Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Útěk od reality pro kavárenské povaleče. Maltu projedete na půl nádrže

Znáte tu frázi o „křižovatce kultur“? No tak na Maltě to žádné klišé není. Je to pravda. Dědictví starověkých Féničanů a Arabů se tu mísí s pozůstatky italské a britské nadvlády. Méně frekventovaný cíl „pandemické“ dovolené nabízí únik z reality jako i možnost procestovat ostrov na půlku nádrže.

Pláž Ghajn Tuffieha | foto: Archiv Karolína Hornová

Vyspělá země nezapře středomořské vlivy. Britská akurátnost tu zápasí s všudypřítomným kavárenským povalečstvím a neustálým lehkým chaosem, jehož zářným příkladem je místní doprava.

Už před cestou nacházím v průvodcích varování, že hromadné cestování je tu pouze pro kliďase. Jízdní řády autobusů většinou jsou, jen aby byly, což v praxi znamená, že třeba hodinu nic nejede a pak přijedou sice tři vozy za sebou, ale bohužel nezastaví.

Není divu. Tři sta šestnáct kilometrů čtverečních velká Malta je po Lucembursku druhá v EU co do počtu automobilů na hlavu a vůz zde vlastní téměř každý dospělý občan. I my dáváme přednost jistotě v podobě bílého Peugeotu 108, kterým vyrážíme už z letiště a máme ho k dispozici po celý týden.

Po dvou dnech jako doma

Bydlíme sice v hotelu v centru Valletty, ale parkovat se tady prý dá všude. A to je taky pravda. Auta tu stojí na vyznačených bílých zónách (parkování je zdarma pro všechny), ale i na trávníku v parku nebo na schodech k přístavu.

Zátoka přístavu Grand Harbour

Zátoka přístavu Grand Harbour

Při průjezdu městem si připadáme jako na tureckém bazaru. Ve většině postranních uliček se dvě auta nevyhnou, přesto jsou zde jednosměrky zřídka a vždy musíte být připraveni na pohotovou reakci. Co v navigaci vypadá jako ulice, jsou někdy v reálu schody.

Valletta je kopcovité město. Zběsilost řidičů, pobíhání místních, levostranný silniční provoz a povolených 0,8 promile za volantem jsou kombinací umožňující nerozkoukanému turistovi zažít Maltu naplno hned první den.

Pokud chcete hlavní město jen poznat, stačí vám jeden den. Druhý už se tu budete cítit jako místní a třetí se budete těšit na štamgasty z „vaší“ kavárny. Živoucí pevnost, náhorní plošina, obehnaná nedobytnými hradbami, byla strategickým bodem pro Féničany, Napoleona i Brity, kteří Maltě přezdívali „nepotopitelná letadlová loď“. Zdejší základna umožňovala jednotkám RAF napadat zásobovací konvoje Afrikakorpsu a pomohla vyhrát druhou světovou válku.

Ulice Valletty

Ulice Valletty

Dnes jsou na baštách neuvěřitelné vyhlídky, malé kvetoucí oázy s palmami i zahrádky restaurací. V noci Valletta žije stovkami barů, které interiérem i nabídkou nápojů nezapřou britský styl.

Architektura s nádechem Orientu

Pokud to večer v baru přeženete, může se vám stát, že vrazíte do jedné z desítek červených telefonních budek, válcovité schránky na dopisy nebo policisty v uniformě britského střihu. Do reality vás vrátí pohled nahoru: desítky barevných krytých balkonků, inspirovaných arabskou architekturou, jsou typickým znakem všech maltských měst a evropským unikátem. Na pozadí pískovcových fasád působí stejně malebně jako barevné židličky kaváren a barů, ozdobné girlandy a světelné řetězy. Jako by se tu pořád něco slavilo. A taky že ano. Pokud budete mít štěstí na státní nebo náboženský svátek, připravte se na „fiestu“, většinou doprovázenou pořádným ohňostrojem.

Erozní záliv St. Peter's Pool

Erozní záliv St. Peter's Pool

Na rozdíl od měst je maltský venkov nepoměrně klidnější. Cestování po ostrově je tedy vesměs pohodlné a rychlé. Stačí jen včas vyjet z města a nepřiplést se do dopravní špičky. Malta má na délku 35 kilometrů, takže je ideální destinací pro milovníky výletů „za nosem“ a různých zajížděk. 

Ostrov objíždíme systematicky po směru hodinových ručiček a během trasy protínáme všechna předem vyhlédnutá lákadla: opuštěný „urbex“ hotel Jerma Palace, přírodní „vířivku“ St. Peter’s Pool, ospalé rybářské městečko Marsaxlokk se stovkami barevných lodiček, zátoku Wied iż-Żurrieq a jeskyni Blue Grotto, nejznámější útesy Dingli (kam se dá dojet autem na Dingli Cliffs Parking) a vnitrozemskou Mdinu, původní hlavní město, obehnané masivními hradbami a protkané tichými pískovcovými uličkami.

Zlaté zátoky a „anglické“ útesy

Další výlet začínáme cestou k trajektu, který nás převeze na Gozo, spíše vesnický ostrov, který na délku měří 15 kilometrů, ale díky pitoresknímu pobřeží vám vystačí na celý den. Vyplatí se projet je celé: jeskyně Tal-Mixta s výhledem na zátoku Ramla, kde údajně Odysseus vydržel sedm let žít s nymfou Calypso, fotogenické solné pánve za zátokou Xwejni, azurová voda „fjordu“ Wied Il-Ghasri, zkratka vnitrozemím kolem katedrály Ta’Pinu, oběd na náměstí ve městě Victoria a západ slunce na útesech Sanap Cliffs. Takový byl plán, který se přes veškerou snahu zrychlil tak, že pro „zlatou hodinku“ jsme si museli dojet trajektem zpátky na ostrov Malta.

Útesy Sanap Cliffs na ostrově Gozo

Útesy Sanap Cliffs na ostrově Gozo

Zátoky Ghajn Tuffieha a Gnejna jsou mimo sezonu liduprázdné. Koupání ve studených vlnách je jen pro otužilce, ale stojí za to, stejně jako krátký trek přes poloostrov s pahorkem, který obě zátoky odděluje a poskytuje nejkrásnější výhled na zlatý písek, skály i jednu ze strážních věží ze 17. století, kterými je protkané celé maltské pobřeží. Cestou zpátky ještě stihneme nabrat britského stopaře, kterému „už hodinu nejel autobus“. Takže to byla pravda.

Na skok ve vlnách

Většina zdejších lokalit má nevyslovitelné názvy. Naštěstí není třeba se na nic ptát, na ostrovech téměř nejde zabloudit, a pokud sjedete z cesty, za deset minut jste zase zpátky díky navigaci. Všichni místní mluví výborně anglicky a často také italsky. To při poslechu maltštiny našinec marně napíná uši. Je to jediný semitský jazyk psaný latinkou, unikátní řeč na fénických a arabských slovních základech, ovlivněná italskou a anglickou syntaxí. Pokud tedy ovládáte arabštinu nebo hebrejštinu, občas se vám při luštění mapy trošku „rozsvítí“.

Šíje mezi zátokami Ghanj Tuffieha a Gnejna

Šíje mezi zátokami Ghanj Tuffieha a Gnejna

Náš poslední výlet vede do Ghar Lapsi neboli jeskyně Nanebevstoupení, vyhlášeného potápěčského „spotu“. Dostatek času před odletem nám umožní zajet si ještě na jižní pobřeží ostrova. Pozorujeme postavy v černém s ploutvemi na nohou, v restauraci Ta’Rita si pochutnáváme na smažených mořských plodech a popíjíme kinnie, zdejší obdobu kofoly.

Zpátky domů, kde jaro ještě nezačalo, se pojede těžko: Malta už je od února v plném květu. Ale nedá se nic dělat, zbývá jen cesta na letiště s první a poslední zastávkou na benzince. Ano, na objetí celého souostroví stačila sotva půlka nádrže malého „pežůtku“.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Aktuálně na Maltu

Podle aktuálních informací proběhne na Maltě rozvolnění 26. dubna, kdy se otevřou plně restaurace a všechny obchody. Od 1. června se plně otevírá turistických ruch. Vyrazit ale můžete už dříve, Česká republika je na oranžovém seznamu a hotely fungují.

• Z Prahy do Valletty se dostanete i mimo sezonu zhruba každé tři dny (lety  SWISS nebo Lufthansa s mezipřistáním v Curychu či Frankfurtu).

• Přímé lety společnosti Air Malta odlétají z Vídně denně v 10:40.

• Od 29. 3. létá přímý let z Prahy prakticky obden dopoledne (Air Malta).

• Zapůjčení malého automobilu na týden přijde na 80 eur (2 100 Kč)

• Tříhvězdičkový hotel v centru Valletty se snídaní stojí od 8–10 tisíc korun na týden.

• Pro cestování z ČR na Maltu je nutný PCR test na covid-19 ne starší než 72 hodin a vyplnění dvou formulářů.

• Platí tu základní hygienická opatření: roušky uvnitř, mytí rukou, rozestupy.

• Hotely jsou v provozu s pokojovou službou.

• Aktuální informace: www.visitmalta.com/en/ covid-19

Autor:
  • Nejčtenější

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Především kvůli požárům a dalším lidským zásahům se převrací přirozené procesy v Amazonském pralese. Alespoň to tvrdí...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Rozhledny, lázně i jeskyně. Znáte zeměpisné rekordy v Česku?

Na rozmanité území, na kterém se nachází Česká republika, můžeme být právem hrdí. Ostatně, naši přírodu srdečně...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Neobjevený Laos. Je to jako být ve středověku a fantasy filmu dohromady

Laos není turisticky tak populární jako okolní země, to mu však přidává na autenticitě a netradičních zážitcích. Je to...

Nepál není Afrika. Ochráncům přírody se daří navyšovat počty nosorožců

Před šedesáti lety jich nebylo ani sto. Nepálu se však podařilo zavést ochranný program pro nosorožce a jejich stáda se...

OBRAZEM: Výhledy na arabské emiráty, které obyčejný turista nikdy neuvidí

Oceňovaný fotograf Zohaib Anjum se zamlženým vyhlídkám na Spojené arabské emiráty věnuje už několik let. Díky svému...

Čtenáři cestují: Putování bez starostí. Polské hory předčily mé očekávání

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...