Lisabon: hned po fotbalu do baru!

,
  14:01
Portugalsko je v kurzu, a to nejen kvůli EURU 2004. Pokud tam míříte i vy, nenechte si ujít Lisabon. Na první pohled budete mít dojem, že jste se ocitli v San Francisku. Portugalská metropole se podobně jako 'Frisco' rozkládá na vrcholcích nad řekou Tejo, která ústí do Atlantiku. A i tady je vstupní branou do města červený most.

Den v Lisabonu

Stejně jako kalifornské centrum, i Lisabon má nezapomenutelnou atmosféru. Dalo by se dokonce říci, že každý ze sedmi kopců, na nichž se město rozkládá, má své charizma.

Vezměme si například vrchol, na kterém se rozkládá čtvrť Bairro Alto. Ve spleti úzkých uliček naleznete řadu barů, restaurací a kaváren, ze kterých se ozývá tesklivé fado, potkáte zde bavící se mládež, prostitutky, homosexuály.

Nebo právě protilehlý kopec, na kterém leží čtvrť Alfama ohraničená z jedné strany katedrálou Sé, z druhé hradem. Přes den sem míří snad jen turisté, místní jako by se probouzeli až s posledními slunečními paprsky. Až poté se začínají plnit hospůdky a ulicemi se rozezní muzika přistěhovalců z Afriky. Atmosféru dokresluje prádlo visící snad u každého okna a všudypřítomné schody. Bez nich se tady nikam nedostanete.

ADRENALIN V ZUBAČCE

A stejně jako v Kalifornii, i tady se můžete spoléhat na tramvaje, často s mnohaletou patinou, které se odvážně šplhají do kopců, často tak, že si raději zatáhnete záclonku (ano, místní tramvaje jsou vybaveny malou roletou). Každou chvíli totiž máte pocit, že jste nárazu do některého z malebných domečků unikli jen o chlup. Ale Ale chyba lávky, ke srážce nedojde, je to jen jakýsi adrenalinový sport pro turisty. Snad jim jen doporučit, aby se příliš nevykláněli z oken.

Tím však příbuznost se San Franciskem končí. Lisabon je město, jehož nejstarší památky pocházejí ze 12. století, město, které každého uchvátí. Možná i natolik, že je označíte jako jedno z nejkrásnějších v Evropě.

Noční tah v Lisabonu

Petiscos a sladké zákusky stojí kolem 1 - 1,5 Eur, prego 2 Eura, polévka 2,5 - 3 Eura. Cena hlavního jídla se pak pohybuje od 5 - 12 Eur. Za pivo dáte cca 1 - 3 Eura, za kávu 0,50 - 1 Euro, sklenku vína asi 2 Eura. Dražší je tvrdý alkohol a kokteily jako caipirinha nebo mojito. Za ty zaplatíte kolem 4 Eur.

Cena pití se liší podle místa a doby konzumace, pokud jde o jídlo, ceny se nijak výrazně neliší, nemusíte se proto trmácet za levnějším jídlem z centra na okraj města, např. okolo Rossia najdete nespočet malých i větších restaurací a kaváren, stačí si jen vybrat.

Do nočních klubů se vstup většinou neplatí, na diskotéce však zaplatíte 10 až 15 Euro, počítejte také s tím, že nápoje zde budou o něco dražší.

Na tah nočním městem se nevydávejte dříve než ve 22 hodin. Začátek večera raději využijte k načerpání sil a navštivte některou z početných a nepříliš drahých restaurací.

Za ochutnání určitě stojí prego – portugalská varianta hamburgeru, petiscos – malé slané zákusky, caracóis -  typičtí šneci, leitão assado - pečené selátko, polévka caldo verde nebo treska-bacalhau, kterou Portugalci připravují na mnoho způsobů. Právem slavné portugalské preso-bica, a k němu sladkosti – bolos de Berlim, pastéis de nata, jsou dobrým zakončením přípravy na večer.  

Spousta Lisaboňanů začína večer  panákem ginjinhy – likér z višní a z brandy. Přímo u Národního divadla na Rossio najdete dva půvabné obchůdky, kde se prodává pouze tento lahodný nápoj. Zde se budete muset rozhodnout, kam se vydáte. Noční život se totiž odehrává na třech místech, v Alfamě, v Bairro Alto a v docích na břehu řeky Tejo. 

NAŠE TIPY

ALFAMA:

Chapitô a Bar das Imagens v Costa do Castelo - krásný výhled na město, výborná caipirinha a zelené mladé víno – vinho verde

Baiuca – fado, dobrá portugalská kuchyně Bairro

ALTO:
Tasca do Chico a Caldo Verde
– fado

Casa da Cerveja – podle nás nejlepší sangria v Lisabonu (2,50)

Mezcal – oblíbený výchozí bod

Calcutta – výborná indická restaurace

Cheops, Sushi Bar, Danúbio Azul, Arroz Doce, intelektuální Eterno Retorno atd.

DOKY:
Docas, Armazém F, Lux
Pokud jste fanoušky Hard Rock Café, najdete ho na Avenida da Liberdade, stanice metra Restauradores.

KAM VYRAZIT?
Alfama je klidnější místo, najdete zde spoustu malých a příjemných, typicky portugalských hospůdek. Z většiny z nich se line teskný tón portugalského fada, které stojí za to si poslechnout naživo v podání amatérských zpěváků.Zavírají však okolo půlnoci.

O hodně rušnější je Bairro Alto, čtvrť, která leží na opačné straně Rossia než Alfama.  Na pár metrech čtverečních najdete bary nejen portugalské, ale i španělské, brazilské, indické, irské a africké, jazzové i rockové kluby s hudbou z celého světa a i podniky, kde se zpívá a hraje fado. Stačí se jen procházet, nebát se davu a vybírat. Určitě najdete to místo, kde vám bude dobře.

Pokud máte v oblibě diskotéky s moderní taneční hudbou, zamiřte do doků (Docas).

Tak co vy na to?  Vybrali jste si? Doufáme, že se budete dobře bavit. Jen ještě jedna na závěr: Dávejte si pozor na zloděje a raději při návratu nechoďte sami.

Noční autobusy odjíždějí  z Rossia nebo z Cais do Sodré. Taxi je ve více lidech stejně nákladné jako autobus. Příjemnou zábavu.

 

Památky, které musíte vidět 

KLÁŠTER SV. JERONÝMA
Klášter ze 16. století, který nechal postavit Manuel I., je ukázkovou stavbou specifického portugalského stylu, zvaného manuelský. Západní křídlo a zvonice byly dokončeny v 19. století.

 



TORRE DE BELÉM
Věž, která se kdysi stala symbolem portugalské námořní moci, sloužila jako obranná pevnost a hlavní vjezd do přístavu. Pochází z let 1515 až 1520, kdy ji nechal vybudovat Manuel I. Šestiboká věž, směs gotických, byzantských a manuelských prvků, je na seznamu památek UNESCO.

 

PADRAO DOS DESCOMBRIMENTOS
Monument z bílého vápence znázorňující lodní příď vznikl v roce 1960 u příležitosti pětisetletého výročí smrti Jindřicha Mořeplavce. Ten stojí na špici, následuje Vasco da Gama, Diogo Caoe a Fern o Magalhaes.

 

ELEVADOR DA GLÓRIA
Tato zubačka vás zaveze do jiného světa. Do bohémské čtvrtě Bairro Alto, jejíž ulice jsou protkané desítkami restaurací, kaváren, barů, knihkupectví a obrazáren. Právě sem se vydejte na večeři a za zvuky tesklivého fada.


 

HRAD SAO JORGE
Kdysi maurský hrad se ve 12. století stal sídlem portugalských králů. Největší lesk a slávu má však už dávno za sebou, ve druhé polovině 16. století se sídlo králů přesunulo na břeh řeky Tejo a z hradu se stal archiv a vězení. Po roce 1930 se proměnil na klidné zahrady. Jeho terasy nabízejí krásný výhled na město.

 

PRAÇA DO COMÉRCIO
Nejznámější lisabonské náměstí, jemuž dominuje od 18. století bronzová socha krále Josého I. Náměstí, které se stalo pomyslnou bránou do města, dnes obklopují ministerské budovy. V jednom z koutů naleznete turistickou kancelář.


 

KATEDRÁLA SÉ
Katedrála, jejíž vznik se datuje do roku 1150, nahradila starou maurskou mešitu. Masivní románskou stavbu porušily tři otřesy ve 14. století a zemětřesení v roce 1755. Byla pak po staletí opravována, a proto se zde mísí různé styly. Katedrálu osvětluje překrásné rozetové okno.

 

 

HRAD SAO JORGE Kdysi maurský hrad se ve 12. století stal sídlem portugalských králů. Největší lesk a slávu má však už dávno za sebou, ve druhé polovině 16. století se sídlo králů přesunulo na břeh řeky Tejo a z hradu se stal archiv a vězení. Po roce 1930 se proměnil na klidné zahrady. Jeho terasy nabízejí krásný výhled na město.

TORRE DE BELÉM Věž, která se kdysi stala symbolem portugalské námořní moci, sloužila jako obranná pevnost a hlavní vjezd do přístavu. Pochází z let 1515 až 1520, kdy ji nechal vybudovat Manuel I. Šestiboká věž, směs gotických, byzantských a manuelských prvků, je na seznamu památek UNESCO.

KLÁŠTER SV. JERONÝMA Klášter ze 16. století, který nechal postavit Manuel I., je ukázkovou stavbou specifického portugalského stylu, zvaného manuelský. Západní křídlo a zvonice byly dokončeny v 19. století.

Tato zubačka vás zaveze do jiného světa. Do bohémské čtvrtě Bairro Alto, jejíž ulice jsou protkané desítkami restaurací, kaváren, barů, knihkupectví a obrazáren. Právě sem se vydejte na večeři a za zvuky tesklivého fada.

Nejkrásnější výhled na červené střechy portugalské metropole je z hradu S o Jorge. V pozadí se pne jeden z mála příjezdů do Lisabonu, Most 25. dubna.

PADRAO DOS DESCOMBRIMENTOS Monument z bílého vápence znázorňující lodní příď vznikl v roce 1960 u příležitosti pětisetletého výročí smrti Jindřicha Mořeplavce. Ten stojí na špici, následuje Vasco da Gama, Diogo Caoe a Fern o Magalhaes.

PRAÇA DO COMÉRCIO Nejznámější lisabonské náměstí, jemuž dominuje od 18. století bronzová socha krále Josého I. Náměstí, které se stalo pomyslnou bránou do města, dnes obklopují ministerské budovy. V jednom z koutů naleznete turistickou kancelář.

Vstupní branou do Lisabonu je červený most, který připomíná Golden Gate Bridge v San Francisku.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.