náhledy
Auta se vás tu nesnaží převálcovat, převýšení na nedlouhé trase je jen mírné a všude kolem je spousta památek ke koukání. To jsou základní předpoklady měst, která svědčí pěším procházkám. Obejdete se v nich bez elektrických koloběžek i chaotické hromadné dopravy, a proto si je turisté pochvalují.
Autor: Getty Images
Florencie ve světových žebříčcích měst s nejlepší pěší dostupností tradičně vede. Centrum plné unikátních architektonických a historických památek rovněž potěší úpravnými náměstími, čistotou svých ulic a nábřežím řeky Arno.
Autor: Profimedia.cz
Hlavní pamětihodnosti rižského Starého města – Dómu, tržnice, Domu černých hlav, park Bastejkaln a zahrady Vermanes – od sebe nedělí ani tři kilometry vzdálenosti. A vzhledem k tomu, že do zdejšího centra auta ani nesmějí, chodí se tu dobře.
Autor: Profimedia.cz
Působivá kombinace starého a nového charakterizuje zástavbu Hamburku. Město s přebohatou námořní tradicí si svůj slaný přímořský vzduch příliš nekazí zplodinami z výfuků a památky v centru leží v čtyřkilometrové vzdálenosti.
Autor: Profimedia.cz
Portugalské Porto je fenomén. Bludiště úzkých dlážděných uliček se přímo podbízí k pěšímu prozkoumávání. A koho snad při cestě rozbolí nohy, může si vydechnout ve stínu zdejších dobře udržovaných parků a zahrad.
Autor: Profimedia.cz
Madrid není zrovna malým městem, ale jeho hlavní lákadla – Královský palác a muzeum Prado – se nacházejí nedaleko od sebe. Pěší dostupnost je v Madridu nejvíce patrná v centrálních oblastech, na trase kolem náměstí Puerta del Sol a parku Retiro.
Autor: Profimedia.cz
Pokud se jimi necháte vést, provedou vás ulice Edinburghu velmi nenásilně celým skotským městem. Od nejvíce slavných zajímavostí je to ke Skotskému národnímu muzeu jen malý Skot. Pardon, skok.
Autor: Profimedia.cz
Velkou předností estonského Tallinnu je, že má velmi kompaktní půdorys. Všechno leží jen pár kroků od vás a má to mile „krumlovské“ středověké kouzlo. Toto hezké město se neomrzí, ani když vás nelákají stavební památky.
Autor: Profimedia.cz
Švédský Stockholm mezi evropskými městy vyniká čistotou svého ovzduší. Navíc se ty nejvýznamnější památky města, Královského paláce a Muzea Vasa, nenacházejí zase tak daleko od sebe, což pěší prohlídku usnadňuje.
Autor: Profimedia.cz
Světový žebříček měst, která jsou mimořádná svou pěší dostupností – a který se až dosud týkal jen Evropy – doplňuje australské Sydney. Chváleno je za působivé propojení veřejných prostranství a městské parkové zeleně s plážemi.
Autor: Profimedia.cz
Další mimoevropským sídlem, které je chváleno za vynikající pěší dostupnost, je Boston v Massachusetts. Jde o město s největším počtem parků v USA, včetně tamního nejstaršího městského parku, Boston Common.
Autor: Profimedia.cz
Nizozemský Amsterdam je považován za evropskou metropoli cyklistů – byť se o tento titul může přít s dánskou Kodaní. Ve skutečnosti je však skvěle adaptován pro pohyb pěších. Převýšení tu prakticky není a památky historického centra jsou blízko sebe.
Autor: Profimedia.cz
Liverpool je příjemným přístavním městem, kde se nepospíchá a uvolněná atmosféra tu skoro ani nepřipomíná Anglii. Rovněž má kompaktní půdorys a široké bulváry, v nichž se s pěší chůzí počítalo vždycky.
Autor: Profimedia.cz
Place de la Bourse, svěží Jardin Public, katedrála a třeba Grosse Cloche, nejstarší zvonice ve Francii. Pamětihodnosti v Bordeaux jsou pěkně seřazeny za sebou, takže není důvod se k nim nevydat hezky pěšky.
Autor: Profimedia.cz
Kodaň se počítá mezi nejekologičtěji smýšlející města Evropy i světa a ostatním bývá dávána za příklad. Taková reputace nevznikla sama od sebe, zdejší radní o ni museli zabojovat. Třeba bezpečnými a čistými ulicemi nebo kvalitními stezkami pro pěší.
Autor: Profimedia.cz
Můžete si vybrat, jestli dáte přednost hodnocení pěší dostupnosti měst podle magazínu Forbes, nebo podle analýz Insider Monkey. Obě však řadí Prahu souhlasně na sedmnácté místo ve světě. Chváleny jsou malebné pražské uličky a historická architektura jako stvořená pro romantické procházky.
Autor: Profimedia.cz
Že ulice Istanbulu svědčí pěším, je spíše vedlejším důsledkem než záměrem zdejšího plánování. Ale na kráse historického města, v němž se snoubí klenoty Evropy a Asie, to v ničem neubírá. Procházka bazary, úzkými uličkami i po nábřeží Bosporu stojí za to.
Autor: Profimedia.cz
Melbourne je díky živým uličkám a pouličnímu umění skvělým městem pro pěší turistiku. Nejvýznamnější památky včetně Melbournského muzea a Královské botanické zahrady jsou vzdálené necelých šest kilometrů.
Autor: Profimedia.cz
Budapešť je díky velkým bulvárům, rozšiřovaným městským parkům a také termálním lázním skvělým městem pro pěší. Vzdálenosti jsou tu už krapet delší, trasa mezi Budínským hradem a třeba budovou Parlamentu činí skoro sedm kilometrů.
Autor: Profimedia.cz
Předlouhá námořní historie, bohatá kultura a spousta zajímavých památek. To vše staví anglický Bristol mezi města, kde jsou pěší výlety radost.
Autor: Profimedia.cz
Reykjavík za to vlastně ani nemůže. Historické jádro islandského hlavního města je skutečně nevelké, a proto je zbytečné ho obcházet jinak než po svých. Navíc by bylo škoda spěchat, mohli byste minout třeba budovu nejstaršího dosud fungujícího parlamentu na světě.
Autor: Profimedia.cz