Létající koberce? Dnes létají postele!

aktualizováno 
Ještě kousek. A možná ještě trochu, ale jen jemně. Jen trochu dolů... Možná by to bylo lepší, kdyby se záda mohla trošku přizvednout? Ano, to je ono. Zjistil jsem, že létat v posteli je celá věda.

Trendy v letecké dopravě jsou zřejmé: čím dál větší komfort, více pohodlí a soukromí pro pasažéry. Tak proč nelétat rovnou "v posteli"? řekli si logicky u některých přepravců. Všichni, kdo v Evropě patří do ligy největších, například Air France, British Airways, KLM či Lufthansa, ji už na dlouhých letech a v nových letadlech mají.

Teď se soupeří v detailech: například Lufthansa přichází s tím, že její postel je nejdelší na světě. Natažená měří přesně dva metry. A prý je úplně plochá, stejně jako postel doma. Ale v letadle se mi zdálo, že to není tak docela pravda. Jako by scházelo několik stupňů. Všichni přepravci to však vysvětlují tím, že letadlo má stále nos nepatrně výš než ocas, a tak je postel nakonec vodorovně.

Díky létající posteli byla náhodná cesta ve třídě "business" pro člověka, který je zvyklý létat ve skromnější třídě, plná objevů. Ovladač křesla a mé vlastní filmové obrazovky sice vypadal jako normální televizní ovladač, ale byl chytřejší než centrální mozek lidstva.

Tlačítka mění polohu křesla dle libosti: mohl jsem vytrčit jen nohy, nebo úplně sklopit opěradlo. Mohl jsem si nastavit jeho spodní část - dopředu, dozadu, jak libo. Jen jsem cítil, jak vzadu za mými zády vzrůstá nebo ubývá tlak ve vzduchovém polštáři skrytém v opěradle.

Podobně lze tvarovat i opěrátko pro hlavu. Křeslo lze vytvarovat do desítek poloh. Od toho je v konstrukci křesla šest (to není překlep) elektrických motorků. Cestující se s tím zabaví na hezky dlouhou dobu.

Zjistil jsem, že najít tu nejlepší polohu není jen tak. Co vám momentálně přijde jako velmi zvláštní a příjemné, začne za pět minut tlačit. Když konečně najdete tu nejpohodlnější polohu, můžete si ji tlačítkem uložit do paměti, abyste ji příště nemuseli znovu hledat.

Mám si dát masáž už teď, nebo až ráno? Doporučují je po ránu hned po probuzení, ale každý ji samozřejmě vyzkouší okamžitě. Stlačíte knoflík a křeslo se začne pod vašimi zády převalovat, vzdouvat a vrtět, jako by se tam velmi líně, asi jako ve zpomaleném filmu, převalovaly mořské vlny.

A pak je tady ta postel. Pýcha letadla. Dotknete se tlačítka a pomalu klesáte dolů. Opěradla na nohy a záda se pomalu rozevírají. Pak opravdu ležíte: křeslo se změnilo ve dvoumetrovou postel, která je opravdu skoro úplně plochá a rovná. Cestující mají překvapivě dost soukromí.

V letounech British Airways jsou odstíněni "paravánem", v Lufthanse je jejich křeslo součástí jakési kukly, do níž se ta část postele, kde má pasažér hlavu, jakoby ponoří. A okolní svět zmizí.

Ale protože Lufthansa je německá, má křeslo "vychytávky", o nichž jste ani netušili, že je v letadle nutně potřebujete. Máte tam přihrádku na boty. A speciální přihrádku na brýle. A na mobil, který sice zatím nemůžete používat, ale to se má prý brzy změnit.

Do vzduchu brzy také bude běžný internet a televize. Skoro hrozí, že lidem kvůli těm všem technickým vymoženostem a hraním si s polohováním postele už nezbude čas na to, aby se v ní také stačili vyspat.

Ovládací panel postele v letadle

Největší létající postel světa měří dva metry

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz