánsku začínají Vánoce zdobením adventních věnců. Nechybí na nich čtyři svíčky, které si ovšem Dánové vykládají jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Dánové na dárcích nešetří a většinou je kupují, vyrábí nebo objednávají s několikaměsíčním předstihem. Dbají navíc na to, aby dárek poukazoval na některou ctnost, nebo naopak vadu obdarovaného.

Dárky rozdává vánoční posel a balí je do několika vrstev vánočního papíru. Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeničný chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí.

Ve Finsku dává dárky veliký Ukko, a to za vydatné pomoci pidimužíků. Ti prý odnášejí zlobivé děti do svého ledového království. V sousedním Švédsku na sebe Ježíšek bere podobu vánočního kozla, který má rohy zdobeny červenou stuhou.

V Norsku zase schovává dárky do dřeváků a bývá doprovázen vánoční kozou. Děti jí proto dávají do svých botiček nějakou lahůdku.

Tradiční vánoční norské figurky

Norské vánoční figurky

Francie: dárky u kamen

Francouzi zasedají k slavnostnímu stolu 25. prosince, pochutnávají si většinou na krocanovi plněném kaštanovou nádivkou, ústřicích, žabích stehýnkách a ovoci. Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům vánoční duch pére Noël. Tři králové jsou svátkem dětí.

Paříž, Champs Elysees

Paříž, Champs Elysees

Itálie: bez cukroví

Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Pro rozvětvené italské rodiny je nezbytnou součástí Vánoc půlnoční mše, hojně navštěvovaná ve všech městech i vesnicích. Italové zdobí vánoční stromeček, ale nepečou žádné cukroví.

Rusko: děda Mráz

Štědrý den není v Rusku žádným svátkem, ale obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím různorodých lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví alespoň Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze.

Ruský děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.

Bulharsko: děda Koleda a sláma

V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček (pravoslavné Bulharsko slaví vánoční svátky až 6. ledna). Dárky pod něj dává děda Koleda.

Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Na venkově se občas drží i starý vánoční zvyk, kdy hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět Ježíšek.

Bulharsko, koledy

Bulharsko, koledy

Sousední státy: adventní věnce i zelňačka

Vánoce mají svojí tradici samozřejmě i v Německu. Nejtypičtějším vánočním stromkem je jedlička a děti se velmi těší už na 1. prosinec, kdy dostávají sladké adventní kalendáře. Na polském štědrovečerním stole zase nesmí chybět polévky jako boršč, zelňačka, houbová nebo rybí a samozřejmě štědrovečerní ryba - sleď nebo jeseter.

Rakousko se na Vánoce připravuje několik týdnů dopředu. Rakušané si vyrábí adventní věnce, ozdobené svíčkami a stuhami - zelenou, ta je barvou naděje, a fialovou - barvou minulosti.

Na Štědrý večer přichází Ježíšek přivolaný zvonečkem.

Vánoce ve Vídni, trh před radnicí

Vídeň, vánoční trh před radnicí

Brazílie: umělé stromky

V Brazílii se Vánoce slaví za vydatného tepla a slunečního žáru. I když v páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci mnoha národů se svými národními zvyky, mají i tam Vánoce společné rysy.

Tak především Brazilci Vánoce milují. Zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob, navštěvují mše v kostelech nebo pod otevřeným nebem, pochutnávají si na pečeném krocanovi, rybách, ovoci a sladkých zákuscích. Nutno dodat, že většina vánočních stromků je umělá, jen ti nejbohatší Brazilci si mohou dovolit živé.

Mexiko: džbán místo stromečku

Mexičané oslavují Vánoce tak, jak jsou zvyklí žít - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti však dávají do velkého hliněného džbánu na vodu-Pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím. Děti se po něm natahují rukama nebo tlučou dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud jim nespadne, sladkosti a dárky se nevysypou na zem a ony si je mohou užít.

Mexiko, Štědrý den na tržišti v San Juanu

Štědrý den na tržišti v San Juanu

USA: Santa Claus a megaVánoce

Vánoce jsou v USA největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den - 25. prosince. Proto tento den musí být opravdu dnem D.

Všude jsou miliony světýlek, jak venku, tak doma. Na co si Američané opravdu potrpí, to je velkolepá vánoční výzdoba, ohromné stromky a mnoho dárků. Ty v Americe nosí Santa Claus. Rodiny si obvykle pochutnávají na krocanovi s kaštanovou nádivkou.

Vánočná atmosféra před Kapitolem, Washington

Vánoční atmosféra před Kapitolem, USA

Austrálie: vrcholí letní prázdniny

U protinožců slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že tam vrcholí léto a děti mají letní prázdniny. Vánoční stromečky najdete v Austrálii buď umělé nebo zasazené v květináči.

A vánoční hostina? Obvykle je to piknik pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a víno a k jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun.

Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce ze všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání. A aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu.