Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Nenápadné a přesto důležité. V Lectoure se zrodila modrá barva Francie

Lectoure je zcela právem označována jako nejkrásnější zajížďka ve Francii. Obec vzdálená sto kilometrů severozápadně od Toulouse sice leží mimo hlavní tahy, přesto by neměla uniknout vaší pozornosti. Navštívíte zde nemocnici se starožitníky, starobylou architekturu, termální lázně a vynikající restaurace.

Městečko Lectoure je skromné a tak trochu daleko od hlavních destinací. Právě proto zde můžete zažít ničím nerušenou francouzskou atmosféru. | foto: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Do bývalého hlavního sídla hrabství Armagnac se musím autem doslova vyšplhat. Tyčí se na skále, nad řekou Gers a vede do něj silnice plná serpentin. Úzká komunikace mě zavádí přímo do centra, které dokonale předvádí bohatství bývalých majitelů, gaskoňských vévodů. Malé uličky krášlí výstavní kamenné domy, paláce, kostely, fontány a malebné zahrady.

Každý krok odhaluje skryté poklady a vůbec se nedivím, že francouzské ministerstvo kultury vyhlásilo Lectoure městem umění a historie. Což dokládá i bývalá nemocnice. Místo, kde se dříve léčili pacienti, dnes okupuje velký trh.

Venkovní galerie, nemocniční kaple a místnosti v přízemí doslova přetékají starožitnostmi. Dá se tu koupit prakticky vše. Od nádobí přes nábytek, sochy, obrazy, vany, lampy až po trombony a sekáčky na maso.

Procházím neuvěřitelnou změtí věcí z různých historických obdobích. Oči mi létají z jednoho úžasného kousku na druhý a na každém metru nacházím nová překvapení. Stejně jako sto dvacet pět tisíc lidí, kteří ročně navštíví tento antik.

„Vše začalo v roce 2014, kdy se Didier Séré setkal se starostou Lectoure, aby mu ukázal svůj projekt na znovuoživení budovy ze sedmnáctého století,“ říká jeden z obchodníků.

Vzniklo tak sdružení „Le Village des Brocs“, které provedlo úklid místností v přízemí a ujmulo se správy. „Prostory pronajalo prodejcům za pět eur za metr čtvereční, včetně elektřiny. Nyní nás tu je asi třicet. Místnosti jsou vytápěny kamny, takže svoji činnost můžeme provozovat i v zimě,“ doplňuje obchodník.

Nemocnici ze 17. století nyní obývají starožitníci.

Trh je neuvěřitelnou změtí věcí z různých historických obdobích.

Kromě nájemníků se spolek rovněž stará o exteriéry. Udržuje živé ploty, trávníky, keře, zaměstnává zahradníka a dvě pracovní síly zhruba na šest hodin týdně. Zároveň pokračuje v dalších aktivitách, aby objekt kypěl životem a přitáhl další návštěvníky. Letos nabídl malířům a řemeslníkům zřízení stálých dílen v místnostech v suterénu.

Móda pro krále

Město, jež svoji historii začalo psát v dobách rozmachu Římanů, zbohatlo na pěstování borytu barvířského, žlutě kvetoucí rostliny, jejíž listy po úpravě barví na modro. Poptávka po barvivu závratně stoupla ve třináctém století, kdy přišla do módy modrá barva ve výtvarném umění a v oblékání.

Modrá byla znakem urozenosti a pláště v této barvě (místo dosavadních červených) začal nosit francouzský a anglický panovník. Více mi již prozrazuje Cécile z Atelier du Bleu, která se zabývá zpracováním borytu.

„Sedláci sklidili listy v září a rozemleli je na mlýnském kameni. Tím vytvořili pastu, kterou nechali kvasit osm týdnů. Poté z ní uváleli koule o velikosti grapefruitu. Cocagnes nechali schnout čtyři měsíce, až ztvrdly, zčernaly a zmenšily se. V této formě byl modrý pigment konzervován na několik měsíců a mohl se snáze přepravovat na lodi i na souši. Zejména v šestnáctém století byla Lectoure významným producentem borytu. O tři sta let později jej vytlačilo indigo dovážené z Indie a později chemická barviva“, vysvětluje Francouzka.

Skupina nadšenců otevřela ve městě obchod, kde se prodávají výrobky obarvené přírodním modrých barvivem.

Pigment z listů borytu barvířského barví látky nádhernou modrou barvou.

Dnes se však v souvislosti s ekologickým trendem přírodní barvivo vrací a v okolí Lectoure boryt znovu zažívá renesanci. Zásluhu na tom má farmář Jean-Marie Neels, který rostlinu pěstuje na svých polích, a skupina nadšenců pod vedením Michela Garcíi. Ti ve městě otevřeli obchod, kde prodávají výrobky obarvené modrých barvivem (například oblečení, módní doplňky, tašky, ubrusy) a kosmetiku s výtažky této rostliny.

Nechybí ani prášek na barvení dřeva či kovu pro domácí použití a barvy pro výtvarníky. V dílně pak pořádají workshopy, během nichž zájemce seznamují s pěstováním a s využitím borytu včetně barvení látek přírodním způsobem.

S mušlí na zádech

Lectoure leží na Via Podiensis, na jedné z větví Svatojakubské cesty, po níž poutníci míří z Francie do Santiaga de Compostela. Člověk je pozná snadno. Většinou mají v ruce hůl a na zádech batoh se symbolem poutníků, s mušlí hřebenatkou. Ať již skutečnou, nebo vyobrazenou na poutním odznaku.

Zemí galského kohouta procházejí poutníci od desátého století po trasách, kde byly postupně vztyčovány orientační patníky, kamenné kříže a boží muka. Posléze vznikly i auberge (většinou noclehárny o osmi až třiceti postelích), které poskytují nocleh pro poutníky.

Lectoure leží na Via Podiensis, na jedné z větví Svatojakubské cesty, po níž poutníci míří z Francie do Santiaga de Compostela.

Bývalé hlavní sídlo hrabství Armagnac se tyčí na skále nad řekou Gers.

Ti se musí při vstupu prokázat poutní knížkou (credencial), s aktuálními daty a razítky míst, které navštívili. Ubytovny ve Francii provozují místní farnosti, obce, soukromí vlastníci, poutnická sdružení nebo kláštery a zpravidla umožňují nocleh jen na jednu noc. Někde pocestní zaplatí za přespání malou částku (přibližně pět až deset eur), jinde je příspěvek dobrovolný.

Zájem o putování po Svatojakubské cestě v posledních šesti letech prudce stoupá. Jen v roce 2017 do cíle cesty, španělského Santiaga de Compostela, došlo přes tři sta tisíc lidí z řad věřících i turistů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Městečko má bohaté vodní zdroje, včetně termálních pramenů. Pro veřejnost jsou otevřeny lázně Thermes de Lectoure, kde léčivá voda o teplotě 32 °C regeneruje pohybový aparát. Krásné venkovní koupaliště také leží přímo pod katedrálou Saint-Gervais et Saint-Protais na terase s kouzelným výhledem na planinu Gers a obrysy Pyrenejí.

Každý rok o prázdninách se v tři a půl tisícové obci koná proslulý fotografický festival. Za účasti nejlepších světových fotografů probíhají workshopy, přehlídky, výstavy a projekce.

V Lectoure najdou potěšení rovněž gurmáni. Mezi hlavní speciality patří husí játra, paštiky, klobásy, armagnac a méně známý Floc de Gascogne. Nápoj ze šestnáctého století se skládá z jedné třetiny armagnacu a ze dvou třetin čerstvé hroznové šťávy z vinařské oblasti Armagnac/Côtes de Gascogne. Floc vinaři vyrábí v bílé a červené variantě. Pije se jako aperitiv a chutná po mandlích, jasmínu, růži, medu a koření.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlaky do Větřní překonávaly extrémní sklon a hrotovou úvrať

Seriál S jubilejním 60. dílem seriálu Zaniklé tratě zamíříme do jižních Čech. Podíváme se na nejstrmější průmyslovou dráhu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká stopa na švédském pancíři. K obraně na severu použili tank z ČKD

Po letech přešlapování se zdá, že čeští vojáci z těžké brigády v Hranicích budou jezdit v obrněncích „Made in Sweden“....

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Návštěva největšího trhu Jižní Koreje. Ochutnáme všechno, na co narazíme

Krátce po páté odpoledne uzamkne široké ulice Soulu, více než desetimilionové jihokorejské metropole, neprostupná šnečí...

Zažijte Gruzii na vlastní pěst. Stopem, letadlem, vlakem, i po vlastních

Gruzie už dávno není zemí exotickou a zapovězenou, její obliba v posledních letech stoupá. A není divu. Nabízí divoké...

Túry po Slovensku nejen za safíry a rubíny. S mužem, který hledání propadl

Premium Zlato ani stříbro tady nehledejte. Zato safíry nebo rubíny v Cerové vrchovině na Slovensku spatřit můžete. Tedy pokud...

Na co zírá mašinfíra: Budějovický koridor je zase o kus delší

Seriál Je to přesně dva měsíce, co jsme vám ukázali nový úsek IV. koridoru, a je tady další kus. V půlce září se vlaky rozjely...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...