Maroko si zamilovali filmaři i celebrity. Hollywoodskou Casablancu nečekejte

aktualizováno 
Maroko je přitažlivým mixem západního a islámského světa. Pro svou unikátní kulturní otevřenost, bezpečnou, ale uchvacující exotiku už v minulém století lákalo volnomyšlenkářské hudebníky a umělce.

V 70. letech si z přístavního města Džadída (dříve Mazagão či Mazagan), které se nachází na atlantském pobřeží Maroka, udělaly ráj nerušené svobody hvězdy jako Jimi Hendrix, Frank Zappa, Bob Dylan nebo Cat Stevens. Džadída byla místem setkávání všech celebrit, které se tu pak poflakovaly po městě, kouřily marihuanu, jedly grilované ryby a hrály na kytaru.

Fotogalerie

„Tehdy zdejší policisté ani netušili, jak vypadá joint, takže mohl být na stole před nimi a nic se nestalo,“ popisuje náš průvodce Mohamed, jak vypadal tehdejší pobyt uvolněných hippiesáckých legend.

„Hodně celebrit si oblíbilo toto město, pak také město Savíra (marocky Essaouira). Kytarista Jimi Hendrix dokonce plánoval, že si u něj koupí ostrov,“ tvrdí Mohamed.

Město Džadída bylo v minulosti součástí portugalské koloniální říše. Jeho dominantou je historické opevnění města, jež vybudovali Portugalci. Opevnění s názvem Castelo Mazagao je od roku 2004 na seznamu chráněných památek UNESCO.

Uvnitř opevnění je unikátní cisterna pitné vody, která se objevila ve filmu Othello od Orsona Wellese. V Džadídě se mimo jiné natáčel i film Harém, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnila herečka Nastassja Kinski.

Maroko je filmový ráj

Ani zdaleka to nejsou jediné filmy, ve kterých uvidíte něco z Maroka. Filmaři v Maroku bez nadsázky vytvořili africký Hollywood. Míří do něj nejen kvůli atmosféře Orientu, ale také díky ochotě a otevřenosti místních obyvatel.

Nachází se ve městě Ouarzazate, kterému se také přezdívá Brána Sahary. Největší filmová studia na světě s názvem Atlas Studios byla vybudována v roce 1983 a vznikly díky nim stovky filmů různých žánrů. Není divu, i marocký král Mohamed VI. filmový průmysl ve své zemi podporuje. Například během natáčení filmu Sex ve městě 2 půjčil štábu své vzácné bílé velbloudy.

V Maroku se natáčel historický velkofilm Lawrence z Arábie, Gladiátor s Russelem Crowem, Alexander Veliký od Olivera Stonea, snímek Trója s Bradem Pittem nebo horor Hory mají oči. Ale tím výčet snímků natáčených v této africké zemi rozhodně nekončí.

Zahraj to znovu, Same

Milovníci hollywoodského filmu Casablanca budou možná zklamaní, protože film se ve skutečnosti natáčel v amerických studiích a město mu tedy propůjčilo jenom jméno a exotickou atmosféru. 

Arabský plnokrevník je velmi staré plemeno koní.

Arabský plnokrevník je velmi staré plemeno koní.

Mešita Hasana II. je mešita v marocké Casablance.

Mešita Hasana II. je mešita v marocké Casablance.

Slavný bar Rick’s Café sice navštívit můžete, je ale dost pravděpodobné, že budete potřebovat rezervaci, jinak se dovnitř nedostanete. Stejně jako my. Navíc se jedná o repliku, kterou nechala v Casablance postavit jistá movitá podnikatelka a fanynka filmu.

Buď se připravte a udělejte si rezervaci, nebo si kultovní příběh s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou zkrátka připomeňte až v klidu domova.

Casablanca však rozhodně není zklamáním. Obdivovat ji můžete i pro monumentální mešitu Hassana II., která se chlubí nejvyšším minaretem na světě, a má i otevírací střechu. Vnitřek mešity si mohou prohlédnout i lidé jiných vyznání než islámu, což rozhodně není běžné.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Náš průvodce se chlubí, že v roce 1996 prováděl mešitou i slavného Michaela Jacksona. U výtahů, které se v mešitě nachází, mu vyprávěl, že jeden výtah vede do nebe a druhý do pekla. „Michael se mě zeptal, který vede do nebe. Odpověděl jsem mu, že kdybych to věděl, tak už bych tu nestál, byl bych mrtvý. Michael se strašně smál,“ říká pyšně s tím, že mu pak zpěvák daroval svůj deštník. Mohamed ho podle svých slov později prodal za čtyři tisíce dolarů. „Byl jsem hloupý, kdybych věděl, že pak umře, prodal bych ho dráž,“ uzavírá své vyprávění náš průvodce Marokem.

Začít svou dobrodružnou cestu po Maroku právě v tomto městě se přímo nabízí, Casablanku a Prahu totiž od dubna spojuje přímá letecká linka.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Témata: Maroko, Casablanca

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Bouře v Tatrách byla nejtragičtější za 80 let. V roce 1939 zemřelo 6 lidí

Výstup na vrchol Giewont v polských Tatrách je pro turisty oblíbený.

Čtyři mrtví a téměř 160 zraněných, z nichž mnozí mají popáleniny 1. a 2. stupně a další úrazy spojené s pády v náročném...

Další z rubriky

OBRAZEM: Skvělý nápad, jak změnit turistické atrakce. Stačí vystřihovánky

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa...

Stačí pár nádherných papírových vystřihovánek a z nejznámějších míst světa můžete vykouzlit úplně jinou atmosféru....

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Majitelé nevěstinců v Amsterodamu chtějí více vitrín a hotel pro prostitutky

Čtvrť červených luceren v Amsterodamu

Za výlohami ozářenými světlem červených neonů vykonávají stovky prostitutek podél malebných amsterodamských kanálů...

Najdete na iDNES.cz