Ledovce mizí před očima...

  • 14
Globální oteplení způsobuje, že ledovce ubývají o stovky metrů ročně. Smutným rekordmanem je Bruneggský ledovec ve švýcarském Wallisu, který loni utál o 157 metrů! Jestli to takhle bude pokračovat dál, menší ledovce do roku 2050 úplně zmizí. Přečtěte si o Češích, kteří dojeli za ledovci na Antarktidu na kole - ZDE.

Ledovce v Patagonii
Upsala je jedním z nejznámějších argentinských ledovců a častý turistický cíl na cestách do Patagonie. Tato atrakce však poslední dobou v důsledku globálního oteplování doslova taje před očima. Ledovce se v Patagonii ztrácejí rychleji než jinde na světě: mezi lety 1997 až 2003 jich ubylo 13,4 z 595 kilometrů krychlových.

"Rychlost tání ledovců v této oblasti se v letech 1995 až 2000 zdvojnásobila," uvedl mluvčí Greenpeace Joris Thijssen. Zároveň varoval, že menší ledovce do roku 2050 zcela zmizí.

Členové týmu Greenpeace cestovali po Patagonii a Chile po čtyři týdny, aby určili stav zdejších lesů a úbytku ledovců. Zjistili, že všechny ledovce se zmenšily s výjimkou jednoho. Tím je nejznámější z nich, Perito Moreno, který se rozkládá na ploše přes 250 kilometrů čtverečních, a jako jediný se dokonce zvětšuje.

Perito Moreno je skutečnou celebritou mezi ledovci díky periodickým "výbuchům" ledu, které jsou způsobeny cyklickým působením nedaleké říčky.

Švýcarsko a Rakousko na tom nejsou lépe
Podobné zprávy přicházejí poslední dobu také z Evropy. Švýcarské ledovce se zmenšují rychlostí, jakou dosud nikdo nepamatuje: všechny ze sledovaných ledovců ztratily v období 2002-2003 na hmotnosti a většina z nich i na délce. Vyplývá to z výroční zprávy glaciologické komise švýcarské Akademie přírodních věd.

Nejvíce ubylo Grieského ledovce v kantonu Wallis, který ztratil v uvedeném období čtyři metry tloušťky, což odpovídá pěti procentům jeho celkového objemu.

Přečtěte si

Oteplování ohrožuje i světové sjezdovky

Tající led z Patagonie zvedá hladinu oceánů

Švýcarské ledovce však ubývají i na délce. Ze stovky sledovaných nezůstal bez úbytku ani jeden z nich, přičemž u 96 se úbytek pohyboval mezi jedním až 157 metry. Tím smutným rekordmanem se 157 metry je Bruneggský ledovec ve Wallisu.

Podobná situace je v sousedním Rakousku, kde nejhůře dopadly ledovce v Ötztalských Alpách v Tyrolsku. Vůbec nejvíce, až o 73,5 metru, ustoupil Sexegertenský ledovec, následován ledovcem Niederjoch (o 64,2 metru). Pasterzeský ledovec u Großglockneru se stáhl o 30 metrů a navíc ztratil přes čtvrtinu tloušťky.

Mimořádné tání "věčného ledu" způsobily hlavně vysoké teploty v létě. Rtuť teploměru se dostala až o rekordních 3,3 stupně nad dlouhodobý průměr.

Období tání ledovců se protáhlo až na 100 dnů proti 60 dnům z předchozích, pro ledovce dosud nejméně příznivých let.

Ještě je čas putovat za krásami ledovců třeba na kole...

"Ledová anabáze končí, ale chvíle na tmavomodré vodě, mezi ledem a sněhem, mezi tučňáky, velrybami a tuleni se člověku navždy vryjí do paměti. A my jen doufáme, že tohle všechno tu zůstane na věky. Lidé nesmí dopustit, aby ten nádherný ledový svět byl narušen, zničen, aby se ztratila ta čistota, ta podstata přírody," píšou Michal Jon a Lucie Kovaříková ze svého putování na kolech v Antarktidě. Více o jejich cestě za ledovci na Antarktidu -ZDE.

 

KDE BYL LEDOVÝ KRUNÝŘ, JE DNES MODRÉ JEZERO. Dva snímky z argentinské Patagonie ukazují, jak se za necelé století změnilo klima. Oba snímky zachycují ledovec Upsala, první byl pořízen v roce 1928 a druhý letos v lednu.

,