Mission Beach - za krásami australského ráje

  14:16aktualizováno  14:16
Celá nedočkavá se pomalu ale jistĕ blížím ke svému dalšímu cíli, kterým je tentokrát Mission Beach. Místo ležící asi tak na polovině cesty mezi městy Townsville a Cairns. Jsem ráda, že cesta končí - ono to sezení v klimatizovaném autobuse, kde je přísný zákaz konzumace jídla a pití (kromĕ vody), brzo omrzí! Dříve jsem o této oblasti nikdy neslyšela. Nebýt Philla, majitele staré plachetnice na Fraserovým ostrově, který mi to jako správný dobrodruh s dlouhými vlasy, roztrhaným tričkem a stálým úsměvem, doporučil. Jedná se o území deštných pralesů, mangrových a palmových porostů, vysokých kopců a liduprázdných pláží.

V této vegetaci také žije vzácný, letu neschopný pták podobný pštrosu, který se jmenuje Cassowary (česky nazývaný kasuár). Nedokáže sice létat, ale je výborným plavcem. Má silné končetiny s drápy, přizpůsobené k hledání potravy, kterou jsou většinou plody nalezené na zemi, ale i drobné mrtvé ptactvo. Průměrná velikost Cassowary je 1,75 m. Samičky jsou dominantnejší a také více zbarvené.

Na hospodářsky upravených políčkách se výborně daří cukrové třtině a banánům. Takových plantáží je tu nĕkolik a zcela dobře zapadají do rázu zdejší krajiny.
Možná také proto, že jsem se do těchto míst dostala až v březnu, tedy mimo sezónu, cítila jsem se jako na pustém ostrovĕ. Malý backpacker nebyl ani do poloviny obsazen a kromĕ obřích žab, motýlů a jiných podivných zvířat jsem nevídala ani místní obyvatele.
 

Každý den se vyšplhaly teploty nad 26°C a vlhkost vzduchu byla okolo 90%. (Doporučuji srovnávat se skleníkem.) Tričko se přilepilo během pár vteřin na tělo, pocit ranní svěžosti byl tentam, účes predstavoval nepovedenou trvalou a svačina dostávala zvláštní konzistenci. A přesto všechno to byl ráj! Ráj pro toho, kdo nepřiletěl do Austrálie za kulturnĕ upraveným kontinentem, ale za poznáním přírodních krás a všeho, co k tomu patří.

Jen pár kilometrů od Mission Beach se nachází nádherný ostrov Dunk Island, který umožňuje báječné šnorchlování a potápĕní. V tĕchto místech je také Great Barrier Reef nejblíže k pevnině, a to necelých 5 kilometrů. Onen Velký koralový útes je starý až několik miliónu let.
 

Vzhlížím vzhůru a kochám se kýčovitými barvami tónovanými sluncem, při kterém se obloha mĕní od žluta přes oranžovou až k temně fialové. Samotný západ netrvá ani pár minut. Než jsem se z té krásy vůbec dokázala vzpamatovat, schovalo se sluníčko za kopcem a zůstalo už jen sytě zbarvené nebe. Byla to úchvatná podívaná.
 

Čekala mĕ tůra pralesem, kterou jsem přes noc pečlivě plánovala. Vydala jsem se na ní s kamarádem, který mě 2 týdny při mých cestách po Austrálii doprovázel. Vody jsme s sebou ze začátku táhli sice dost, ale jak to tak bývá, když začne docházet a musí se šetřit, dostane člověk žízeň o to vĕtší. Šlapali jsme nahoru a dolů, přes stoleté kmeny, spadlé liány, brouzdali jsme se potůčky, obcházeli průzračná jezírka a vysoké, husté porosty. Občas se z džungle linul tak silný tón (snad cikády?), až z toho doslova začínala bolet hlava. Napjatě jsem naslouchala i jiným zvukům, nevěděla jsem ale, k čemu je přiřadit. Všechno kolem vonělo exotickou flórou.

Po šesti hodinách byla „procházka“ u konce a následovalo osvěžující koupáni v korálovém moři, piknikování a nicnedělání na bĕlostné, písčité pláži. Myslím si, že Austrálie bez pikniku, je jako Austrálie bez Uluru. Sami Aussies (ózís) tráví většinu víkendů někde venku, kde grilují a poté na dece „baští“ onu povedenou dobrotu.
Při této příležitosti jsem si nasbírala na památku ještě několik mušliček a v hlavĕ mi procházely myšlenky, kterým smĕrem dál? Kam bude tentokráte mé další putování nejstarším, tajuplným australským kontinentem pokračovat....?

Jedna z banánových plantáží v Mission Beach. Banány jsou chraněné igelitovými pytlíky před vysokou vlhkostí, aby se nezačaly kazit popřípadně plesnivět.

"Pozor výskyt kasuarů!" Takových značek je v severním Queenslandu opravdu hodně.

Žít v Mission Beach jako Robinson, s výhledem na Dunk Island, je maličkost.

Barevná flóra deštného pralesa

Barevná flóra deštného pralesa.

Romantická pláž v Mission Beach je dlouhá několik kilometrů.

Velký korálový útes. Pouhé šnorchlování už stačí k tomu, abyste viděli podmořský život vzdálený jen pár metrů od břehu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Parádní exotika za rozumné peníze. Džerba je ostrovem slunce a ibišků

Východ slunce na Džerbě

Hledáte exotiku za slušné peníze, od Česka vzdálenou tak přiměřeně? Vydejte se na ostrov Džerba. Čeká vás tam 320...

Majitelé nevěstinců v Amsterodamu chtějí více vitrín a hotel pro prostitutky

Čtvrť červených luceren v Amsterodamu

Za výlohami ozářenými světlem červených neonů vykonávají stovky prostitutek podél malebných amsterodamských kanálů...

Výlet za nejkrásnějším jezerem Dolomit. Nohy pálí, někdo to i vzdá

Seekofel. Stehna pálí jako čert, ale výhled je neskutečný.

V Dolomitech by mohli letos bouchat jedno šampaňské za druhým. Jednak slaví 10 let od zapsání na Seznam UNESCO a navíc...

Najdete na iDNES.cz