Mallorca: hory, stepi i nížiny a všudypřítomné pláže

aktualizováno 
Římané ji pojmenovali "major" – jako největší ostrov Baleárů. Dnes se pyšní názvem "perla Středomoří". Mallorca je největší a nejrozmanitější z Baleárských ostrovů a najdeme zde vše, co může skrývat celý kontinent - impozantní hory, říčky, suché stepi, úrodné nížiny a všudypřítomné moře a pláže.

Mallorca je největší a nejrozmanitější z Baleárských ostrovů. | foto: CK Fischer

Právě rozmanitost pobřeží a pláží je to, co Mallorku činí jedinečnou. Krátké vzdálenosti umožňují poznání celého ostrova a jeho bohaté historie, která ovlivnila nejenom Baleáry, ale i celý Pyrenejský poloostrov. Pokud máte rádi dlouhé pláže, spoustu zábavy a noční život, pak je pro vás ideálním místem 6 km dlouhá pláž v těsné blízkosti Palmy a letovisko El Arenal.

Hlavní město je na dosah jak autobusem, tak i taxíkem. Kdykoliv si můžete vychutnat jeho památky, obchody a noční život. Pokud vás přitahuje pravý opak, můžete strávit dovolenou na východním pobřeží s množstvím malých pláží mezi skalisky, daleko od ruchu města a velkých letovisek. Kompromisem jsou menší letoviska.Oblíbeným místem je zátoka Sa Calobra s vyústěním kaňonu Torrent de Parreis na západním pobřeží nebo krasové jeskyně na východě ostrova.

V poslední době Mallorku objevili milovníci cyklistiky, především horské a silniční. Milovníkům pamětihodností a historie by neměl ujít kartuziánský klášter Valldemosa, kde trávil zimu v letech 1838–1839 hudební skladatel Frederik Chopin se spisovatelkou G. Sandovou.

Nejdůležitějším poutním místem ostrova je klášter Lluc, který leží v čarokrásném prostředí pohoří Tramuntana.

Je zde uschována soška Černé Madony, která je patronkou ostrova. Nedaleko Alcúdie si turisté mohou prohlédnout zbytky římského amfiteátru. Vůbec nejproslulejší vesnicí Mallorky je Deiá, proslavená pobytem anglického spisovatele Roberta Gravese (Já, Claudius, Claudius bůh a jeho žena Messalina).

Většinu historických pamětihodností však najdete v hlavním městě Palma de Mallorca. Jeho dominantou je jedna z nejkrásnějších církevních staveb Španělska, gotická Katedrála světla – La Seu.

Metropole Palma de Mallorca a gotická katedrála světla – La Seu

Blízký palác Almudaina, původně sídlo arabských vezírů, slouží i dnes jako oficiální rezidence španělské královské rodiny. Přestože většina maurských památek na ostrově byla zničena, Arabské lázně vydržely od 10. století bez jakékoli rekonstrukce až dodnes.

Hlavním městem Mallorcy je Palma de Mallorca Dominantou Palmy je samozřejmě majestátní pozdně gotická katedrála La Seo z 13. století, která byla postavena na důkaz vítězství křesťanství na místě bývalé maurské mešity. Zcela dokončena byla však až v 17. století.

Existuje zajímavá legenda o vzniku této katedrály. Když plul král Jakub I. se svou flotilou k Baleárským ostrovům, zastihla ho na moři obrovská bouře. Mezi posádkou vládl zmatek a strach ze smrti. Jakub se začal na palubě modlit k Panence Marii. Poté bouře náhle ustala a král slíbil své zachránkyni krásnou katedrálu na nejhezčím místě ostrova. Jak slíbil, tak učinil. Dnes se Palma pyšní stavbou, která patří k pěti nejkrásnějším katedrálám ve Španělsku.

Nevynechejte také Almudainu, což je bývalá arabská pevnost, později rezidence aragonských králů, sloužící dnes španělskému králi Juanu Carlosovi v době jeho pobytu na ostrově jako úřední sídlo. Dnešní průčelí paláce (15. století) tyčící se nad zahradou S’Hort del Rei (Královská zahrada) v sobě spojuje maurské a křesťanské prvky. Arkádami zdobené nádvoří s gotickou kaplí svaté Anny pochází ze 13. století.

Podívejte se také na Castillo Bellver. Jde o elegantní kruhovou stavbu se strohými zdmi a světlým nádvořím, členěnými poschoďovými lodžiemi, která se tyčí nad městem.

Královský hrad, dokončený v roce 1309 za krále Jakuba II., sloužil v pozdějších staletích jako pevnost a vězení. Nejkrásnější pohled na město se odtud naskýtá pozdě odpoledne. Na závěr náročného dne si prohlédněte Lonju (La Llonja) – námořní burzu v Palmě de Mallorca, vystavěnou v letech 1426–1451, která je mistrovským dílem Guillerma Sagrery. Velká, bohatě zdobená gotická okna osvětlují elegantní vnitřní prostor (24 x 40 metrů) se šesti spirálovitě točenými sloupy nesoucími klenbu. Lonja slouží jako reprezentační prostory pro výstavy starého i moderního umění.

Mallorca - kartuziánský klášter Valldemosa
Kartuziánský klášter Valldemosa

Nákupy různých suvenýrů patří téměř neodmyslitelně k dovolené. Mallorca nabízí něco skutečně originálního – mallorské perly. Vypadají jako pravé, ale jsou vyráběny uměle. Jak je poznáte od pravých? Jednoduše, jsou až příliš dokonalé, kulaté bez jediné chybičky. Jejich výrobu můžete sledovat při exkurzi do továrny Majorica.

Oblíbeným dárkem jsou také naivní keramické figurky siurells, pokreslené výraznými červenými a zelenými proužky, ke kterým patří i malá píšťalka, symbol lásky.

Pro Mallorku jsou typické i kožené výrobky, krajky, foukané barevné sklo z Vidrios de Gordiola nebo koše a tašky z palmových listů a olivové dřevo. Z místní kuchyně doporučujeme Typickou místní pochoutkou je polévka (sopa mallorquín) – silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba. Studenou polévku z rajčat, paprik, okurek a cibule (gazpacho) doporučujeme za parných letních dní – je velmi osvěžující.

Vegetariáni by jistě ocenili tumbet – zeleninový guláš z lilků, rajčat, cibule a brambor. Frito mallorquín je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny. Oblíbeným jídlem je selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col). Mallorskou specialitou je místní tmavý chléb (pa amoli), potřený olivovým olejem a dužinou z rajských jablíček, ke kterému se podávají sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo). Mezi typické místní pochoutky patří i domácí majonéza, která se podává s bílým chlebem či masem.

Mallorca - pohoří Tramuntana
Pohoří Tramuntana

Paguera - tato oblíbená prázdninová oblast, situovaná do zvlněné krajiny uprostřed piniových hájů, leží na jihozápadě Mallorky. V zálivu Pagery se mírně svažují do moře dvě pláže s možnostmi koupání a s bohatou nabídkou vodních sportů. V centru Paguery je pěší zóna – boulevar, na kterém se nachází mnoho obchodů, restaurací, barů a diskoték, které lákají návštěvníky k příjemnému prožití večera. Příroda v okolí Paguery poskytuje dobré možnosti k procházkám, jízdám na kole nebo na koních. Pro sportovně založené hosty jsou k dispozici tenisové kurty, stáj s koňmi a golfové hřiště. Hlavní město Palma je vzdáleno cca 24 km, (cca 40 minut taxíkem nebo linkovým autobusem).

Santa Ponsa - toto velmi oblíbené prázdninové středisko se nachází necelých 20 km od hlavního města Palmy. V zálivu Santa Ponsa se rozkládá pěkná písečná pláž s ideálními podmínkami ke koupání. Městečko je plné obchůdků, barů a restaurací a v hlavní sezoně pulzuje rušným životem. Je odtud spojení linkovými autobusy do hlavního města. Tato oblast je velmi oblíbená zvláště u golfistů pro snadnou dosažitelnost golfových hřišť.

Son Caliu/Palmanova - leží do 15 km od hlavního města Palma, které je velmi dobře dosažitelné linkovými autobusy. K překrásným procházkám vybízejí především nově upravená pobřežní promenáda a dvě písečné pláže nabízející velmi dobré možnosti ke koupání. Najdete zde také řadu obchůdků, barů a restaurací.

Cala Mayor - středisko v těsné blízkosti hlavního města Palmy, kam je výborné autobusové spojení. Nachází se zde nadace známého malíře J. Miróa a má zde také letní sídlo španělská královská rodina.

Palma de Mallorca/Playa de Palma/El Stenal - nejznámější letoviska na Mallorce leží v blízkosti letiště podél několik kilometrů dlouhé písečné pláže. Do hlavního města ostrova – Palmy – se dostanete linkovými autobusy. Upravená pobřežní promenáda hojně osázená palmami s množstvím obchodů, barů a restaurací vybízí k procházkám a příjemnému posezení. Stovky hotelů hostí každoročně desetitisíce návštěvníků z celé Evropy. Uličky plné barů, zahradní restaurace a diskotéky pulzují až do časných ranních hodin.

Cala D’Or - "Zlatý záliv" Cala D’Or leží na jihovýchodě ostrova a je oblíbeným letoviskem s nově upravenými pěšími zónami s kavárnami, restauracemi a obchody. Většinou nízké bílé stavby v maurském a tradičním španělském stylu jsou zasazené do piniových hájů a kvetoucích zahrad, dobře zapadají do okolní krajiny. Poblíž centra se nachází také oblíbený mezinárodní jachtařský přístav.

Neopakovatelnou atmosféru mají vyjížďky v člunech podél malebného pobřeží s krásnými zálivy a malými zátokami s osamělými písečnými plážemi. Pláže v Cala d’Or a jeho okolí jsou situovány zejména v malých zátokách. Letovisko nabízí dobré podmínky pro potápění, můžete zde hrát tenis nebo si vyjet na koni do okolí. Golfové hřiště je vzdáleno jen 8 km.

S’Illot/Cala Miller - letovisko S’Illot si dodnes uchovává svou původní atmosféru a kontrastuje tak s moderním a pulzujícím střediskem Sa Coma. Obě místa jsou spojena mezi sebou a se sousední Cala Millor minivláčkem a nabízejí příjemné a nenucené prázdninové prostředí, několik písečných pláží a dobré podmínky pro dovolenou s dětmi. Za návštěvu stojí i jen několik kilometrů vzdálená vesnice Son Servera.

Cala Millor je oblíbená především pro svou dlouhou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, kde je vhodné koupání pro děti. Pěší zóna vybízí k příjemným procházkám a nákupům. Pro sportovně založené hosty je zde řada příležitostí věnovat se svému koníčku. V oblasti Cala Millor se díky vysokému standardu ubytování nachází řada kurtů na tenis a squash. Můžete si zde také bez obtíží rezervovat hodiny jízdy na koni nebo si zapůjčit jízdní kolo a podniknout výlety do blízkého okolí.

Porto Colom/Calas de Mallorca - Porto Colom je původní rybářské přístavní městečko, které si zachovalo mnoho ze své původní malebné atmosféry.

Mallorca - Porto Colom

Moderní prázdninové středisko Calas de Mallorca vzniklo v posledních letech. Leží v jedné z nejkrásnějších oblastí východní části ostrova, cca 10 km jižně od Porto Crista. Toto oblíbené turistické centrum nabízí množství obchodů, barů, restaurací, kaváren i diskoték. Pobřeží je lemováno skalami a jsou zde nádherné zálivy s čistou průzračnou vodou. Sportovně vyžít se můžete například jízdou na kole nebo na koni.

Porto Cristo/Cala Manda - Porto Cristo je původně malé rybářské městečko s malebným přístavem a příjemnou atmosférou. Ke zdejším zajímavostem patří především jeskyně Cuevas del Drach a mořské akvárium. Klidné středisko s malebnou pláží Cala Mandía leží 4 km jižně od Porto Crista.

Playa Canyamel/Calas Mesquida - středisko Canyamel patří k nejméně rušným oblastem na ostrově. Pro krásné přírodní scenerie a písečnou pláž Playa Canyamel je vyhledávaným cílem rodinné dovolené. Klidná oblast Calas Mesquida se nachází zhruba 15 km severněji. Příjemná zátoka s pláží nabízí mnoho možností vodních sportů.

C’an Picafort/Alcúdia/Bahía de Pollensa - C’an Picafort patří již po dlouhá léta k nejoblíbenějším mallorským letoviskům. Obyvatelé hlavního města Mallorky zde mají své letní domy s krásnými zahradami a piniovými háji. Podél dlouhé písečné pláže se táhne pobřežní promenáda s kavárnami, restauracemi a bary.

V centru střediska najdete moderní obchody a butiky. Zajímavá je návštěva přírodní rezervace S’Albufera, letoviska a starého římského města Alcúdie nebo projížďka po příjemné severomallorské krajině.

Na severovýchodě Mallorky se nachází záliv Alcúdia, který se v posledních letech stal nejmodernějším turistickým střediskem ostrova. Pláž měří 16 km a je nejdelší na Mallorce. Nabízí dobré možnosti pro vodní sporty a je díky své šířce a mělké vodě zvláště vhodná pro děti. Pobřeží porostlé borovicemi od C’an Picafortu do Puerto de Alcúdia láká k dlouhým procházkám. V obou centrech se nacházejí v hojném počtu restaurace, kavárny, bary a obchody.

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Dovolená s miliardáři. Svatý Mořic je jako jahoda v předraženém šampaňském

Svatý Mořic na břehu jezera Moritzer See je nejstarší alpskou turistickou...

Byli tu snad všichni. Charlie Chaplin, Brigitte Bardotová, J. F. Kennedy, Alfred Hitchcock či německý filozof...

Najdete na iDNES.cz