Lübeck, král hanzovních měst

  9:33aktualizováno  9:33
Sever mívá většinou přívlastek drsný a studený. Vlahý větřík, mírné přímořské podnebí, nádherná krajina, moře a jezera, kilometry pláží, zádumčivé přístavy, rybáři a námořníci,...I sever však má své kouzlo. Seveřané jsou hrdí na více než tisíciletou historii hanzovních měst, hradů, univerzit a větrných mlýnů. Králem hanzy bylo do roku 1937 město Lübeck.

Do svazu hanzovních měst (hanza=sdružení obchodních měst), který vznikl ve 12. století, patřilo v době rozkvětu 200 měst. Dnes zbyla přísně střežená tradice a mnoho památkově chráněných staveb pod záštitou UNESCO. Lübeck jich má více než 1000.

O seveřanech se říká, že jsou uzavření a méně společenští než kupříkladu Bavoráci. "Ale pokud si vás zamilují, je to na celý život, a bavit se také umějí," tvrdí manželé Schröderovi, majitelé hotelu Lindenhof v Lübecku. Mají pravdu ­- hotel má své dlouholeté "štamgasty" a zábava zde nikdy nechyběla.

Klientela je mezinárodní a každý zde dává do placu" svou národní charakteristiku. Terčem posměchu místních jsou nejvíce vlastnosti typické pro jednotlivé kraje: tuhost Prušáků, drzost, hloupost a bezstarostnost Bavoráků, lenost východních Frísů, rychlost Berlíňanů a lstivost Sasů. Kolují zde dokonce i vtipy o policistech.

Bohatá kultura
Lübeck žije kulturou. Můžete zde potkat malíře, zahrát si v pouličním divadle, přidat se k roztančenému davu hudebníků. Co je libo. Chcete-li se oddávat snění a samotě, nabízejí se odlehlé přístavy, opuštěné hospody rybářů, dlouhé túry po nekonečném, nádherném pobřeží v Lübeckém zálivu.

Inspirativní kraj, kde "voda, nebe a země splývají," říká spisovatel Thomas Mann, zdejší rodák, který sem zasadil děj svého románu Buddenbrookovi. Krásný buddenbrookovský dům najdeme v ulici Mengstrasse číslo 4. Upomínky na tohoto spisovatele jsou vystaveny v prvním patře zdejší restaurace Schabbelhaus, postavené ve stylu hanzovních domů.

Za zmínku stojí zcela jistě i blízký historický střed města obklopený říčními rameny Stadttrave a Kanaltrave. Najdeme zde pro Lübeck charakteristickou Holštýnskou bránu, rozhlednu petrského kostela, či bohatě zdobenou radnici ze třináctého století.

"To je pouze severní křídlo. Gotické části s věžičkami pocházejí až ze 14. a 15. století a jižní křídlo má renesanční přístavbu s podloubím z roku 1570. Nejmladší částí je bohatě zdobené renesanční vnější schodiště z roku 1594 na Široké třídě," upřesňuje naše vyčtené znalosti zdejší architekt Günter Solana a popisuje nám další památky nádherného města, včetně malebných průchodů a dvorků.

Chvíle pro gurmány
Kulturní program je tak bohatý, že je třeba někde na chvíli spočinout. "Jídlo a pití sjednocuje tělo a duši," říká náš průvodce a zve nás do stylové hospody. Z jídelního lístku se na nás 'smějí' místní speciality.

Labskaust -­ staré námořnické jídlo, kapusta s omáčkou, brambory na všechny způsoby, různé druhy ryb, matjesy a čerstvě smažené makrely. Ještě zapít tradičním staroněmeckým černým pivem a na závěr východofríský čaj s pohankovým dortem nebo se zákuskem s červenou krupicí. Vše ve stylovém servisu a v útulném domácím prostředí s milou obsluhou.

Lübeck je nejen městem kulturních památek a dobrého jídla a pití, ale také Mekkou sportu a zdraví. Půjčovny kol a lodí, jízdy na koních, relaxační zařízení, a především lázně. Dokonalá regenerace unaveného organismu. Přímořské klima je přímo ideální pro kardiaky, astmatiky či nemocné lupénkou. Lázeňské komplexy budov v čisté přírodě nabízejí řadu ozdravných kúr.

Lübeckem na kole
Oblíbeným sportem zde není motorismus, ale horské kolo. Cykloturisty zde potkáte téměř všude. Tisíce kilometrů stezek najdete na těch nejkrásnějších místech severního Německa, od Lübecku až po Hamburk. Stezky od provozu dělí široký zelený pruh a značení vás spolehlivě dovede na místo určení.

Pokud si půjčíte kolo v Lübecku, máte k dispozici speciální mapu a další dobré tipy na cestu. Objevíte krásu a pohostinnost severu a pochopíte zdejší zádumčivost a snění. Příště nám budete dělat průvodce vy," smějí se naši přátelé z hotelu Lindenhof v Lübecku.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejlevnější je cesta autobusem přes Hamburk.

Jak se pohybovat po Lübecku
Cestujte na horském kole. Vyplatí se to. Půjčovnu sportovních potřeb (bicyklů) najdete doslova na každém rohu.

Kde se ubytovat
V Německu seženete ubytování v různých cenových kategoriích od 20 do 1000 eur. Nabízí se ubytování v mládežnických ubytovnách: www.djh.de
ve čtyřhvězdičkových hotelích: www.luebeck-hotels.de

Více informací
Německá centrála pro turistiku ­ tel: +420 224 228 417, info@dzt.cz
www.luebeck-tourismus.de

Jako vzpomínka na hanzu zbyla v Lübecku přísně střežená tradice a typická architektura - asi tisíc památek, které se dostaly pod záštitu UNESCO

Za návštěvu stojí historický střed města. Najdeme zde městský symbol - Holštýnskou bránu, rozhlednu petrského kostela, ale i bohatě zdobenou radnici z 13. století.

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Další z rubriky

Velká temná jáma, kde žije Nessie, spojuje Altantik a Severní moře

Panoramatická silnice A 87 přes Glen Garry leží v bezprostřední blízkosti Loch...

Podlouhlá ledovcová jezera půlí britskou krajinu a tvoří Kaledonský kanál, který propojil Severní moře s Atlantikem....

Krajina jako z pohádky, stačí vyrazit: 20 nejkrásnějších zimních destinací

Vodopády  Gullfoss, Island

Spoustu míst turisté v létě přehlížejí. Zato v zimě se za nízkého slunce a ve třpytivém sněhovém kabátě otevírají své...

Češi utratili za letenky miliardy, obrovský nárůst mají dálkové linky

Cestování, letenka, pas, dovolená

Češi si na dovolených dopřávají luxus a pohodlí, letadlem nejčastěji létáme do all inclusive destinací v Řecku a...

Najdete na iDNES.cz