Kulturní léto v Rakousku. Bad Ischl a jezero Attersee vás příjemně osvěží

Letos se Evropským hlavním městem kultury stal společně se Solnou komorou rakouský Bad Ischl. Poprvé za třicet devět let získalo tento významný titul jedno město a celý region s třiadvaceti alpskými obcemi. Jako hlavní téma si zvolily typické prvky pro zdejší oblast – sůl a vodu, které si turisté užijí v rámci různých aktivit.
Císařská vila byla soukromým majetkem Františka Josefa I.

Císařská vila byla soukromým majetkem Františka Josefa I. | foto: Tourismusverband Bad Ischl – Wolfgang Spekner

V Solné komoře, na jejímž území leží i Horní Rakousy, se sůl těžila již od keltských dob. Ale teprve v 17. století začala z Hallstattu do Bad Ischlu proudit dřevěným potrubím solanka. Směs soli a dalších minerálů rozpuštěných ve vodě má totiž vynikající účinky na pohybový aparát, dýchací cesty, srdce, ženské orgány a pokožku. Proto si od roku 1822 našla svoje využití v lázeňství. Tehdy místní lékař Josef Götz používal teplé solankové koupele pro léčbu dělníků pracujících v solných dolech, které jim pomáhaly při revmatismu a bolestech zad.

O úspěšné terapii se dozvěděl profesor vídeňské lékařské fakulty Franz von Wirer. Přijel do Bad Ischlu a po konzultaci s kolegou zde začal aplikovat solankové koupele pro své klienty. Solná léčba zabírala a brzy se v lázních objevil také kancléř Metternich a olomoucký arcibiskup Rudolf Jan Habsbursko-Lotrinský.

Bad Ischl má v létě krásnou atmosféru.

Bad Ischl ovšem nejvíc proslavil pobyt Františka Karla a Žofie. Arcivévodský pár toužil po následníkovi habsburského trůnu, jenže princezna pětkrát potratila. Rozhodla se tedy absolvovat solankové koupele. Přírodní léčba byla úspěšná a díky se ní narodil „princ ze soli“, pozdější císař František Josef I.

Panovník si Bad Ischl oblíbil již ve svém mládí. Jezdil sem přes šedesát let. Jak během roku, tak i každé léto na několik týdnů a skoro každý rok zde slavil 18. srpna své narozeniny. Město na soutoku řek Traun a Ischl považoval za svůj domov, kde si mohl odpočinout od vladařských povinností a neustálé pozornosti vídeňského dvora. V okolí chodil po horách, lovil a užíval si nádherné přírody. Na hon si oblékal krátké kožené kalhoty, tyrolskou košili, teplé vlněné podkolenky, pohorky, kulatý klobouk, který zdobila štětka z kamzičí srsti.

V Bad Ischlu bydlel ve své soukromé Císařské vile, kam kromě členů rodiny, mělo přístup jen osobní služebnictvo. František Josef I. strávil poslední léto na svém oblíbeném místě v roce 1914. Dvacátého osmého července podepsal ve své pracovně v Císařské vile manifest Mým národům. Tím veřejně prohlásil, že Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku v reakci na atentát v Sarajevu a vypukla první světová válka. Poté už císař do Bad Ischlu nepřijel a za dva roky ve věku osmdesáti šesti let zemřel na zámku v Schönbrunu.

Letní radovánky

Z Bad Ischlu je to pouhá půlhodinka cesty autem k Attersee. Skoro devatenáct kilometrů dlouhé jezero vlastní rakouské spolkové lesy a je třetím největším a druhým nejhlubším jezerem v Rakousku. Attersee se pyšní neskutečně čistou vodou (lze vidět až do hloubky dvaceti metrů) a příznivou teplotou (až 25 °C) vhodnou ke koupání.

Voda v jezeře Attersee je průzračná jak sklo.

Proto je Attersee rájem milovníků vodních radovánek, plavců, jachtařů a potápěčů všech výkonnostních úrovní. Ti zde zažijí fascinující ponory. Pod vodou mohou najít skupinu postav v životní velikosti z doby kamenné, bronzové a železné či objevit pravěká kůlová obydlí, jež jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Prehistorické dřevěné domy vznikly na Attersee před více než pěti tisíci lety a byly objeveny v 19. století, když v jezeru poklesla voda.

Česká stopa

Attersee je spojeno také s českou stopou. U jezera totiž pobýval rodák z Kaliště u Jihlavy, hudební skladatel Gustav Mahler. Poprvé se u Attersee ocitl v roce 1893 v rámci rekonvalescence po prodělané choleře a místo mu učarovalo natolik, že sem další tři roky jezdil v letních měsících za odpočinkem. Nadšeně se věnoval cyklistice, pěší turistice a koupání. Komponista bydlel v hostinci Gasthaus zum Höllengebirge (dnes hotel Föttinger) ve Steinbachu a nádherné prostředí ho velmi inspirovalo k napsání nových skladeb.

Mahlerův domek měl skromné vybavení, jen stůl, židli, kamna a křídlo.

„Pro komponování si Mahler nechal postavit na břehu jezera malý domek, kde mohl nerušeně pracovat. Zařízení bylo velmi skromné, jen stůl, židle, kamna a křídlo. Umělec zde vytvořil šest písní, druhou a třetí symfonii. Jezdil by sem i dál, ale kvůli neshodám s novým nájemcem musel s těžkým srdcem své letní sídlo navždy opustit,“ říká majitel hotelu Georg Föttinger. Skladatelův pobyt na Attersee dnes připomíná malá expozice v hotelu Föttinger a Festival Gustava Mahlera, který se každý rok koná ve Steinbachu.

Tiskařem na zkoušku

Obyvatelé Solné komory dokázali vždy využít sílu vody. Stejně jako v Laakirchenu, kde vzniklo Papírenské muzeum na řece Traun. Je největší svého druhu v Evropě a nachází se přímo v bývalé výrobní budově.

„V papírně Steyrermühl se papír a celulóza vyráběly v letech 1868 až 1988 na ploše přes čtyři tisíce metrů čtverečních. Laakirchen se stal centrem rakouského papírenského průmyslu. Hlavním důvodem byl dostatek vody v řece a velké množství dřeva, které se v této oblasti vyskytuje,“ vypráví zaměstnanec muzea. „V roce 1997 se průmyslový závod, kde za monarchie pracovali také Češi, přeměnil na papírenské muzeum. Zanedlouho vzniklo i muzeum tisku. Obě instituce jsou tak významné, že se staly kotevním bodem Evropské cesty průmyslového dědictví,“ pokračuje bývalý papírník.

Návštěvníci poznají v muzeu vývoj „bílého umění“ od jeho počátků až po současnost a zažijí celý proces výroby papíru. Uvidí také unikátní repliku prvního papírenského stroje, který vynalezl Francouz Nicolas Louis Robert. Bývalý dělostřelec pracoval po skončení vojenské kariéry jako úředník v pařížském nakladatelství rodiny Didot. Dělníci se však mezi sebou neustále hádali a to ho přivedlo k myšlence, že vytvoří stroj, který by nahradil ruční práci.

Papírenské muzeum v Laakirchenu se nachází přímo v bývalé výrobní budově.

„Tehdy výroba zhruba tří tisíc listů papíru zabrala patnáct hodin. Nový stroj však vyráběl kontinuální papírové pásy, které se navíjely na válec, produkci tak zvýšil na sto kilogramů papíru za den. Mechanický princip Robertova vynálezu se používá dodnes, jen s rychlostí až dvou tisíc metrů papíru za minutu,“ říká průvodce.

S výrobou papíru souvisel také tisk, kterému je věnována další část muzea. Zájemci se tu seznámí s historií tiskařství od Gutenbergova tiskařského stroje až po moderní fotosazbu. Mohou si vyzkoušet odlévání písma (písmolijectví), tisk na páčkových lisech, práci na litografickém lisu nebo si sami vyrobit ruční papír. Poznají tak staré tradice a řemesla, která jsou součástí industriálního dědictví Solné komory.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Většina hotelů v Bad Ischlu má svoje vlastní bazény se solankou, kde můžete poznat její léčivé účinky.

Pro veřejnost je s venkovními i vnitřními bazény otevřen EurothermenResort, kde se lze koupat až do půlnoci.

Pro zájemce se v Císařské vile konají několikrát za den prohlídky s průvodcem.

Umělecká výstava v Sudhausu (náměstí Salinenplatz 1) prezentuje umění se solí a vodou prostřednictvím soch, instalací, filmů a fotografií. Obdivuhodné dílo zde vytvořil japonský umělce Jamamoto Motoi, který na podlahu nakreslil vzory z přibližně šesti tun soli.

Kromě jezera Attersee se můžete koupat i na venkovních koupalištích (například Attersee am Attersee, Seewalchen am Attersee, Unterach am Attersee, Steinbach am Attersee), která jsou kolem jezera.

Potápěčské lokality s pravěkými stavbami a sochami naleznete v Nußdorfu am Attersee a v Hinkelsteine ve Steinbachu.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  19.7 17:05

Procestovali jsme na pohodu Balkán po kempech. Tamní ceny nás ohromily

V dubnu jsme dva týdny putovali po východním Srbsku, druhou půli června jsme zase strávili na cestách kontinentálním Chorvatskem i sousední Bosnou a Hercegovinou. Totéž jsme absolvovali také loni....

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší jihokorejskou horu ničí polévka. Park vyhlásil ramenu boj

Je působivou štítovou sopkou, v kráteru na jejím vrcholku se rozprostírá jezero s poetickým názvem „Místo, kam chodí pít bílí jeleni“. Jenže nejvyšší jihokorejská hora Halla-san bojuje s docela...

17. července 2024

Chodící kameny a nekonečná bouře. Tyto přírodní fenomény vás ohromí

Příroda kolem nás je nevyčerpatelným zdrojem překvapení. Byť za fenomény pohybujících se balvanů, svítícího moře nebo zpívajících pouští stojí racionální vědecká vysvětlení, udivovat nás tyhle...

20. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  19.7 17:05

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Davy a peníze, nebo spořádaná návštěva? Jak se řeší problém jménem overturismus

Premium

Když jsem nedávno přišla na náměstí u fontány di Trevi v Římě, zatajil se mi dech. Architektura za to však nemohla. Slavné barokní dílo bylo obsypáno hlučnými turisty, ve vzduchu se třepotaly stovky...

18. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...