Sopka Bárdarbunga na Islandu | foto: Profimedia.cz

Fotky, které se staly senzací. Přelet nad chrlící sopkou na Islandu

  • 5
Fotografie Baldura Sveinssona se staly přes noc senzací. Muži se podařilo ze svého letadla zachytit zajímavé záběry malé Cessny U206F, jak prolétá 300 metrů od sopky Bárdarbunga na Islandu, která už řadu měsíců chrlí žhavou lávu.

Sopka Bárdarbunga (2009 m) v oblasti Holuhraun ve vnitrozemí Islandu se probudila k životu 31. srpna 2014 a od té doby se nezastavila. Tento druhý nejvyšší vrchol severského ostrova přitahuje pozornost nejen vulkanologů, ale i různých zvědavců. Erupce vulkánu je totiž zatím nejdelší a největší na Islandu od roku 1783.

Před pár dny se na ni letěl podívat i 72letý učitel v důchodu Baldur Sveinsson se svým přítelem pilotem. Shodou okolností se na scéně objevila i Cessna U206F s turisty na palubě, kteří také přiletěli okouknout současnou islandskou „atrakci“. Baldur Sveinsson se telefonicky domluvil s jejich pilotem a s jeho souhlasem si je vyfotili. Samozřejmě že teleobjektiv, správný úhel i hloubka pole udělá svoje, i tak jsou ale snímky impozantní.

Mimochodem infračervené kamery nasnímaly teplotu gejzíru lávy přes 850 stupňů Celsia.

Sopka Bárdarbunga leží pod 500 metrů silným ledovcem Vatnajökull v místech, kde se střetávají východní a západní tektonické desky. Má kalderu hlubokou asi 700 metrů. Během posledních 10 000 let na ní bylo zaznamenáno kolem 300 - 400 erupcí, z čehož během posledního tisíciletí jich proběhlo asi 23. Před zhruba 8 600 lety Bárdarbunga vyprodukovala největší proud lávy na této planetě - přes 21 km³.