Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Le Brèvent, Lac Blanc a Mont Blanc: vidět a zemřít!

Stojím na vyhlídkové terase na vrcholku Le Brèvent ve výšce 2 525 m a nevěřím vlastním očím. Z terasy, která je vysunutá vysoko nad horským letoviskem Chamonix se otevírá jeden z nejúchvatnějších výhledů na francouzskou část masívu Mont Blancu.
Aig. Verte patří mezi opravdu výrazné a dominantní vrcholy.

Aig. Verte patří mezi opravdu výrazné a dominantní vrcholy. | foto: David Hainallpro iDNES.cz

Již koncem 19. století a hlavně na začátku 20. století začala výstavba důmyslného systému lanovek a ozubnicových železnic v okolí horského letoviska Chamonix. Místní velmi rychle pochopili, že okolní hory skrývají ohromný turistický potenciál a lanovky byly stavěny na obou stranách údolí říčky L´Arve.

Vyhlídkových vrcholů je v oblasti samozřejmě více, ale ať chceme nebo ne, kromě Mont Blancu, na který je potřeba vylézt po svých a nevede na něj žádná lanovka, jim vévodí už jen dva: Aigulle du Midi a Le Brèvent. Vydejme se na druhý jmenovaný vyhlídkový vrchol a zahajme jednu z nejúchvatnějších etap legendárního vysokohorského treku zvaného Tour du Mont Blanc přes Le Flègère k fotografy opěvovanému jezeru Lac Blanc.

Vyhlídková terasa na vrcholu Le Brevent poskytuje opravdu vzdušné pohledy. Nachází se téměř 1 500 m nad údolím Chamonix.

Krása na dosah ruky

Lanovka na trase z Chamonix (1 080 m) na mezistanici Planpraz (1 995 m) až na vrchol Le Brèvent (2 525 m) je druhou nejvyšší lanovkou v oblasti Chamonix. Je vyhlášená jedinečnými výhledy na celou horskou skupinu Mont Blancu. První úsek na mezistanici Planpraz byl dokončen v roce 1928 a druhý úsek s visutou vyhlídkovou terasou o dva roky později v roce 1930.

U spodní stanice lanovky již od rána těsně před zahájením provozu přešlapuje několik desítek nedočkavců. Větrem ošlehané tváře horolezců a paraglidistů vypadají poněkud komicky vedle elegantních dam s lodičkami na podpatku.

Vyjíždíme první lanovkou a po jednom přestupu se ocitáme na vyhlídkové terase ve výšce 2 525 m. Je ideální počasí, sice mírně fouká, ale obloha je bez mráčku. "Vždyť se na ty kopce dá skoro sáhnout," mává kamarádka pažemi do prázdna, opřená břichem o zábradlí. Nad vlastní vrcholovou terasou, která je součástí konečné stanice lanovky, je ještě jedno vyhlídkové místo s informačními tabulemi. Z nich je možné vyčíst, které vrcholy jsou z tohoto místa vidět.

Při pohledu z Le Brevent zaujme na první pohled sněhově bílý nejvyšší vrchol Evropy a mohutný Bossonský ledovec.

Z Le Brèvent k jezeru Lac Blanc

Sestup z Le Brèvent ke stanici lanovky na Planpraz vede téměř celý po úzké štěrkové sjezdovce, ale další průběh cesty je mnohem příjemnější. Klikatí se po stezkách v trávě nebo lesem a po širokých zpevněných cestách. Vzhledem k časové náročnosti a relativní odlehlosti oblasti kolem Le Brèvent, obvykle nepotkáme příliš mnoho turistů.

Situace se radikálně změní u horní stanice lanovky Le Flègere, která začíná v Chamonix a výrazně zkracuje dobu nástupu k vyhlášenému jezeru Lac Blanc. Všude je najednou spousta lidí a všichni chtějí vystoupit k fotografy opěvovanému jezeru.

Zabloudit nelze. Cesta je skvěle značená a samoty se poutník rozhodně nedočká. Je vedro, sluníčko pálí a stín nikde. Pro nespočet starších lidí a silnějších turistů je výstup k jezeru hotové peklo a životním výkonem. Na kamenech kolem cesty sedí a odpočívají turisté různého stáří a národností. Kolem pobíhají neunavitelné malé děti a fotografové hledají co možná nejoriginálnější pohled na Mont Blanc nebo jiné horské velikány. A takto to vypadá po celé stoupání k jezeru Lac Blanc.

U jezera Lac Blanc se nachází stejnojmenná chata, kde je možné se dle libosti občerstvit.

Jezero a stejnojmenná chata patří k nejnavštěvovanějším místům nad horským letoviskem Chamonix. Poskytuje nádherné výhledy směrem na dominantní čtyřtisícovku Aiguille Verte, špičatou jehlu Les Drus, světoznámý ledovec Mer de Glace a nespočet dalších neméně významných a mezi alpinisty vyhledávaných vrcholů.

Právem si zde dávají dostaveníčko vynikající fotografové, jejichž líbivé snímky pořízené právě u jezera Lac Blanc nebo od jezírka nacházejícího se o něco níže ve výšce asi 2 200 m, najdeme v upomínkových publikacích, encyklopediích a na pultech místních prodejen suvenýrů.

Přímo nad jezerem se do oblačných výšek vypínají výrazné a strmé stěny horské skupiny Massif des Aiguilles Rouges. Oblast je vyhlášena bohatou nabídkou trekingových tras. Je možné si vybrat nejen mezi jednodenními výlety, ale i náročnějšími přechody, které zaberou více dní.

Dlouhý a členitý hřeben Grandes Jorrases dodnes láká horolezce z celého světa. Vpravo končí dalším čtyřtisícovým vrcholem nazvaným Dent du Geant ("Obrův zub").

Nečekaná setkání

Po chvilce odpočinku a nutném kochání se nádhernou horskou scenérií začínáme sestupovat do sedla Col des Montents. Těsně pod jezerem je potřeba slézt několik žebříků, ale jde to bez větších potíží. Cesta obchází v nadmořské výšce přibližně 2 200 m fotograficky velmi vděčné jezírko a pak ještě chvíli pokračuje po vrstevnici, aby později začala prudce klesat.

Podle statistik touto frekventovanou cestou projde za hezkého počasí několik set lidí denně. Nečekal bych tedy hojný výskyt divoce žijících zvířat. Na několika místech přicházíme k informačním tabulím, které usnadňují orientaci v naprosto jedinečných panoramatických výhledech.

Pravděpodobnost setkání se samicemi a mláďaty kozorožce horského je poměrně

"Nevěřím vlastním očím,“ volá najednou kamarád a ukazuje rukou před sebe do porostu plazivých pěnišníků a kleče. Není pochyb o tom, že před sebou máme samici kozorožce horského s mládětem. Je to možná s podivem, ale za posledních pět let jsme měli možnost vidět tato nádherná zvířata pokaždé, když jsme tudy procházeli.

Kozorožec horský (Capra ibex) je poměrně velký sudokopytník, v kohoutku může dosáhnout výšky až 90 cm a váha samce se může pohybovat kolem úctyhodných 120 kg. Ovšem opravdovou ozdobou těchto "horských koz" jsou jejich mohutné v oblouku dozadu směřující rohy.

Grandes Jorasses patří mezi legendární alpské stěny, kde se rodil moderní alpinismus. Dodnes patří přelezení některé z cest k uznávaným a ceněným výkonům.

Díky knoflíkovitým ztluštěninám na předních částech rohu a patrným ročním kruhovitým přírůstkům můžeme určit stáří jedince. Jsou to denní zvířata obratně šplhající v náročném kamenitém terénu. Kozorožci vytvářejí skupiny oddělené podle pohlaví, mláďata chodí s matkami dva až tři roky. Potom je mladí samci opouští a připojují se k samčímu stádu. Obvykle se dožívají patnácti až dvaceti let věku.

Jistota návratu

V Col des Montets končí naše devítidenní putování po legendární Tour du Mont Blanc kolem nejvyšší hory Evropy. Každý den "Tour" je jiný, s jinými výhledy, náročností i počtem poutníků na cestě. Pocity z konce cesty bývají většinou rozporuplné, ale naplňují člověka mimo jiné i hrdostí z vlastního sportovního výkonu. A alespoň já se sem budu vždy rád vracet.

Může se hodit

Doprava autem
Jako ideální se jeví trasa vedoucí přes Prahu, Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Lindau a Bern kolem Ženevského jezera do Martigni a přes sedlo Col de la Forclaz do Chamonix.
Ubytování:
Ceny v kempech se pohybují kolem 6 až 10 eur za osobu a noc. V údolí Chamonix je kempů celá řada. Mezi osvědčené patří např. Camping Les Cimes (Les Bossons), Camping des Montets (Vallorcime) nebo Le Grand Champ
Vhodná doba pro návštěvu:
Nejstálejší počasí bývá v těchto oblastech v červenci a v srpnu. Nevýhoda druhého prázdninového měsíce tkví  v tom, že francouzští školáci čerpají letní prázdniny a na cestách se pohybuje větší množství lidí.
Ceny:
Cena za lanovku se pohybuje kolem 8 až 12 eur za jednu jízdu.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

PODCAST: Ženy na motorce? Zbytečně se bojíme, říká novinářka Tereza Vlčková

V loňském roce projela sama na motorce čtyři země, a i když jezdí teprve rok, má novinářka Tereza Vlčková mnoho zážitků...

S partou i s rodinou. Emiráty jsou mezi českými výletníky stále oblíbenější

Časy, kdy byly Spojené arabské emiráty destinací vhodnou jen pro milionáře, jsou dávno pryč. Nabídka dnes dokáže...

Že jedí vařené ovčí hlavy? Líbí se mi živá tradice, říká Češka o životě na Islandu

Premium Island je velmi populární turistický cíl. Spousta lidí touží přiletět, proletět co nejvíc míst a mít „odškrtnuto“....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...