Město punče, jesliček i futuristických vizí

  3:29aktualizováno  4. prosince 23:02
Na podlouhlém náměstíčku v rakouském Linci už opět voní punč. Sníh pokryl střechy domů i chodníky a dodal tak té pravé adventní atmosféře. Stojí za vidění hlavně večer, když se setmí a město osvítí tisíce drobných svíček. Pokud se chcete v předvánočním shonu zastavit a udělat si příjemný výlet kousek za hranice, Linec vás určitě nezklame.

Jesličky, svíčky a dobrý punč

I když - pokud do Lince pojedete vlakem, možná hned na začátku utrpíte mírný šok. Železnice totiž poměrně dlouho projíždí kolem místní ocelárny, takže dřív než cokoliv jiného,  uvidíte obří ocelové válce kolem kterých se různě vinou ocelové trubky a občas odněkud něco zasyčí nebo zadýmá.

Jinak město působí klidně, až ospale. Během dne bývá, zvlášť během víkendu, poměrně vylidněné. Jak napovídá i zmíněná továrna, Linec je průmyslové centrum, ve kterém naprostou většinu návštěvníků tvoří manažeři, kteří sem přijeli uzavřít obchod - a to se děje hlavně přes týden.

K večeru se nicméně, alespoň v době adventu, v centru města začínají scházet davy lidí.

Nikam nespěchají, podupávají do rytmu muzikantů, kteří se tu každý den setkávají, a klábosí nad horkým punčem. Ten v adventní době nechybí snad v žádném rakouském městě a většinou chutná o něco lépe, než ten český.

I když je pravda, v hlavním městě Horního Rakouska není takový výběr jako lze najít na mnohem větším vánočním trhu před vídeňskou radnicí, kde prodejci nabízejí všechny možné druhy vánočního nápoje od pomerančového, přes malinový až po dětskou verzi bez alkoholu.

Tam si už Češi jezdit zvykli a čeština nebo slovenština tu je slyšet prakticky ze všech stran. V Linci, i když leží jen pár desítek kilometrů od českých hranic, ale mají pořád převahu místní.

Těsně pře Vánocemi se snad ve všech výlohách obchodů, ale také v muzeích kostelech i na úřadech objeví vánoční jesličky. Nejsou jen rakouské, některé pocházejí i z Čech i Moravy.

Jinou místní specialitou je takzvané vytahování svíček. Při tom se do roztaveného vosku namáčí knoty a vytváří se tak originální svíce.

Pět černochů ve stánku Božím

Jen pár kroků od náměstí najdete i největší rakouskou katedrálu. Velikostí sice oslní, stářím ale ne. Neuer Dom (v překladu Nová katedrála) sice na první pohled vypadá jako kdyby tu stál staletí, ve skutečnosti ale základní kámen položili až v druhé polovině 19. století. Vysvěcen byl dokonce až v roce 1924.

Někteří návštěvníci sice tvrdí, že ten "podvod" je z této novogotické stavby cítit, linečtí ji ale mají rádi - chodí sem nejen na mši, ale také na koncerty. A nemusí být nutně varhanní.

Gospely jsou sice spíš americkou doménou, Rakušany ale nalákaly také a byli za ně dokonce ochotni zaplatit ne zrovna malé peníze. Neodradila je ani cena 45 eur za hodinové vystoupení a obrovský chrám téměř zaplnili.

Pět černochů v okrových sáčkách zpívalo svoje náboženské texty v rytmu popu s odhodláním přenést jásot ze života i na přítomné v kostelních lavicích. Tleskali, tančili, mávali lidem a klavírista málem zničil piano, jak se ze sebe snažil dostat to nejlepší.

Rakušany to ale povětšinou nechalo klidnými. Ze židlí (respektive z lavic) je zvedla až "hitovka" Happy Day, kterou si Newberry Singers nechali na konec. Takže se nakonec se i přidávalo. I tak ale většina vypadala, že by raději vyslechla Tichou noc.

Stačí jen přejít most přes Dunaj a člověk se ocitne ve světě, který je koledám a tradicím hodně vzdálený. Jedná se futuristické muzeum Ars Electronica.

Od muzea budoucnosti do pohádky

Muzeum si hraje s technickými nápady, které jsou zatím ještě v plenkách. Je plné vynálezů, o kterých většina z nás ani neslyšela. Najdete tu přístroj, který je schopen nakreslit každý tón, zařízení na virtuální pití coca-coly nebo trojrozměrnou komoru, která umožní ocitnout se uprostřed světa, který si sami stvoříte.

V Linci se i poměrně dobře nakupuje. Ceny tu sice proti Česku sice výrazně výhodné nejsou, na druhé straně v několik set metrů dlouhé ulici, která má podle své délky i jméno (Landstrasse), je jeden obchod vedle druhého -  a výběr je tu tedy podstatně větší.

Kdo ale přeci jen víc než lákadlům moderní civilizace holduje pohádkám, může se  podívat i tam. Každou půlhodinu soptí vzhůru po nejstrmější tramvajové lince v Evropě stařičký vůz na Pöstlinberg. Ten je domovem skřítků a pohádkového městečka schovaném hluboko pod zemí.

Hlavně děti asi ocení spící Šípkovou Růženku, Sněhurku i se sedmi trpaslíky či žabku s korunkou na hlavě, která se každým okamžikem promění v krásného prince.

MŮŽE SE HODIT

JAK SE DO LINZE DOSTAT

Vlakem -  jízdenka EURegio Českých drah  se prodává cesty na trase České  Budějovice - Linec, opravňuje držitele karty Z ke slevě 63 % procent na rakouských tratích

Autem -  Přes hraniční přechod v Horním Dvořišti či Studánkách 

DOPRAVA PO MĚSTĚ A SLEVY

Tarif mini: 0,8 eur - platí pro děti do 15 let neomezeně, dospělé na krátkých tratích (maximálně 5 stanic). Dospělý může bezplatně přepravit až 4 děti do 6 let
Tarif midi : 1,5 eura  - celodenní pro děti do 15 let, pro dospělé platí na dlouhé tratě. Dospělý může bezplatně přepravit až 4 děti do 6 let
Tarif maxi: 3 eura - celodenní pro dospělého a čtyři děti do 15 let

Linz City Ticket
při návštvě města se vyplatí pořídit si tzv.Linz City Ticket, což je sada bonusů, která přijde na 20 eur pro dospělého, 8 eur pro děti do 14 let. Součástí je mimo jiné vstupenka do 12 muzeí, vstupenka do pohádkové světa na Pöstlinbergu a také kupón na oběd v restauraci v hodnotě 10 eur.

 

V muzeu budoucnosti Ars Electronica si můžete dát virtuální oběd. Počítač přesně vypočte, jaký tlak máte cítit při jednom doušku coly či kávy. Chuť ale zatím chybí.

Při zahájení adventu nesmí chybět místní muzikanti. (27. listopadu 2005)

Pohádkový svět v Pöstlinbergu. Sněhurka a sedm trpaslíků.

Pohádkový svět v Pöstlinbergu. Polibek změní žabáka v prince.

Adventní trny na náměstí jsou provoněny punčem.

V době před Vánocemi je celé město osvíceno tísícem svíček.

Adventní čas v Linci.

Dominatou náměstí je vánoční strom a destíky stánků, kde se prodává horký punč, štola a jiné pochoutky.

Vytahování svíček je spojeno s charitou.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

TEST ELEKTROKOL 2019: Rozdíly mezi značkami mizí, před koupí se projeďte

Celoodpružená horská kola: Merida eOne-Twenty M#rida

Redakce iDNES.cz spolu s cyklistickým magazínem Velo a prodejcem ekolo.cz opět testovala nejnovější modely elektrokol...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Chůze je návyková. Fetujete nemyšlení, říká milovník dlouhých pochodů

Dálkové pochody, to není jen fyzický výzva a zážitek. Přinášejí i jiný stav...

Po světě putuje pěšky, jeho cesty jsou tisíce kilometrů dlouhé. Na zádech přitom má co nejlehčí batoh. Jako vědec na to...

S dopravními policisty v Rakousku se bavte slušně, doporučují experti

Libor Budina z Autoklubu České republiky (vlevo) a Roman Budský z platformy...

S končícím červnem a začátkem letních prázdnin míří tisíce Čechů autem k moři. Nač se letos na zahraničních silnicích...

Další z rubriky

SLEPÁ MAPA: Námořníkem po Evropě. Poznáte významné přístavy?

Další historická replika lodi, která na moři pobublává jako traktor. Ale...

Trondheim, Kiel nebo Sevastopol. Suchozemci z Česka tato města moc neznají, pro život na mořích v okolí Evropy jsou ale...

S dopravními policisty v Rakousku se bavte slušně, doporučují experti

Libor Budina z Autoklubu České republiky (vlevo) a Roman Budský z platformy...

S končícím červnem a začátkem letních prázdnin míří tisíce Čechů autem k moři. Nač se letos na zahraničních silnicích...

Na evakuaci mají cestující 90 sekund, upozornil vedoucí výcviku letušek

Vedoucí výcviku palubních průvodčích Richard Kubelka v diskusním pořadu...

Čím dál častěji se personál v letadlech setkává s cestujícími, kteří nedodržují ani základní pravidla. Často se stává,...

Najdete na iDNES.cz