Létání zlevnilo, nejvíc do Paříže a USA. Přehled výhodných aerolinek

aktualizováno 
Nejlevnější tarify už sice nejsou v řádech stokorun, ale po Evropě se podíváte bez problémů tam i zpět za tři tisíce korun. Konkurence drží ceny velmi nízko, a tak se létá stále pod cenou.
Letadlo - ilustrační foto

Letadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud vás ještě nedávno odrazovaly od cesty letadlem na letošní prázdniny zprávy o tom, že ropa zdražuje letenky, zkuste se znovu podívat na nabídky leteckých společností. Po loňském výrazném zdražení se ceny letenek z Prahy do většiny míst ustálily, nebo dokonce o něco klesly. Potvrzuje to srovnání MF DNES s cenami do vybraných měst loni a letos i hlasy prodejců letenek.

"Podle našich statistik vychází průměrná cena letenky zhruba o tisíc korun levněji než loni," říká Robert Dvornický ze společnosti Condor. Například loni se do Burgasu dalo dostat za 3 100 korun, letos stačí 2 428 korun.

Podobně mluví i další prodejci, oficiální čísla z mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA ukazují v jednotlivých měsících většinou stagnaci.

Kde je konkurence, zlevňují ČSA

Pokles cen na českém trhu při letech po Evropě letos vede firma, od které by to čeští zákazníci dlouho nečekali: České aerolinie. Nové vedení jejich obchodu, posílené o lidi ze zkrachovalých SkyEurope, výrazně posunulo nejnižší tarify letenek směrem dolů. S ČSA se tak už letos dala pořídit letenka pod dva tisíce korun, tarify do tří tisíc korun jsou běžné.

Ale levné letenky seženete jen tam, kde je konkurence: jakmile hledáte letenku do města, kde jsou ČSA na lince osamoceny či létají se spřátelenou firmou, zaplatíte většinou za stejně dlouhý let několikanásobek. To je vidět i na lince do Londýna: odchod ČSA znamenal zdražení letenek.

Evidentní je to na lince do Paříže. Ještě loni se tam pohybovaly ceny na pěti tisících korunách, teď seženete bez problémů zpáteční letenku i za polovinu. Při ceně letištních poplatků je přitom jasné, že za takovou cenu nemůže letenka zaplatit náklady na let. Rozchod ČSA s Air France drží ceny stále dole, konkurenční boj trvá. "Paříž je jedna z nejzajímavějších a nejlákavějších nabídek letošní sezony," míní Dvornický.

Podobné je to také například na lince do Milána.

Stokorunové letenky na trhu jsou výjimkou, přesto se dají najít kombinace nízkonákladových společností, které umožní i na Kanárské ostrovy cestu za pár stovek. Levné letenky mezi dvěma až čtyřmi tisíci korunami jsou letos podstatně dostupnější než loni. I na lety během června, tedy začátek sezony, seženete často pro let k moři letenku za čtyři tisíce korun, což bývalo v minulosti takřka nepředstavitelné.

Ceny padají i při letech mimo Evropu

Zajímavě se vyvíjejí i ceny na dálkových linkách. Konkurence se zahustila natolik, že se výrazně smazaly i rozdíly mezi odlety z Čech a například z Německa nebo Rakouska. Letenka do New Yorku za 11 tisíc se stala už standardem, ale klesly i výrazně ceny do dalších amerických měst. Do Kalifornie například zalétnete za patnáct tisíc korun.

Srovnání cen letenek – boxíky

V každém boxu (viz níže) je uvedena nejprve cena letenek při odletu na přelomu května a června s návratem do 5–10 dní. V druhém sloupci je nejnižší nabízená cena letenky pro termíny až do konce září. Jde o kompletní cenu včetně všech tax za zpáteční let. Ceny se mohou měnit a jsou platné v termínu sběru dat. Ve třetím sloupci v poznámce vidíte, zda aerolinka účtuje poplatek za zavazadlo, nebo zda je let s přestupem.

"Cesty do USA jsou díky posilování koruny letošním hitem mezi našimi zákazníky. Češi rádi létají do New Yorku na nákupy a také stále častěji na Floridu," říká Roman Fritschka z OK-Tours. "V porovnání s loňským rokem ceny klesly o dva až šest tisíc korun," dodal Dvornický.

Leťte z Brna, ušetříte

Nezvykle levné cestování mají letos lidé na jižní Moravě. Z Brna začal létat nově maďarský low-cost Wizz Air do Londýna a Říma, Ryanair přidal linku do španělského Alicante a velmi nízko se drží ceny letů do italského Bergama, které je současně vhodnou základnou pro přestup na jiné levné lety Ryanairu do Středomoří.

Ceny letenek by přitom mohly dál klesat: ropa jde dolů a s tím by měly postupně mizet i palivové příplatky.

Paříž
Společnostdo 15.6.do záříPoznámka
ČSA2 497 2 497
Air France 2 400 2 400
SmartWings3 673 3 673
easyJet2 170 1 480zavazadlo za poplatek
Paříž

Vítěz: Air France
Cenová válka díky "rozvodu" ČSA a Air France přinesla nejen víc spojů, ale hlavně výrazné zlevnění. Nejvíce letů denně nabízí Air France. Je otázkou, jak dlouho boj vydrží, první ze soutěžících – SmartWings – už začínají počty letů redukovat. Nejlevnější tarify platí obvykle na první a poslední lety. Lety se dají mimořádně levně pořídit i krátce před odletem. EasyJet je sice nejlevnější, nabízí ale jen jeden let denně.

New York
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
Delta11 054 11 586
Air France 10 901 11 990let s přestupem
Iberia10 933 14 472let s přestupem
Lufthansa 16 654 13 390let s přestupem
New York

Vítěz: Delta
I když z Prahy létá přímo do New Yorku jen Delta, ceny odráží vysokou konkurenci. Delta má výhodu přímého letu, s Lufthansou či Air France můžete letět s Airbusem A380, ale musíte jednou přestupovat. Ceny se drží nízko i při odletech relativně brzy. Některé levné lety mají často poněkud dlouhou dobu na přestup. Delta přímým letem nabízí bezkonkurenčně nejrychlejší cestu. Typická destinace, kde se vyplatí hledat mezi různými dopravci.

Ženeva
Společnostdo 15. 6.do září
Swiss4 930 3 315
Czech Connect Airlines 2 638 2 638
Švýcarsko, Ženeva

Vítěz: Swiss
Swiss nabízí každodenní spojení, CCA vstoupily na linku nově se čtyřmi lety týdně a mírně nižšími cenami. Podobné tarify si účtují i ostatní aerolinky s jedním přestupem.

Burgas
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
Wizz Air 2 428 2 428zavazadlo za poplatek
SmartWings5 255 5 255
Bulharsko, hotel Burgas, Slunečné pobřeží

Vítěz: Wizz Air
Klasická dovolenková destinace, Wizz Air létá dvakrát týdně ve velmi neatraktivní čas v pět ráno. SmartWings jsou většinou dražší, ale nabízí podstatně víc letů, většinou každý den, i když rovněž v pět ráno.

SmartWings nabízí kromě letů z Prahy přímé spojení do Burgasu i z Ostravy za podobné ceny. Levnější může být letecké spojení do Sofie a následná cesta po zemi nebo koupě samotného zájezdu.

Londýn
Společnost do 15. 6.do záříPoznámka
British Airways 6 172 5 104
easyJet3 084 1 723zavazadlo za poplatek
Wizz Air 2 158 2 429zavazadlo za poplatek
Wizz Air z Brna 1 888 1 888zavazadlo za poplatek
Ryanair z Brna 1 848 2 742zavazadlo za poplatek
Londýn

Vítěz: easyJet
I když cenově je WizzAir někdy nepatrně levnější, nejjistější volbou na lince do Londýna, odkud loni zmizely už České aerolinie, zůstává britský easyJet létající na letiště Gatwick a Stansted. Pro dopravu z obou letišť do centra metropole se vyplatí koupit si jízdenky na vlak či autobus dopředu.

British Airways letí na hlavní letiště Heathrow, v ceně je vzhledem k hustému provozu často i nedobrovolný vyhlídkový let nad Londýnem.

Kodaň
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
ČSA3 560 2 610
Cimber Sterling 4 384 3 474
Norwegian2 925 2 112zavazadlo za poplatek
Malá mořská víla v Kodani

Vítěz: ČSA
I když řada lidí předpovídala, že ČSA kvůli dlouholeté konkurenci na lince do dánské metropole skončí, zatím dál létá dvakrát denně za velmi příznivé ceny. Levnější Norwegian má za nízké ceny velmi omezený počet letů, Cimber Sterling je ve většině termínů mírně dražší.

Toulouse
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
Vueling3 375 3 125
Air France 4 3444 344zavazadlo za poplatek
Lufthansa5 6494 028
Toulouse

Vítěz: Vueling
První přímá linka s hlavním městem airbusů výrazně zlepšila spojení Prahy s dosud Čechy nepříliš objeveným jihozápadem Francie. Společnost Air France reagovala poklesem cen, ale pouze s přestupem, stejně jako Lufthansa. Nevýhodou může být fakt, že Vueling létá přímo jen třikrát týdně.

Antalya
Společnostdo 15. 6. do záříPoznámka
SmartWings 6 966 6 966
Turkish Airlines 8 679 8 679 let s přestupem
Pegasus Airlines (z Drážďan)4 325 4 575
Turecko, Antalya - Malebný starý přístav, v pozadí se tyčí hradba pohoří Taurus

Vítěz: SmartWings
Poprvé jsou v nabídce letos přímé lety na Tureckou riviéru, kam dosud létala jen charterová letadla. Tarify nejsou extra výhodné, přesto pro ty, kteří chtějí cestovat po tureckém pobřeží individuálně, poměrně zajímavé.

Alternativou jsou místa v charterových letech z Německa či Rakouska, například s Pegasus Airlines se dá zpáteční letenka z Drážďan sehnat do pěti tisíc korun. Levnější někdy dokonce může být než samotná letenka koupě celého zájezdu. Nikdo jiný přímo nelétá, nejlevnější z přestupových vychází Turkish Airlines.

Bangkok
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
Emirates13 714 16 964let s přestupem
Turkish16 756 16 756let s přestupem
Aerosvit14 304 12 844let s přestupem
KLM20 270 14 529let s přestupem
Austrian15 488 16 154let s přestupem
Thajsko, Bangkok

Vítěz: Emirates
I když léto není pro cesty do Thajska nejatraktivnějším termínem, letní měsíce nabízejí obvykle pro cesty z Evropy nejnižší ceny. Emirates jsou na lince do Bangkoku dokonce levnější, než když se s nimi letí jen do Dubaje, kde se přestupuje.

Bangkok je pravidelně v akčních cenách aerolinek, zejména mimo sezonu není problém sehnat letenku do patnácti tisíc korun.

Sydney
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
Korean Air 42 555 28 055let s přestupem
Emirates28 828 28 828let s přestupem
Finnair32 944 31 863let s přestupem
Brit. Airways 33 164 32 843let s přestupem
Sydney

Bez vítěze
Pokud máte strávit v letadle nejméně 24 hodin, vyplatí se porovnávat cenu i délku letu. Ta se může hodně lišit, například u Korean na zpátečním letu strávíte v některých dnech kvůli špatné návaznosti letů na cestě přes 40 hodin.

Emirates čistě teoreticky nabízí nejrychlejší spojení, nejnižší tarify, ale zpět letí ještě přes Bangkok a cesta trvá rovněž dva dny. Zajímavou alternativou je najít si letenku z Londýna, kde je na lince do Sydney největší konkurence.

Dubaj
Společnost do 15. 6.do záříPoznámka
Emirates13 265 13 265
SmartWings  8 689    –
Aerosvit  6 989   6 814let s přestupem
Aeroflot13 511   8 528let s přestupem
Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. V popředí je vidět unikátní zpívající fontána

Vítěz: Emirates
Do čím dál oblíbenější destinace Čechů nabízí každý den přímé spojení Emirates, SmartWings budou létat letos až třikrát denně. Pokud jdete po kombinaci ceny a pohodlí, vychází lépe SmartWings. Emirates nabízí častější spojení a lepší palubní zábavu, ale také vyšší ceny. Extrémně nízké tarify zkouší na českém trhu AeroSvit, cesta ale obnáší přestup v Kyjevě, společnost navíc nemá mezi cestujícími nejlepší pověst.

Amsterdam
Společnostdo 15. 6.do záříPoznámka
ČSA4 037 3 550
KLM4 657 3 550
easyJet2 778 1 418zavazadlo za poplatek
Amsterdam, coffee-shop

Vítěz: easyJet
Stále velmi dobře konkurenční linka, kde se ceny i krátce před odletem drží na relativně nízké úrovni. ČSA nabízejí pro Čechy nepatrně lepší časy odletů než KLM, obě společnosti vypravují každý den tři lety, easyJet jeden. I díky menšímu počtu letů je ale s cenou výrazně níže než konkurence.

Alternativou pro lety do Nizozemska může být i nová linka společnosti Transavia do Rotterdamu.

Barcelona
Solečnost do 15. 6.do září
ČSA3 821 3 821
Vueling4 425 3 425zavazadlo za poplatek
Wizz Air 2 563 2 563zavazadlo za poplatek
SmartWings4 754 4 754
Sagrada Familia, Barcelona

Vtěz: Wizz Air
Pokud jdete jen po ceně, Wizz Air většinou vítězí, i když nakonec můžete skončit při návratu v Katovicích. Nejvíce letů nabízí ČSA, které se po nedávném zlevnění dostaly v některých termínech na velmi atraktivní tarify.

Vueling je na lowcosty relativně drahý, ale nabízejí velmi přijatelné ceny i těsně před odletem. Levnější alternativou, pokud preferujete klasické dopravce, může být akční tarif s přestupem někde v Evropě.

Atény
Společnostdo 15.6.do záříPoznámka
ČSA6 2876 287
Lufthansa4 9945 204let s přestupem
LOT6 7156 614let s přestupem
Czech Connect Airlines    –2 990
Řecko, Atény

Vítěz: CCA
Na linku do Atén vstupuje od 23. června nově společnost Czech Connect Airlines. Dva lety týdně neosloví asi obchodní klientelu ani cestující toužící po flexibilitě, cena 2 990 Kč ale může nalákat řadu lidí například na prodloužený víkend. ČSA jsou sice dražší, ale nabízejí podstatně víc letů. Ostatní aerolinky jsou pouze s přestupem.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Nová generace výletních lodí zabaví turisty ponorkami i virtuální realitou

Provozovatelé výletních lodí se předhánějí v tom, co svým klientům nabídnout, čím je zabavit, překvapit či šokovat....

Po stopách dědečkovy válečné cesty. Vnučka chce na vespě dojet do Afriky

Američanka, která žije v Praze, se vydala napříč Itálií. Sama, na vespě, kterou koupila pár dní předtím. Téměř bez...

Najdete na iDNES.cz