Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Lesbos: ostrov ouza a olivovníků

  10:03aktualizováno  10:03
Jméno třetího největšího řeckého ostrova vzbuzuje na tvářích leckterých Středoevropanů lehký úsměv. Lesbos je ale spíše než sídlem lesbiček domovem ouza, tradičního alkoholického nápoje. A také domovem milých a přátelských lidí, kteří se usmívají, nejen když opustí tavernu po několika "povinných" sklenkách populární lihoviny.
Hrad ve městě Mytilini na řeckém ostrově Lesbos

Hrad ve městě Mytilini na řeckém ostrově Lesbos - Dominantou Mytilini, hlavního města řeckého ostrova Lesbos, je hrad pocházející z 5.-6.století. Patří k největším ve Středomoří. | foto: Jan ŠenkýřiDNES.cz

Nejjednodušší cesta na Lesbos je z Athén, a to buď letecky, nebo trajektem. V druhém případě počítejte s půldenní plavbou, protože Lesbos leží jen několik málo kilometrů od tureckého pobřeží. I tak by ale vaše plavba měla být podstatně kratší než pouť Odyssea, který se na ostrově zastavil po pádu Tróje.

Mytilini: srdce Lesbu
Hlavním městem Lesbu je Mytilini, zhruba dvacetipětitisícový přístav na východním pobřeží ostrova - Asii tak máte stále na dohled. Do protilehlého tureckého přístavu, Ayvaliku, jezdí loď během sezony každý den.

Mytilini se stejně jako jiná řecká města probouzí později, než je zvykem u nás. Obchody na hlavní třídě Ermou postupně otvírají kolem deváté ráno. Na žádných dveřích ani výloze nenajdete otevírací dobu. Všichni ctí osvědčená pravidla hry. V pondělí a ve středu se živnostníci nepředřou, otevřou ráno a v půl třetí odpoledne už máte smůlu. Ve zbylých všedních dnech ale navíc otvírají ještě večer, po siestě.

Odpolední odpočinek, siesta, je krásný zvyk – žel bohu do uspěchaného českého prostředí, kde většina zaměstnavatelů, ale i zaměstnanců vyznává rusko-pruský dril, asi nepřenositelný.

Řekové, kteří nemusejí do práce (z nějakého důvodu se jich dennodenně najde celá řada), vstávají akorát na siestu. Po obědě, lépe řečeno odpoledne, jsou místní kavárny a taverny plné. Oběd si správný Řek dopřává v pokročilejších odpoledních hodinách, navečeřet se před půlnocí je také zdejší tradicí.

O co je město dopoledne mrtvější, o to víc žije večer a v noci. Začátek párty nebo koncertu v klubu v jednu hodinu po půlnoci není nic neobvyklého. Jedinou výjimku z mytilinského rázu tvoří snad jen rybáři, kteří vstávají, když se taková správná párty teprve slušně rozjíždí.Mitilini

Návrat o tisíciletí zpět
Dominantou Mytilini je hrad, obklopený borovicovým lesem. Jeho základy spadají pravděpodobně do doby byzantského císaře Justiniána (5.-6. st.). Hrad prošel několika rekonstrukcemi a patří mezi největší ve Středomoří.

Další místní pozoruhodností je antické divadlo, které leží v kopci nad městem a nabízí krásný výhled na hrad. Svého času bylo jedno z největších v Řecku; s kapacitou 15.000 diváků se mohlo rovnat se slavným Epidaurem pod athénskou Akropolí. Kamenná sedadla dnes už na místě nenajdete – materiál padl na stavbu různých domů, ale také na opravu hradu. Divadlo s dokonalou akustikou si při návštěvě Lesbu natolik oblíbil římský vojevůdce G. Pompeius, že nechal podle zdejšího vzoru podobné vybudovat v Římě.

Třetí stavbou, kterou byste v Mytilini neměli minout, je kostel Ayos (Svatý) Therapon v samém centru města. Základy architektonicky efektní budovy byly položeny v roce 1860.

O zájezd do Řecka můžete soutěžit ZDE

Fotogalerii si prohlédněte ZDE

Koupání pod hradem v Molyvosu
Oblíbenou destinací nejen turistů, ale i místních, je Molyvos (Mithymna), asi nejmalebnější městečko ostrova ležící na severním pobřeží. Jeho krása je patrná už z dálky – domečky šplhající od moře po kopci, jehož vrcholu vévodí mohutný hrad.

Vyšplhat se k hradu chce trochu orientačního smyslu, odměnou vám však bude prohlídka nejzachovalejší pevnosti na ostrově a jedinečný výhled na přístav a Egejské moře.

Pobyt v Molyvosu si můžete zpříjemnit toulkami v pitoreskních uličkách, obědem v jedné z taverniček v přístavu a nakonec odpočinkem na pláži a koupelí.

Řecká Petra
Pár kilometrů na jih od Molyvosu leží Petra. I když "leží" není nepřiléhavější výraz. Petra se také tyčí do výšky; jako správná nositelka svého jména má v centru skalnatý masiv, asi 30 metrů vysoký, okolo kterého jsou rozesety domy, penziony, hotely... Na vrchu tentokrát nečekejte hrad, ale kostel Panaya Glykofilousa, postavený v roce 1747. Než se k němu dostanete, počítejte (ale nemusíte doslova, to už za vás udělali jiní) se zdoláním 114 schodů vytesaných do kamene.Petra

Podle legendy zakotvila u Petry nákladní loď, na jejíž palubě byla ikona Panny Marie. Během noci ikona zmizela a námořníci zpozorovali nahoře na skále zář. Ráno se vydali ikonu hledat, našli ji na vrcholu a snesli zpátky na loď. Druhý den se vše opakovalo. Námořníci si vše vyložili jako znamení a okamžitě se pustili do stavby kostela.

V Petře také podle Homéra zakotvil Achilles během trójské války.

MŮŽE SE HODIT

PLÁŽE
Na Lesbu najdete jak oblázkové (např. přímo v Mytilini a jeho okolí, u Molyvosu), tak písčité pláže (např. kolem Vatery a Plomari). Na většinu z nich je volný přístup. Pokud vyžadujete komfort, zkuste hotelové pláže. Lehátko se slunečníkem nebývá dražší než 2,5 eura na den.

UBYTOVÁNÍ
Pokoj pro dva v centru hlavního města vás přijde na 45 eur za noc (hotely Sapfó a Argo). Kousek za Mytilini (např. v Neapoli) najdete bungalovy a pokoje pro dva, které při delším pobytu můžete usmlouvat na 30 euro za den (Pefka – Domatia Kouchaftic a Lesvos Beach).

VÝLETY
Nejoblíbenějším výletem z ostrova bývá cesta do tureckého Ayvaliku. Zpáteční lístek na trajekt stojí ve všech cestovních kancelářích 28 eur. V Asii jste za 1,5 hodiny. Upřímně, v Ayvaliku toho moc nečekejte, ale dá se tady přespat a druhý den třeba vyrazit do Tróje, která není daleko. Lístek na trajekt lze v Mytilini zakoupit s otevřeným datem návratu. Další výlet se nabízí třeba na jižněji položený ostrov Chios, kam dojedete asi za čtyři hodiny – a za 12 eur.

Plomari: Domov ouza
Pokud se z Mytilini vydáte opačným směrem, tedy na jih, a podaří se vám prokličkovat z města v hustém a na první pohled chaotickém provozu, měli byste se dostat do Plomari. Toto městečko je centrem výroby ouza, a to nejen na ostrově, ale v celém Řecku. Ouzo, anýzovou lihovinu, tady cítíte na každém kroku.

Najdete tu dokonce i muzeum ouza (proslulé značky Barbayanni), a pokud budete mít štěstí, možná vás nechají nahlédnout přímo pod pokličku tajemství jeho výroby.

Po zhruba desetikilometrové cestě z Plomari na sever do hor, odkud pochází kvalitní voda, kterou používají místní lihovary, narazíte na vesnici Megalochori. Okolní krajina je tak okouzlující, že se jí přezdívá Švýcarsko Lesbu.

Zkamenělý les: Jeden ze dvou na světě
Na protější straně ostrova od Mytilini, zhruba 90 kilometrů po klikatých silničkách v hornatém terénu, se skrývá opravdový přírodní skvost – zkamenělý les.

Před 20 miliony let rostly v této oblasti více než stometrové stromy. Výbuchy sopek, o kterých se dodnes neví, kde se nacházely, pokryly les lávou a tunami země. Kmeny stromů zkameněly. Les se znovu prodral na povrch díky dešťům a seismickým aktivitám.

Dnes jsou zde k vidění unikátní geologické monumenty (druhou takovou přírodní památku najdete už jen v USA); některé stromy stále ještě stojí – ten nejvyšší má dnes odhadem 6 metrů.

Turistická stezka zkamenělým lesem vás nechá k leckterým "exponátům" přijít na dotyk blízko, a tak poznáte, že ty zdánlivě křehké třísky jsou opravdu pevné kameny. Kameny, hrající mnoha barvami: od šedé, přes hnědou a žlutou, až po červenou.Zkamenělý les

Jedenáct milionů olivovníků
Zajímavých míst na ostrově jsoudesítky. Za pozornost jistě stojí město Eressos, rodiště básnířky Sapfó, kam se každý rok v létě sjíždějí lesbičky z celého světa.

Uprostřed ostrova, na úpatí hor, zase stojí nádherný klášter Leimonos, který byl v době turecké nadvlády mozkem řeckého odporu. V klášteře je mnoho náboženských památek a relikvií celonárodního významu. Klášterní knihovna obsahuje 2500 svazků a 450 manuskriptů z 9.-19. století.

Ostrov Lesbos, z podivuhodných důvodů poněkud opomíjen českými turisty a českými cestovními kancelářemi, zkrátka stojí za to vidět. Cesta do jakéhokoli města na ostrově je příjemnou podívanou – udává se, že Lesbos je poset asi jedenácti miliony olivovníků. A kde nejsou olivovníky, tam je dostatek jiné zeleně. Škoda že přídomek "zelený ostrov" je už obsazen Irskem. Neméně zelený Lesbos ať je tedy "ostrovem ouza a olivovníků".

Trocha historie na závěr: Ostrov mnoha pánů
Na půdu Lesbu vstoupili podle Homéra i hrdinové Achilles a Ajax, aby zde pohřbili dalšího slavného bojovníka Palamida.

Stovky let před začátkem našeho letopočtu se na Lesbu rozvíjela civilizace, které za chvíli přestal být ostrov s 370 kilometry pobřeží malý. Zakládali proto kolonie v Malé Asii. Ostrov se díky strategické pozici stával předmětem zájmu mnoha bojů v četných válkách. Jen během peloponéské války se jej několikrát zmocnili jak Athéňané, tak Sparťané. Později ostrov dobyli Římané. Od roku 1462 se datuje dlouhá turecká okupace; Turci byli vyhnáni až v roce 1912.

 

Autoři:
  • Nejčtenější

Strhující fotografie počasí. Podívejte se na nejlepší letošní snímky

Výběr z finálových fotografií soutěže Weather Photographer of the Year 2020 vyzařuje sílu jedinečného okamžiku, jaké...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Poušť jako cíl. Maroko byl náš první výlet mimo Evropu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Kurážné vize a disharmonické čtvrtě. Moderní Berlín je sebevědomý světák

Premium Německá metropole se už dávno nedívá jen do své tragické minulosti, na mnoha místech si naopak připadáte jako ve...

OBRAZEM: Netradiční hotely světa. Vyspěte se na slámě nebo v přístavním jeřábu

Ustlali jsme si na seně. Nebylo to žádné nouzové přenocování, právě naopak: šlo o exkluzivní nabídku alpských farmářů....

Vteřiny věčnosti. Snímek Boys 1970 přibližuje tragédii expedice v Peru

Dvě horolezecké výpravy. Jedné bylo dáno, druhá skončila tragédií. V roce 1970 zahynula v Peru výprava československých...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...